Не секрет, що в суспільстві ставлення до людей, які є носіями ВIЛ, неоднозначне. В нашій республіці розроблена і діє державна програма допомоги пацієнтам з ВIЛ і гепатитами В та С.
Про те, як вона виконувалася у 2024 році, на робочій нараді доповіла міністрові Христині Албул, а також колегам із міст та районів Придністров’я головний позаштатний спеціаліст із проблем діагностики та лікування ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів Людмила Хмелевська.
Фахівець розповіла, що фінансування програми «Профілактика ВIЛ/СНIД-інфекції та інфекцій, що передаються статевим шляхом» минулого року становило понад 4 млн рублів. Того ж року у 145 осіб вперше був підтверджений діагноз ВІЛ, тоді як у 2023-му його встановили 132 особам.
Діагноз СНІД визначили у 22 громадян. Найбільша кількість інфікованих проживають у Рибницькому та Слободзейському районах і в місті Тирасполі.
Статистика свідчить, що на диспансерному обліку перебувають 2,5 тисячі пацієнтів. Усього з початку епідемії, яка «прижилася» у нас з 1989 року, зареєстровано понад 5 тисяч випадків ВІЛ-інфекції.
У році, що минув, на лікування антиретровірусною терапією (АРВ-терапією) взято 201 особу. З тих, що перебувають на обліку, 2 252 особи приймають АРВ-терапію. Доповідач відзначила збільшення охоплення лікуванням у 2024 році.
Людмила Іванівна звернула увагу присутніх, що завдяки масовому експрес-тестуванню населення, за звітний період на ВІЛ/сифіліс вдалося протестувати 9 тис. 121 людину.
Програма сприяє взаємодії з Глобальним фондом (виділено понад 300 тисяч рублів на придбання експрес-тестів), а також на ведення інформаційної роботи з населенням, організацію конференцій для лікарів та медичного персоналу.
Щодо Державної цільової програми «Профілактика вірусних гепатитів В і С». Минулого року на її реалізацію було затверджено майже 3 млн рублів. Значна сума витрачена на лабораторну діагностику та скринінг, а також навчання медичного персоналу. Завдяки експрес-тестуванню перевірили понад 3 тисячі осіб на гепатит С (позитивних виявили 135) та понад 4 тис. – на гепатит В (з них позитивних 105).
На кінець 2024 року на диспансерному обліку з гепатитом В перебувало 572 пацієнти. Противірусна терапія призначена 62 новим пацієнтам. Усього лікування з гепатиту В приймають 105 осіб. Треба зауважити, що це лікування повинно тривати довічно.
Вперше взято на облік із захворюванням на гепатит С 880 осіб: з них 655 пацієнтам призначена противірусна терапія, 519 – пройшли повний курс лікування.
Нині в Придністров’ї затвердили нову програму боротьби з цими досить складними недугами: ВІЛ, гепатитами В і С та ІПСШ. Нова програма поєднає дві окремі, які діяли в республіці раніше.
ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ВІЛ/СНІД
Немає методу, що дозволяє вилікувати ВІЛ-інфекцію. Проте нині медична наука досягла такого рівня, що винайшла антиретровірусні препарати, які зупиняють розмноження вірусу в організмі. От їх і призначають інфікованій особі. Вони зміцнюють імунну систему організму, що допомагає йому боротися з іншими інфекціями. Препарати АРТ призначаються пацієнту для щоденного прийому протягом усього життя.
У Придністров’ї досягли значних успіхів у цьому напрямку. Однак важливо, щоб людина сама уважно ставилася до стану свого здоров’я, не забувала приймати препарати та жила повноцінним життям.
Аліса КОХАНОВА.
Фото minzdrav.gospmr.org