Підсумки діяльності митних органів

У роботі Колегії Державного митного комітету, вже традиційно, взяв участь Президент Вадим Красносельський. Звітував про роботу відомства за рік, що минув, його очільник Валентин Грабко, розділивши підсумково-аналітичну інформацію на вісім тематичних блоків.


Стосовно до зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД), керівник комітету зазначив, що економічні агенти Придністров’я зазнали великих збитків – майже 13,2 млн доларів – через стягнення митними органами Молдови ввізного мита. Ситуація погіршилася й через банківську блокаду, що завадила і зробила неможливою безмитну торгівлю з ЄС.

Ще одна гостра проблема – блокування експорту продукції, необґрунтовано віднесеної до категорії «подвійного призначення», що спричинило зрив контрактів і втрату ринків збуту. Зовнішньоторговельний оборот просів на 21 %. Падіння імпорту – мінус 27 %. На 45 % скоротився загальний товарообіг із країнами Євразійського економічного союзу, насамперед із Росією. Експорт у РФ знизився на 53 % і становив лише 3 % від загального показника.

Митні платежі до бюджету склали майже 925 млн рублів. Це на 5 % більше, ніж роком раніше. Зростання відбулося тільки за акцизними зборами (+23 %). Надходження експортного та імпортного мита – в мінусі, якщо порівняти з 2023 роком, то на 1 % та 3 % відповідно. При цьому держава продовжила пільги для економічних суб’єктів і громадян: загальна сума преференцій під час стягування митних платежів склала 11 млн доларів (це на 6 % більше, ніж 2023 року).

Доповідач також зупинився на заходах щодо вдосконалення митного адміністрування. Він звернув увагу на тісну взаємодію з суб’єктами господарювання, зокрема в процесі формування митного тарифу. Зазначено, наприклад, що під час зміни ставок ввізного мита приймалися до уваги пропозиції ТОВ «Софтшуз», ВАТ «ММЗ», ТОВ «Век», НВ ЗАТ «Електромаш», і також сільгоспвиробників.

Валентин Грабко, розповідаючи про роботу «Електронної митниці», повідомив, що з 1 березня 2024 року декларування всіх товарів, що переміщуються юридичними особами, здійснюється в електронному форматі. Це сприяло тому, що за добу оброблялося 300–400 електронних митних декларацій. За рік – 126 тисяч (на 30 % більше, ніж роком раніше).

Помітно скорочує термін оформлення можливість автореєстрації та автовипуску (без участі інспектора). На декларування витрачається не більше двох хвилин. Середній час оформлення експорту – 8 хвилин, імпорту – 1 год. Під час проведеного опитування 93 % респондентів наголосили, що процес декларування помітно спростився. Говорячи про розвиток митних сервісів, голова ДМК звернув увагу на розміщені на сайті відомства та нові ресурси, якими активно послуговуються користувачі. Він також повідомив, що для одержання онлайн-консультацій до юристів за рік звернулося 867 осіб, на цілодобову гарячу лінію надійшло 1 183 дзвінки (з них скарг – усього шість), спеціалісти правового управління відповіли на 1 372 дзвінки, розглянуто понад 700 письмових звернень, на особистому прийомі побувало 26 людей.
Продовжує роботу ДУП «Митний брокер», сприяючи ефективній та комфортній взаємодії учасників ЗЕД та митних органів.

Iндивідуальні підприємці за рік перемістили товарів на суму понад 19 млн доларів та подали понад 18 тисяч декларацій. Основними пунктами пропуску, якими вони переміщали товари, стали «Бендери (Кишинів)», «Бичок», «Бендери (Каушани)».

Постійно вживаються заходи для покращення митної інфраструктури: побудовано оглядові бокси на митних пунктах пропуску «Бичок», «Бендери (Каушани)», «Глине», розпочато аналогічне будівництво на МПП «Міст Рибниця». На МПП «Вадул-луй-Воде» все готове для запуску майданчика з вантажними платформними вагами. Вже завершуються пусконалагоджувальні роботи.

Окремо доповідач зупинився на благоустрої МПП Бендери (Кишинів). Минулого року працівники пункту здійснили митне обслуговування третини всього вантажопотоку республіки. Зростаюча затребуваність вимагала підвищення пропускної спроможності. Валентин Грабко розповів про інфраструктурні зміни на цьому пункті пропуску.

Щодо правоохоронної діяльності ДМК, його очільник поділився фактами про виявлені 1 649 адмінправопорушень (на 56 % більше, ніж у 2023 році). Співробітники підрозділів боротьби з контрабандою вилучили 32 859 пачок тютюнових виробів, 279 одноразових електронних сигарет, 3 410 мл рідин для електронних сигарет, 238 картриджів для електронних сигарет, 70,7 кг ікри осетрових. У вигляді штрафних санкцій з порушників стягнуто понад 4 млн рублів, ще 777 тисяч рублів становлять митні платежі. Виявлено 9 фактів контрабанди та незаконного зберігання наркотичних засобів. З обігу вилучено близько 4 кг наркотиків, майже 400 г сильнодіючих речовин, близько 200 електронних сигарет.

Існує проблема кадрового забезпечення митних органів і підвищення рівня професіоналізму працівників ДМК. Валентин Грабко розповів про освітні програми, в яких беруть участь співробітники відомства – як на території Придністров’я, так і за його межами. У цілому нині по ДМК забезпеченість кадрами становить 79,4 %, на Дубоссарській митниці – 68 %, в Бендерах – 71 %, у Рибниці – 81 %, у Тирасполі – 83 %. Плинність кадрів досягла 13,9 %. У звітному періоді надійшло 68 звернень кандидатів, задоволено 38 із них. Середній вік працівника митниці – 41 рік, серед яких 73 % – чоловіки, 27 % – жінки.

Після доповіді голови ДМК, зауваження та пропозиції висловив Прокурор Анатолій Гурецький, зосередившись переважно на правоохоронній діяльності. Акцент на економічній складовій зробив у своєму виступі Голова Уряду Олександр Розенберг.

Президент Вадим Красносельський виділив фіскальну функцію митниці, а також рекомендував активізувати діяльність щодо вдосконалення митного законодавства, наголосивши, що для оперативного виявлення законодавчих прогалин важливо, зокрема, перебувати в постійному контакті з громадянським суспільством та економічними суб’єктами.

Серед конкретних доручень, які Вадим Красносельський дав під час засідання, – активізація роботи з розширення МПП «Бендери (Кишинів)».

Роботу ДМК за підсумками 2024 року Президент визнав задовільною, однак закликав приділити увагу проблемам, про які йшлося під час доповіді.


Уляна БОНДАРЧУК.

Фото customs.gospmr.org