Науково-практична конференція «Iнноваційні технології в сучасній освіті» відбулася в ПДУ ім. Т. Г. Шевченка за участю представників Придністров’я і Росії.
З вітальним словом до учасників звернувся професор, президент головного наукового центру республіки Степан Берил:
«Сучасні освітні стандарти пропонують нам упроваджувати інновації, особливо в ланках середньої та вищої професійної освіти. Ця конференція має для нас значення, адже багато структурних підрозділів вишу безпосередньо залежать від правильної підготовки сучасних висококваліфікованих кадрів. Інновації в навчальному процесі – необхідна риса функціонування всього навчального процесу».
Проректор з інформатизації та інноваційних технологій в освіті ПДУ Олексій Долгов наголосив на важливості інноваційних технологій на сучасному етапі розвитку людства. За його словами, викладач, який використовує у своїй педагогічній діяльності нові досягнення науки, робить освітній процес більш насиченим, цікавим, захопливим для студентів. На думку дослідника, нові відкриття підвищують якість навчання та професійної підготовки студентів на зовсім інший рівень, що відповідає реаліям сучасності.
На конференції зазначалося, що в останні десятиліття навчальні заклади змогли розширити кількість учнів шляхом організації дистанційної освіти, а також забезпечити здобуття студентами знань за умов несприятливої епідеміологічної ситуації, та суттєвих фізичних обмеженнях на пересування. Названі можливості підтримуються спеціальними програмними комплексами, поміж яких значне місце посідає система Moodle, що позитивно відрізняється своєю універсальністю.
Заступник директора з наукової діяльності фізико-технічного інституту ПДУ Юлія Столяренко розповіла про її переваги:
«Викладачі можуть адаптувати платформу під свої курси, використовуючи різні модулі, такі як відеоуроки, тести, завдання та форуми для обговорень. Друга значна перевага – доступність. Moodle безкоштовний для використання, що робить його особливо привабливим для вишів та студентів. Платформа працює на відкритому вихідному коді, що дозволяє навчальним закладам адаптувати її під свої потреби та не сплачувати за ліцензії. Третя перевага – інтерактивність та контроль. Студенти можуть брати участь в обговореннях на форумах, виконувати тести та миттєво бачити результати, що допомагає покращити розуміння і засвоєння матеріалу. Викладачі дістають можливість моніторити успішність студентів у режимі реального часу та оперативно вносити зміни в навчальний процес».
Новітні досягнення науки впроваджуються і на медичному факультеті ПДУ.
Викладачі Валентина Люленова, Олена Багнюк розповіли, що кілька років тому за ініціативи Президента Вадима Красносельського придбали інтерактивний анатомічний стіл «Пирогов». Це допомагає вивчати системи та органи людського тіла – як здорові, так і вражені різноманітними патологіями – з усіх ракурсів. Розмір анатомічного столу дозволяє імітувати тіло дорослої людини в масштабі 1:1. Це також поширюється на окремі системи та органи. Подібна функція дає можливість студентам краще зрозуміти будову організму людей та розвинути мануальні навички.
Технологічні інновації мають велике значення і для юристів. Вони значною мірою впливають на протікання кримінального процесу і з огляду на його ефективність, і в плані дотримання прав і законних інтересів учасників процесу. Значення технологій полягає в підвищенні ефективності правоохоронних та судових органів, у прискоренні процедур, у досягненні точності доказів та мінімізації ризиків на помилку. Одним з основних аспектів технологій у кримінальному процесі є використання інформаційних технологій, які допомагають у збиранні, зберіганні та аналізі даних, а також у забезпеченні конфіденційності інформації.
Обов’язковим елементом навчання кримінально-процесуального права можна вважати використання сучасних професійних баз даних, інформаційних довідкових систем. Доцент кафедри кримінально-правових дисциплін ПДУ Христина Гудима пояснила, що нині студенти в межах вивчення кримінального процесу активно використовують довідково-правові системи «КонсультантПлюс», «Гарант», які стали ефективним інструментом вивчення і застосування норм права. Викладач вважає, що студент повинен уміти знаходити нормативний акт (як в актуальній редакції, так і варіант, який функціонував на певну дату в минулому).
Олексій Долгов зазначив, що керівництво вишу приділяє значну увагу підвищенню кваліфікації викладачів щодо освоєння методів роботи з інтерактивним освітнім порталом ПДУ на платформі Moodle. За його словами, участь у науково-практичній конференції є чудовою нагодою ознайомитися з новими досягненнями в сучасній освіті.
Андрій КРАВЧЕНКО.
Фото автора.