Турбота про громадян – У ПРІОРИТЕТІ ДЕРЖАВИ

Наслідки енергетичної кризи спонукають законодавців узгоджувати вимоги правових актів з умовами реальної діяльності підприємців, реагувати на поточні потреби суспільства.


Про сприяння підприємницькій діяльності

На черговому пленарному засіданні народні обранці Віктор Гузун, Галина Антюфєєва, Вадим Кравчук ініціювали зміни чинних норм закону «Спеціальний податковий режим – спрощена система оподаткування». На сьогодні, якщо підприємець, який застосовує спрощену систему оподаткування, допустив несвоєчасну сплату податків та інших обов’язкових платежів до бюджету і позабюджетних фондів на термін 30 календарних днів і більше за встановлений порядок, то він втрачає право працювати в такому режимі з наступного календарного року.

До депутатів звернулися підприємці з проханням переглянути норму закону, оскільки в складних економічних реаліях юридичні особи через несвоєчасні розрахунки з боку контрагентів не можуть своєчасно сплатити податкові платежі.

Віктор Гузун зауважив, що можна внести коригування до закону про спрощену систему оподаткування, щоб дати можливість економічним агентам та індивідуальним підприємцям працювати у правовому полі спрощеної системи.

Про навчання студентів

Голова Комітету з освіти, науки, культури, громадських об’єднань, спорту, інформаційної та молодіжної політики Ігор Буга та його заступники Андрій Сафонов та Павло Шинкарюк є авторами нововведень до закону «Про освіту». Вони пропонували закріпити право студентів на перехід з платного навчання на навчання коштом республіканського бюджету на конкурсній основі.

Депутати уточнили, що особливі випадки, нюанси та детальний порядок переходу студентів із платного навчання на бюджетне встановлять у підзаконному акті. Його розробить Міністерство просвіти та затвердить Уряд.

Не залишилося поза увагою авторів ініціативи й питання про обов’язкове відпрацювання за здобутою спеціальністю для випускників-бюджетників. Для студентів, які у процесі навчання перейшли на бюджет, цей обов’язок також збережеться. Проте термін відпрацювання буде меншим. Детальніше визначить освітнє відомство. Нові норми набудуть чинності через 60 днів після підписання закону Главою держави та офіційного опублікування. Очікується, що нові правила переходу студентів із платного навчання на бюджетне почнуть діяти вже з початку нового навчального року.

Здоров’я придністровців – у полі зору органів влади

Наприкінці минулого року завершився термін дії двох держпрограм у галузі охорони здоров’я: «Профілактика ВІЛ/СНІД-інфекції та інфекцій, що передаються статевим шляхом» і «Профілактика вірусних гепатитів В та С у ПМР». Верховна Рада прийняла у другому остаточному читанні проект нової держпрограми, яка об’єднує напрями, що діяли раніше.

Нова держпрограма розрахована на 2025–2028 роки. Головна мета – стримати поширення хвороб, які передаються статевим шляхом, знизити захворюваність, збільшити тривалість та покращити якість життя людей, що є носіями таких інфекцій. Фахівці постійно слідкуватимуть за ситуацією, тестуватимуть громадян на ВІЛ/сифіліс та вірусні гепатити.


Микола ЮРКЕВИЧ.

Фото прес-служби Верховної Ради.