У республіці з 15 січня до 15 квітня триває історичний конкурс «Моя країна – моє Придністров’я».
На сьогодні в містах і районах завершується перший відбірковий тур муніципального рівня. За його підсумками визначаються команди, які репрезентуватимуть свої навчальні заклади на республіканському етапі.
У Дубоссарах також дізналися про кращих знавців історії серед міських і сільських шкіл: переможцем районного туру стала команда юних придністровців із гімназії № 1.
Цього року історичний конкурс присвячений 80-річчю Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. Слід зазначити, що такі пізнавальні заходи у школах роблять вивчення минулого цікавішим і допомагають дітям краще запам’ятовувати навчальний матеріал. Конкурси формують повагу до своєї країни, до її культури й традицій. Готуючись до інтелектуальних змагань, учні звертаються до архівних матеріалів, вивчають додаткову літературу й у такий спосіб розширюють свій кругозір.
Ерудицію дубоссарських старшокласників на конкурсі оцінювало журі, до складу якого увійшли вчителі історії та суспільствознавства з Григоріопольського району. Голова журі – керівник апарату Дубоссарського територіального відділення РП «Оновлення» Ірина Володимирова. Вона зазначила, що всі ми живемо в епоху інформаційного розмаїття і досить часто маємо справу з деструктивною інформацією. Зокрема, коли спотворюються і безсоромно переписуються цілі сторінки історії війни, героїзуються нацисти, принижується роль радянського народу в розгромі фашизму.
«Тому такі конкурси та подібні заходи є досить гарною нагодою, щоб поза рамками шкільної освітньої програми додатково ознайомитися з правдивою інформацією. І ставитися до подій Великої Вітчизняної війни через справжні факти. Тому наше з вами спільне завдання – тих, хто вчить історії, хто причетний до виховної та патріотичної роботи, всіх учасників патріотичних проектів, волонтерського та юнармійського руху – зберігати історичну пам’ять такою, яка вона є насправді, й пишатися тим, що всі ми належимо до народу переможців», – наголосила Ірина Володимирова.
У рамках першого туру юним придністровцям належить продемонструвати свої знання у п’ятьох творчих інтелектуальних етапах. Діти підготували есе на тему «Проблема пам’яті: як Велика Вітчизняна війна сприймається сьогодні». Представники команд відповіли на бліц-запитання про основні події та учасників ВВВ з Придністров’я. За допомогою презентацій та плакатів розповіли про шкільні музеї та цінні експонати, які зберігають пам’ять про війну. Капітани доводили свої знання розповідями про бойовий шлях і подвиги уродженців нашої республіки, удостоєних звання «Герой Радянського Союзу». На п’ятому етапі учасники конкурсу презентували власні туристичні маршрути пам’ятними місцями Придністров’я, міста Дубоссари та сіл району.
Діти зізналися, що під час підготовки до випробувань на знання історії трохи переживали, але загалом ця спільна робота – учнів та педагогів – виявилася захопливою. Завдяки їй, сформувався командний дух, старшокласники стали більше цікавитися подіями, що стосуються Великої Вітчизняної війни, історії їхніх сімей, старших поколінь, які мужньо захищали Батьківщину від фашизму.
Капітан команди-переможниці, учень Дубоссарської гімназії № 1 В’ячеслав Котовенко розповів, що про війну йому багато розповідала його бабуся. Вона ж родом із Білорусії, з Брестської області. Це спогади про трагічні події війни, коли жителі Білорусії одними з перших пережили жахи фашистського нападу в червні 1941 року. Одинадцятикласник у період підготовки до конкурсу також розширив свої знання з військової історії свого міста.
«Мені завжди цікаво дізнаватися про щось нове. Історія – один із моїх улюблених предметів. Серед інших була і тема Великої Вітчизняної війни. Моя бабуся родом із Брестської області. Вона мені багато розповідала про війну, мій прадід воював, загинув під час звільнення Угорщини 1944 року. Коли готувався до конкурсу, дізнався про Героїв Радянського Союзу – уродженців Придністров’я, багатьох не знав раніше. Ми розповіли про наш шкільний музей, де зібрано багато матеріалів про Марію Кулькіну. Наша гімназія носить її ім’я – це велика гордість для мене та всіх учнів нашої школи», – поділився учень гімназії № 1 В’ячеслав Котовенко.
Позитивну оцінку дубоссарським старшокласникам після завершення конкурсу дали представники журі. Вчителі історії з Григоріополя та району наголосили, що учасники виступили досить впевнено, довели, що вони знають і люблять історію своєї держави. Їх, дійсно, можна вважати справжніми спадкоємцями солдатів Перемоги.
«Вони – достойні нащадки прадідів і дідів, які вистояли в цій страшній війні. Наша молодь гідна нести завойований ними Прапор Перемоги, продовжувати естафету поколінь. Історію треба знати, пам’ятати й шанувати. У цьому ми пересвідчилися, побачили сьогодні в очах наших учнів. Радує й те, що в кожній школі є музей, діти самі збирали й знають експонати. Це робота не одного дня, а багатьох років, як продовження традицій шкіл. Отже, наша держава має майбутнє», – наголосила вчитель історії та суспільствознавства загальноосвітньої школи с. Делакеу Лілія Кирмиз.
За підсумками конкурсу найбільшу кількість балів набрала команда гімназії № 1. Друге місце посіли юні ерудити школи № 2, а почесне третє дісталося учням школи села Красний Виноградар.
Надія ПОЛОНСЬКА.
Фото автора.