Відбулося чергове засідання Оперштабу, під час якого учасники обговорили ключові питання життєзабезпечення республіки. Основну увагу приділили ситуації в енергосистемі, забезпеченню безпеки населення, а також заходам підтримки громадян в умовах низьких температур.
Перший заступник Голови Уряду – міністр економічного розвитку Сергій Оболоник повідомив, що подача природного газу до приватного сектора та багатоквартирних будинків повністю відновлена, і тепер газ надходить у всі житлові приміщення. Що стосується підключення об’єктів комунально-побутового призначення, то воно все ще триває і завершиться найближчим часом.
Нині, за досить низьких температур повітря, будинки, вихолоджені за минулий місяць, потребують більше часу для прогрівання. Тому-то споживання газу все ще лишається високим. Деякі школи та дитячі садки поки що не можуть відновити роботу, оскільки в будівлях недостатньо тепло.
Система електроенергетики функціонує стабільно, аварійні відключення на розподільчих мережах фіксуються у межах норми – від 5 до 11 випадків на день. Фахівці оперативно усувають несправності. З метою економії газу, особливо в період низьких температур, з минулого вихідного Молдавська ДРЕС перейшла на генерацію електроенергії з використанням вугілля. Після стабілізації ситуації з витратою газу буде розглянуто питання про повернення на газ.
Міністр внутрішніх справ Віталій Нягу доповів учасникам засідання, що кількість дзвінків громадян до антикризового республіканського центру за останній тиждень помітно зменшилася та склала 664 звернення. За добу (з неділі на понеділок) надійшло всього 23 дзвінки, більша частина з них стосувалася термінів подачі газу та гарячої води. З початку запуску гарячої лінії за консультацією та допомогою звернулось 17 799 громадян, усе ще виникають питання щодо забезпечення твердим паливом.
Щодо протипожежної безпеки: з початку лютого в республіці зареєстровано 70 випадків загорянь, причиною яких стали несправні печі, електроприлади та електропроводка. Внаслідок однієї з пожеж загинула людина. Дев’ятеро громадян отруїлися чадним газом під час користування пічним опаленням, двоє з них померли. Ще 8 людей дістали опіки. Крім того, під час користування газовими приладами чадним газом отруїлася 21 особа, двоє з яких загинули.
Щоб знизити ризики виникнення пожеж, співробітники Головного управління з надзвичайних ситуацій проводять позапланові рейди, перевіряючи дотримання правил пожежної безпеки та інформуючи громадян про запобіжні заходи. Триває робота пунктів обігріву, куди останнім часом звернулося 360 осіб. Волонтерські організації надають допомогу нужденним, а в санаторії «Сонячний», де розміщено понад 90 осіб, забезпечено цілодобову охорону.
Не залишилася поза увагою учасників засідання ситуація з незаконною вирубкою лісу. У різних районах республіки зафіксовано 9 випадків нелегальної порубки. Що ж до забезпечення твердим паливом, у Придністров’ї створено запас дров – 2 977 складометрів.
Питання енергопостачання та енергозбереження
Цій темі свій виступ присвятив Голова Уряду Олександр Розенберг, який розповів про опалювальні прилади, які вже виготовив столичний завод «Електромаш». Один із них доставлений до Кам’янки. Там його підключать до системи опалення найбільшої школи району – СШ № 2, та проведуть випробування ефективності роботи на різних видах палива.
Олександр Розенберг розповів учасникам засідання Оперативного штабу, що, перш ніж узятися за виготовлення перших твердопаливних котлів, на «Електромаші» уточнили низку важливих моментів. Зокрема, проектували так, щоб котли місцевого виробництва не були дорожчими за імпортовані та не програвали у своїй ефективності. Після випуску перших трьох екземплярів обладнання, проектувальники зробили висновок, що ресурс у котлів місцевого виробництва набагато більший від зарубіжних.
«Вони важчі, але й ефективніші з огляду на ККД, який досягатиме практично 90 %. Я нагадаю, твердопаливні котли, які тепер виготовляються, мають ККД близько 83–86 %», – зазначив керівник Уряду.
Говорили й про те, щоб котли місцевого виробництва мали можливість працювати на пелетах. Державна служба екологічного контролю вже опрацьовує питання щодо закупівлі пелетної лінії.
Олександр Розенберг зазначив:
«Моя позиція дуже проста: там, де є можливість опалювати будівлю твердопаливним котлом, треба ним опалювати. У нас у резерві є вугілля, дров достатньо, зокрема лежачого лісу. І до кінця опалювального сезону можна спокійно заощаджувати кошти та користуватися твердопаливними котлами. Особливо котельні, які можуть працювати автономно, мають бути відключені від газу та переведені на роботу на твердому паливі. Незалежно від того, є газ чи ні».
Йшлося на нараді й про бюджет республіки: випадають великі прибутки через простій десятків підприємств. Олександр Розенберг звернув увагу глав держадміністрацій, що тепер необхідно ретельно контролювати не лише витрати, а й прибутки. Наприклад, автоматична система оплати проїзду, про яку так довго говорили в минулому році, досі функціонує і розвивається дуже слабо. А це те, що може забезпечити податкові надходження до бюджетів різних рівнів.
Ще одна важлива тема: робота закладів освіти та соціальних об’єктів. Про діяльність навчальних закладів учасникам наради повідомила керівник Міністерства просвіти Світлана Iванишина.
За словами міністра, до стандартного навчально-виховного процесу повернулися ще 78 дитячих садків та 58 шкіл (на день проведення засідання 10 лютого). Загалом у республіці 99 % дошкільних освітніх закладів і 97 % шкіл уже відкрито. Це 300 підвідомчих об’єктів, з яких 152 – дитячі садки. Температура в приміщеннях була приведена у відповідність до необхідних норм.
Ще п’ять шкіл та один дитячий садок поки що не працюють через технічні проблеми.
Недостатньо прогрітими виявилися приміщення столичного теоретичного ліцею, частково – гуманітарно-математичної гімназії м. Тирасполя та Суворовського училища, комплексу в селі Слобода-Рашків, шкіл у Северинівці та Хрустовій Кам’янського району. Крім того, не приймає поки що вихованців дубоссарський дитсадок № 15 «Золотий півник».
Глава держави Вадим Красносельський акцентував увагу профільного міністра та всіх присутніх на якість шкільного харчування. Через скарги, що надходять, керівникам муніципалітетів і СЕС доручено здійснити перевірку приготування обідів у всіх школах і дошкільних закладах.
Друге питання, де йшлося про роботу соціальних об’єктів, підвідомчих Міністерству соціального захисту та праці, висвітлила очільник відомства Олена Куліченко. Міністр доповіла, що в установах дотримується температурний режим, підопічні забезпечені продуктами харчування та медикаментами, ведуться додаткові закупівлі.
У психоневрологічних інтернатах ситуація також стабілізувалася, вони успішно переведені на центральне опалення. Підопічні будинків для осіб похилого віку тимчасово перебувають у профілакторії «Сонячний» та лікарні м. Дністровська до ухвалення рішення про їх повернення до спеціалізованих установ Мінсоцзахисту.
Iрина МАСЛОВА.