Віднедавна багато придністровців виявляють інтерес до альтернативної енергетики: хто на рівні оволодіння теоретичними знаннями, а хто й у практичній площині. Усім разом раптом стало цікаво, скільки сонячних днів на рік, куди та з якою інтенсивністю дме в наших краях вітер. Загалом тривіальні розмови «за погоду» переживають ренесанс.
Метеорологічні прогнози – це тепер інформація особливої ваги для тих, хто хоче стати енергонезалежним.
На тему ефективності сонячної енергетики висловився Президент. І це зрозуміло: таку енергетичну кризу пережили, що й ворогові не побажаєш. За даними, які під час однієї з апаратних нарад оприлюднив Вадим Красносельський, 1 га сонячних батарей дає приблизно 1 мегават електроенергії. Для побутового споживання придністровців потрібно 140–150 мВт на добу. От і рахуйте…
І найбільш зацікавлені підприємці взяли до рук калькулятор. Результатом підрахунків стали три бізнес-плани. Загалом майнінгові ферми в Придністров’ї закрили, а сонячні відкриватимуть. Одразу три подібні об’єкти планують збудувати у Слободзейському районі: СЗАТ «Интерднестрком» – потужністю 10 мегават, ТОВ «Центр-Маркет» і ТОВ «Рубин» – по одному мегавату. Коли сонячні електростанції вийдуть на проектну потужність, і через погодні умови вироблятимуть більше електроенергії, ніж потрібно власникам, її планується передавати в мережі ДУП «ЄРЕМ». Тим більше, що цьому державному мережевому підприємству вже рекомендовано сприяти «сонячним ентузіастам».
Про переваги поновлюваних джерел енергії в розмові з кореспондентом розповів відомий підприємець, директор фірми «Світ комп’ютерів» Віктор Лунгу. Як приклад, він навів пілотний проект одного з приватних будинків, на даху якого встановлено 34 панелі з заявленою виробником потужністю до 30 кВт/год. І цей показник, безумовно, буде досягнутий спекотним придністровським літом (минулого, наприклад, температура повітря в тіні в деякі дні досягала 40 °С). Однак з’єднані між собою проводами сонячні панелі не встановлюються в тіні. Отже, безперебійне вироблення сонячної енергії, принаймні для окремого приватного будинку, забезпечене. Тим більше, що за деякими підрахунками на географічній широті, де розташований Тирасполь, 173 сонячні дні на рік, а це більше половини. До того ж, чим довшим буде світловий день, тим вищою буде генерація.
У день, коли наш кореспондент розмовляв із Віктором Івановичем, домашня сонячна електростанція видавала близько 12 кіловат. Навіть за хмарної погоди можливе вироблення понад 4 кВт. Цього достатньо для роботи холодильника, телевізора, пральної машини. Січневі віялові відключення багатьох змусили задуматися над тим, як вирішити проблему відсутності «головного завоювання ХХ століття», скільки потрібно вкласти в сонячну станцію, щоб не платити за світло, і коли вкладення в сонячну інфраструктуру окупляться. Після введення з
1 березня підвищених тарифів на електроенергію можна сміливо сказати, що термін окупності зменшиться вдвічі від початкових розрахунків.
Віктор Лунгу демонструє не тільки верхню частину айсберга сонячної міні-електростанції, а й її «мозок» – комп’ютерний додаток, який дозволяє відстежувати функціонування станції в режимі реального часу.
Використовуючи його, можна стежити за генерацією, погодою, витратою електрики й навіть порахувати, скільки доведеться платити за чинними тарифами.
Це гарний приклад сонячно-панельної революції, яка, дасть Бог, відбудеться в Придністров’ї й для інших. За піонерами обов’язково підтягнуться інші. Тим більше, що досвід найближчих до нас сусідів з України, які вже виробляють електроенергію завдяки Сонцю в промислових масштабах, свідчить: вкладення є виправданими та економічно вигідними.
Для довідки. Минулого року в Україні було введено в експлуатацію фотоелектричні системи загальною потужністю 800 мВт.
Віктор ЗАРЕЙЧУК.
Фото sonergia.com.ua