У лютому тривають звіти щодо реалізації державних цільових програм. Про результати виконання ДЦП «Профілактика та лікування серцево-судинних захворювань у ПМР на 2022–2026 роки» розповіла головний позаштатний кардіолог Iрина Тищенко.
Фахівець повідомила, що на реалізацію планів було виділено 2 млн 306 тисяч рублів. Зокрема понад 700 тисяч рублів витратили на виявлення та моніторинг факторів ризику розвитку серцевосудинних захворювань (визначення показників ліпідограми всім особам віком від 40 років). Таким методом у республіці було обстежено понад 35 тисяч осіб.
Минулого року на планове лікування пацієнтів, які перенесли гострий інфаркт міокарда, для забезпечення їх лікарськими препаратами протягом року, витратили 370 тисяч рублів.
Що стосується ургентної (невідкладної) допомоги, то в рамках програми передбачено забезпечення палат інтенсивної терапії в кардіологічних та неврологічних відділеннях дорогим лікарським препаратом, який становить основу медикаментозної терапії при гострому інфаркті міокарда в перші години. У 2024 році витрати бюджету на цей вид допомоги становили понад 1 млн 100 тисяч рублів.
Ірина Василівна пояснила, що ДЦП передбачає і ранню діагностику серцево-судинних захворювань з метою своєчасного призначення лікування для запобігання несприятливим наслідкам. Для цього всім особам, які мають ризик розвитку серцево-судинних захворювань, проводилася електрокардіограма для відстеження стану. Витрати з цього пункту склали майже 100 тисяч рублів.
Також кардіолог зазначила, що фахівцями проводиться велика профілактична, в тому числі інформаційна робота серед населення: читання лекцій, виступи у ЗМІ, бесіди, інтерв’ю. Був підготовлений та демонстрований в ефірі місцевого телебачення ролик щодо важливості профілактики серцево-судинних захворювань. Діє і «Школа пацієнта», де проводиться роз’яснювальна робота з громадянами, розробляються спеціальні фізичні вправи, впроваджується скандинавська ходьба.
На сьогодні триває підготовка нової державної цільової програми з профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Міністр Христина Албул доручила в процесі розробки документа враховувати всі потреби та витрати. Це необхідно, щоб максимально ефективно допомогти громадянам, адже серцевосудинні захворювання залишаються однією з головних проблем галузі охорони здоров’я.
НАГАДАЄМО ПРО НАЙПОШИРЕНIШI ХВОРОБИ СЕРЦЯ
Кардіологічні захворювання – це досить великий перелік хвороб, які вражають серце та судини людини. Згідно зі статистикою, інсульти, інфаркти, гіпертонічний криз та інші серцеві захворювання утримують першість серед причин смертності. Важливо вчасно розпізнати проблему та не заплющувати очі на «тривожні дзвіночки» – біль у грудях, задишку, слабкість. За перших симптомів необхідно якнайшвидше звернутися до кардіолога, обстежити серце.
КОЛИ ПОТРІБНА НЕГАЙНА ДОПОМОГА КАРДІОЛОГА?
Є низка ознак серцевих хвороб, які потребують негайної медичної допомоги. Викликайте швидку або звертайтеся до найближчої кардіології, якщо відчуваєте: тяжкість або стискання в грудях, біль у ділянці серця з іррадіацією в інші частини тіла, задишку, порушення серцевого ритму у стані спокою, слабкість, холодний піт. А ще лихоманку, гарячі припливи, набряки, блідість шкірних покривів, запаморочення, кашель, неспроможність виконувати фізичні навантаження, інколи – оніміння або поколювання в пальцях.
Цікавий факт: хвороби серця в жінок частіше супроводжуються такими ознаками, як нестача дихання, нудота, блювання, біль у спині та щелепі.
Важливе місце в боротьбі з хворобами серця посідає профілактика: відмова від куріння та надмірного вживання спиртного; збалансоване харчування; помірні фізичні навантаження (за узгодженням із лікарем); регулярні профілактичні відвідини кардіолога, особливо за наявності захворювань серця.
Марія БIЛОЦЬКА.
Фото yandex.ru