Держава піклується про нас. А МИ САМІ? Або Ще раз про онкологію

Перші згадки про злоякісні захворювання людини відомі з найдавніших часів. До хірургічних методів лікування пухлин вдавалися в медичних школах стародавнього Єгипту, Китаю, Iндії, інки Перу.


Однак, всупереч значному інтересу до питання виникнення і росту пухлин та до різноманітних спроб їх лікування, тривалий час рівень розвитку медичної науки не дозволяв глибоко вивчити ці процеси. Таке стало можливим лише з винаходом у другій половині ХІХ століття мікроскопа та з розвитком патологічної анатомії.

На сьогодні багато що відомо про природу захворювання, та, попри значні успіхи в лікуванні онкології, цей бич продовжує тяжіти над сучасним суспільством. Найчастіше онкологія сприймається пацієнтами як смертний вирок. Ця патологія дійсно характеризується досить високим рівнем летальності. Чи ж є причиною всьому сама хвороба?

Адже не всі злоякісні пухлини призводять до загибелі людини. Більше половини всіх пацієнтів благополучно виліковуються. Важливим фактором одужання є пильне спостереження фахівців та своєчасне медичне втручання. Один із ключових видів діагностики – рентгенологічні дослідження, що допомагають виявити онкологію на ранній стадії, коли захворювання має ще обмежений, локальний характер. До таких видів діагностики відносяться мамографія та флюорографія.

У Придністров’ї боротьбі з онкологією приділяється особлива увага. На початку місяця, зокрема до Всесвітнього дня боротьби з раком, представники Міністерства охорони здоров’я республіки організували конференцію, щоб привернути увагу до важливості ранньої діагностики, профілактики та лікування захворювання. Наша газета розповідала про це.

В останні дні лютого проблема онкології знову стала темою номер один чергової робочої наради, що відбулася на майданчику МОЗ. Керівник профільного відомства Христина Албул, онкологи з міст і районів республіки заслухали доповідь головного позаштатного онколога Аліни Андреєвої, яка представила підсумки реалізації державної цільової програми у 2024 році.
Аліна Євгенівна довела до відома присутніх, що минулого року держава виділила понад
26 млн рублів. На профілактичні огляди та ранню діагностику з загальної суми витратили 4,5 млн рублів.

Було здійснено значну кількість різноманітних досліджень: цитологічних, гістологічних, рентгенологічних, лабораторних. Наприклад, за минулий рік, зазначила фахівець, проведено близько 70 000 цитологічних аналізів (онкологія виявлена у більш ніж 800 випадках).

За повідомленням МОЗ, протягом року профілактичне флюорообстеження в Придністров’ї пройшли понад 157 тисяч осіб, і в 290 випадках виявлено рак. Найчастіше онкологічні захворювання діагностують у віковій групі від 75 років. Уперше групу інвалідності було встановлено 203 громадянам. За локалізацією лідирують: колоректальний рак, рак молочної залози, трахеї, бронхів, легень.

Серед виявлених випадків значна частина – це ІІІ та ІV стадії хвороби. Лікарі звернули увагу на важливість профілактичних оглядів, що допомагає виявляти хворобу на ранній стадії, коли шансів на одужання набагато більше. Держава робить усе, щоб забезпечити громадян якісною медичною допомогою: виділяє медикаменти для проведення хіміотерапії та гормонотерапії, хірургічного лікування пацієнтів та симптоматичної терапії. Триває діяльність з удосконалення організації та проведення онкологічних консиліумів, придбання медикаментів та обладнання, підготовки кадрів.

Як бачимо, держава дбає про своїх громадян. А ми самі?
Кожен повинен повірити у важливість незаперечної користі профілактичних обстежень, і у випадку найменших підозр, у своїх інтересах, звернутися по допомогу фахівця. Адже відповідальне ставлення до свого здоров’я може продовжити або навіть урятувати ваше життя.


Стефанія КУЧЕРЯВЕНКО.

Фото minzdrav.gospmr.org