За дорученням Президента Вадима Красносельського історики-архівісти упродовж 2021–2024 рр. працювали над реалізацією проекту «Без терміну давності».
Начальник Державної служби управління документацією та архівами ПМР Зінаїда Тодорашко під час зустрічі з представниками ЗМІ зазначила, що результатом їхньої діяльності стала збірка архівних документів.
Зінаїда Георгіївна повідомила, що це перший узагальнений масштабний досвід науковців щодо виявлення, систематизації та публікації документів про злочини німецько-румунських загарбників проти мирного населення на тимчасово окупованій території сучасного Придністров’я в роки Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр.
Реалізація проекту «Без терміну давності» проводилася в архівах республіки поетапно за трьома напрямками: науково-пошукова робота, спрямована на виявлення документів у державних архівах ПМР, а також в архівах інших держав (за історичною приналежністю – в держархівах РМ та РФ); науково-дослідна робота з вивчення виявлених документів, їх систематизація, оцифрування та формування бази даних (далі – БД) у складі Страхового фонду держархівів ПМР та Фонду користування; науково-просвітницька діяльність, спрямована на підготовку матеріалів до введення в науковий та громадський обіг, включаючи видання у 2024 році збірки «Без терміну давності»; створення онлайн-виставок, підготовка документів у рубрику «Проекти»: «Без терміну давності», «Архівний документ місяця», «Віртуальна виставка», «День в історії», «Меморіал захисників Вітчизни», що розміщуються на сайті Державної служби управління документацією та архівами «Архіви Придністров’я».
Силами архівістів упродовж 2021–2023 років було опрацьовано 1 680 фондів документів, які перебувають на державному зберіганні в держархівах ПМР. З них виявлено 1 123 фонди, що містять необхідну інформацію, переглянуто в електронному та паперовому варіанті 1 403 описи. В результаті відібрано 650 фондів, виявлені справи яких були вивчені посторінково, у тому числі й ті, що вписуються в рамки проекту – 5 947 документів. Усі матеріали за проектом внесені до Єдиної бази даних (ЄБД) «Меморіал Придністров’я», сформованої в Центральному державному архіві аудіовізуальної та електронної документації ПМР.
Загалом книга «Без терміну давності. Придністров’я» містить 4 розділи. Три з них – підготовка читачів до сприйняття документів, опублікованих у 4-му розділі. Тираж видання становить 70 екземплярів, більшість з яких будуть передані до музеїв та бібліотек республіки. В електронному форматі книга буде доступна на Придністровському історичному порталі. Офіційна презентація видання запланована на 28 березня.
Основна частина архівних матеріалів, що увійшли до збірки, охоплює часовий відрізок весна – осінь 1944 р., коли на звільнених територіях Придністров’я розпочали роботу сільські, районні та міські комісії в рамках діяльності Республіканської Надзвичайної Комісії МРСР, організованої у складі Надзвичайної державної комісії зі встановлення та розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників та їхніх спільників і завданих ними збитків громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам та установам СРСР (листопад, 1942).
У підрозділах документального видання за територіальним принципом представлені також фотодокументи, зняті під час роботи Республіканської Надзвичайної Комісії, яка виявляла та розслідувала злочини німецько-фашистських загарбників та їхніх спільників, встановлювала заподіяну ними шкоду громадянам, колгоспам, громадським організаціям, державним підприємствам та установам МРСР у 1944–1945 рр.
Архівісти Придністров’я вперше використовують у збірці метод публікації як оригіналу документа (цифрова копія), так і його сучасний машинописний переклад, що передає ком-плексне та всебічне уявлення про час і документ, робить його більш доступним для сприйняття.
Документальні матеріали свідчать про злочини нацистів на території сучасного Придністров’я – це списки розстріляних, повішаних і замучених фашистами мирних громадян; акти та протоколи опитувань свідків про злодіяння нацистів, про викрадення та вивезення людей, зокрема молоді, на примусові роботи до Німеччини, відомості про руйнування, про втрачене державне та особисте майно тощо.
Зінаїда Тодорашко повідомила, що вивчення та публікація архівних документів, інших матеріалів дозволяє розширити наші уявлення про масштаби звірств німецько-фашистських загарбників на тимчасово окупованих ними територіях, скласти більш повну картину трагедії радянського народу в роки війни.
Сергій ЛЕВЧЕНКО.
Фото автора.