Засідання ОПЕРАТИВНОГО ШТАБУ

На майданчику Адміністрації Президента відбулося заключне засідання Оперативного штабу, робота якого в подальшому залежатиме від загальної обстановки в республіці.


Перший заступник Голови Уряду – міністр економічного розвитку Сергій Оболоник доповів про поточну ситуацію в галузі енергетики та підсумки перших місяців 2025 року.

Міністр нагадав, що з 1 січня подача природного газу до Придністров’я була повністю зупинена. Однак, завдяки екстреним заходам, республіці вдалося зберегти ключову інфраструктуру та в максимально можливому обсязі забезпечити населення енергоресурсами.

За словами Сергія Оболоника, з початку року до 17 лютого енергетики та комунальні служби виконали колосальну роботу.

На тепломережах МДУП «Тирастеплоенерго» усунуто 12 великих магістральних аварій, на внутрішньоквартальних комунікаціях – 43 пошкодження, у внутрішньобудинкових системах – понад 2,7 тис. поривів. Фахівці МУП «Бендеритеплоенерго» ліквідували ще 576 аварій, 6 – на внутрішньоквартальних мережах та один великий прорив на магістральній лінії. Всупереч складнощам, теплопостачання тепер функціонує у стабільному режимі. Температура теплоносія в котельнях досягає 60 градусів, що забезпечує оптимальний баланс між раціональним витрачанням газу та комфортом споживачів. В освітніх закладах також відновлено температурний режим, і це дозволяє проводити заняття без ризику для здоров’я дітей.

За час кризи в системі електропостачання сталося 3 423 аварії, які торкнулися понад 124 тисячі споживачів. Майже кожен другий мешканець республіки зіткнувся з відключеннями електроенергії. Оперативне реагування спеціалістів ДУП «ЄРЕМ» дозволило усунути всі пошкодження в короткий термін та відновити енергопостачання в повному обсязі.

Не менш складна ситуація склалася й у системі водопостачання. Фахівці ліквідували 42 великі аварії на магістральних лініях та 186 на внутрішньоквартальних мережах.

Минулого тижня республіці довелося витримати ще одне випробування, коли протягом трьох діб постачання блакитного палива було повністю припинено. Завдяки комплексним рішенням, вдалося уникнути перебоїв у постачанні: споживачі отримували газ без обмежень, навіть не відчувши цього моменту. Нині подачу природного газу відновлено лише для побутових споживачів.

Міністр пояснив, що на сьогодні обсяг споживання газу щодня становить 3 млн м3.
Цього достатнього для забезпечення роботи системи теплопостачання, електростанцій та побутових потреб громадян. Кілька днів тому Молдавську ДРЕС було переведено на газове паливо, що дозволило відмовитися від використання вугільного блоку.

«Загалом, станом на 17 лютого, всі системи енергопостачання Придністров’я працюють у штатному режимі. Яких-небудь серйозних зауважень немає», – на завершення своєї доповіді наголосив міністр економрозвитку.

Своєю чергою Президент Вадим Красносельський зазначив, що енергокриза 2025 року послужила стимулом для розвитку в Придністров’ї альтернативної енергетики, яка дозволить легше переживати різноманітні катаклізми. На цьому етапі всі сили держави мають сконцентруватися на забезпеченні джерел електрики та тепла для соціально значимих об’єктів. За дорученням Президента, Уряд продовжить активно просувати зелену енергетику, залучати інвестиції та орієнтувати бізнес на роботу в нових умовах енергопостачання країни. Найбільш оперативно до цього можуть долучатися представники малого і середнього бізнесу. Встановлення сонячних батарей, генераторів, твердопаливних котлів, теплових гармат та інших альтернативних джерел енергії дозволить налагоджувати безперебійну діяльність навіть у несприятливі періоди. Щоб наступного року, з настанням нового опалювального сезону, республіка могла ввійти підготовленою до будь-яких сценаріїв, навіть несподіваних.

Як завжди, обговорили роботу закладів освіти та соціальних об’єктів.
Про те, що в республіці вже налагоджено освітній процес у штатному режимі, доповіла учасникам засідання профільний міністр Світлана Iванишина.

Організації додаткової освіти працюють у повному обсязі. Через низькі температури малят не приймають три дитячі садки Кам’янського району: комплекси школа-дитячий садок у селах Хрустова, Северинівка та Слобода-Рашків. Школярі навчаються у дві зміни в найбільш теплих класах, однак вихованці дитячого садка змушені залишатися вдома. За час відключення опалення будівлі сильно охололи, пояснюють фахівці, і тепер потрібен час, щоб нагріти всі приміщення до комфортних температур. Ситуація залишається на контролі місцевої влади та Уряду.

Голова Уряду Олександр Розенберг нагадав, що подібна ситуація складалася в Кам’янській школі № 2, проте, після встановлення твердопаливного котла, її було усунуто. Нагадаємо, спочатку був встановлений імпортний агрегат, а потім – вітчизняний котел «Горинич», який виготовили на заводі «Електромаш». Його роботу особисто оцінив Голова Уряду.

«Котли твердопаливні працюють. Температура, в принципі, у школі дуже комфортна. У дитячому садку також дуже комфортна, дітки відпочивають. На сьогодні на «Електромаші» збирають п’ять котлів потужністю 200 кВт. Будуть готові цього тижня, і ми в Кам’янці, у цих трьох селах – Хрустова, Северинівка, Слобода-Рашків – переведемо установи на твердопаливні котли. Я гадаю, там проблем взагалі не буде жодних. Звичайно, знадобиться трохи часу», – поділився планами Олександр Розенберг.

Під час засідання Оперативного штабу говорили також про роботу установ, підвідомчих Міністерству соціального захисту та праці. Олена Куліченко доповіла, що заклади соціального обслуговування, загальноосвітні школи-інтернати, корекційні школи функціонують у штатному режимі. У Бендерському психоневрологічному інтернаті вивчають можливість встановлення додаткового твердопаливного котла. Заплановано перевезення підопічних, які перебувають у профілакторії «Сонячний» та лікарні м. Дністровськ.

«Слід зазначити, що центри соціального страхування та соціального захисту працюють також у штатному режимі. Здійснюється прийом громадян. Проводиться призначення пенсій, допомог, компенсацій», – сказала міністр.

Міністр внутрішніх справ Віталій Нягу поінформував, що з 25 грудня минулого року на гарячу лінію надійшло понад 18 тисяч дзвінків. Останніми днями кількість звернень звелася до мінімуму, тому прийнято рішення про припинення діяльності кол-центру. А от пункти обігріву за дорученням Президента продовжать функціонувати. Вони необхідні на період майбутнього похолодання. Кількість та місця розміщення скоригують за ситуацією.

Глави державних адміністрацій звітували про виконання поставлених раніше завдань та президентських доручень. Iлона Тюряєва, наприклад, розповіла про перевірки якості харчування у школах, в яких брали участь представники держадміністрації, санепідемслужби та ЗНФ. Порушень не виявлено.

Вадим Красносельський рекомендував проводити такі рейди на системній основі без попереджень про майбутні візити. Президенту також доповіли, що нині в чотирьох дитячих садках столиці проходять виробничу практику молоді кухарі, які щойно завершили курс навчання. Поінформували Главу держави й про нестачу в семи школах міста медпрацівників. Поки що знайшли вихід, призначивши за кожною школою лікаря-педіатра, який зобов’язаний відвідувати її раз на тиждень.


Iрина МАСЛОВА.