Як тільки її не називають: і альтернативна, і зелена, і відновлювана. Йдеться про енергію, яку нам допомагають виробляти природні ресурси – сонце, вітер, вода та інше.
І якщо ми думаємо, що нинішній перегляд ставлення людства до вироблення електричної та теплової енергії з відновлюваних джерел, створення матеріальних благ з її допомогою – це щось нове, то аж ніяк.
Для нашої республіки, яка пережила не першу газову кризу, ця тема стає актуальною подвійно. Використання потенціалу відновлюваних джерел енергії тема для нас життєво важлива, що набуває форми завдання державної ваги. Тому газета «Гомін» розпочинає інформаційну кампанію на тему енергоефективності та енергетичної незалежності Придністров’я. Нам є що розповісти читачеві.
Звичайно, в республіці є яскравий приклад використання сили дністровських вод для вироблення електричної енергії – Дубоссарська ГЕС. Водночас її продуктивність багато в чому залежить від повноводності Дністра (на жаль, головна артерія Молдови та Придністров’я останніми роками міліє) та спусків води з гідровузлів, розташованих біля витоків річки на території України. Та й проектна потужність ГЕС не здатна задовольнити всі запити в електриці побутових і промислових споживачів республіки. Отже, нам сам Бог велів розвивати вироб-
лення енергії з відновлюваних природних джерел.
Певних заходів і держава, і бізнес, і громадяни в цьому напрямі, звичайно, вживали. Зокрема, в республіці успішно функціонує низка об’єктів, забезпечених сонячними батареями (про ці приклади редакція має намір розповісти в наступних публікаціях). Це стало можливим, оскільки Урядом республіки ще минулого року було підготовлено правові основи для полегшення процедури монтажу сонячних колекторів як на комерційних об’єктах, так і в житловому секторі. Бажаючим використати енергію сонця держава надала преференції.
Уже на старті нинішнього року прийнято рішення про звільнення від митних платежів і податків сонячних панелей, що завозяться в республіку фізичними особами для особистих потреб. Цей крок, безумовно, допоможе громадянам використати відновлювані джерела енергії, знизити залежність від зовнішніх чинників, а отже, адаптуватися до нових реалій і зробити свій внесок, хай навіть маленький, у стабільний розвиток держави. Коментуючи для преси це рішення, Голова Уряду Олександр Розенберг зазначив:
«Ми маємо вжити всіх заходів для того, щоб населення могло безперешкодно задовольнити особисті побутові потреби з погляду енергозабезпечення також і за допомогою використання поновлюваних джерел електроенергії».
Вжитий вищим виконавчим органом влади захід, звичайно, важливий і своєчасний, але він лише окрема цеглина у спорудженні будівлі під назвою «Енергетичний суверенітет». Щоб його досягти, необхідне вироблення стратегічного документа. Роботу в цьому напрямі вже розпочато. 28 січня поточного року Президент Вадим Красносельський підписав розпорядження, в якому Уряду надано конкретні доручення, спрямовані на посилення енергетичної безпеки держави. В одному з пунктів офіційного документа вищому виконавчому органу влади наказано розпочати розробку енергетичної Стратегії на середньострокову та довгострокову перспективи. Як показує нинішня ситуація на енергетичному ринку, у появі цього стратегічного документа є гостра потреба. Апріорі важливе місце в ньому належатиме розвитку альтернативного теплопостачання та гарячого водопостачання. Відповідне місце у Стратегії матимуть також питання енергоефективності та енергозбереження.
Газова криза винесла на порядок денний щоденної діяльності органів державної влади та бізнесу питання енергетичної безпеки та незалежності Придністров’я.
Сучасні виклики вимагають від відповідальних осіб ухвалення нестандартних рішень. Головним для всіх має стати розуміння, що впровадження альтернативної енергетики не є тимчасовим заходом, а стратегічним вектором розвитку держави. Життя постійно підкидає нам «сюрпризи», часто неприємні, як недавнє припинення постачання природного газу.
Тому необхідно дивитися в майбутнє, бути готовим до різних сценаріїв енергопостачання, приділяючи особливу увагу відновлюваним джерелам енергії.
Сергій ХОХЛОВ.