За крок до мети

В актовій залі ПДУ ім. Т. Г. Шевченка відбулася зустріч випускників Фізико-технічного інституту з представниками Міністерства цифрового розвитку, зв’язку та масових комунікацій ПМР. Студентів цікавили питання щодо працевлаштування, служби в армії, можливості оплати за навчання, строки відпрацювання та багато іншого.


Персональний розподіл молодих фахівців не тільки закріплює за ними право на працю, а й накладає зобов’язання стосовно подальшої трудової діяльності після прибуття на підприємство. Це важливий механізм, спрямований на інтеграцію молоді в професійне середовище. Він забезпечує поступальний розвиток як для самих фахівців, так і для організацій, які потребують кваліфікованих кадрів. Важливо, що пропонована система допомагає підтримувати баланс між потребами підприємств і кар’єрними амбіціями випускників.

На численні запитання присутніх відповідав керівник Мінцифри Олександр Димитрогло. Очільник відомства зазначив, що розподіл молодих фахівців відіграє ключову роль у забезпеченні стабільності на ринку праці та розвитку провідних галузей економіки.

Повний зал студентів, а також значна кількість запитань свідчили про те, що учасникам засідання важливо почути якомога більше інформації стосовно правил розподілу, трудової діяльності та можливості кар’єрного росту. Студентам було цікаво дізнатися про деталі майбутнього професійного життя, що обумовлює їхній серйозний підхід до вибору професії та прагнення зробити усвідомлений крок у майбутнє.

Цікавилися своїм працевлаштуванням ті з випускників, хто планує служити в армії. Міністр зазначив, що юнаки, які проходять строкову службу, повинні за 2 місяці до закінчення служби повідомити комісію з розподілу, після чого з’явитися в університет і подати документи, необхідні для направлення на роботу.

Кількість років для обов’язкового відпрацювання залежить від рівня закладу освіти, який закінчив студент: для випускників вишу – 3 роки, для ланки середньої спеціальної освіти бюджетної форми навчання – 2 роки.

«Після термінової служби в армії нашої республіки студент повинен з’явитися на розподіл для обов’язкового відпрацювання за здобутим фахом. За бажання він може вступити на магістратуру вишу», – зазначив Олександр Віталійович.

Якщо студент з різних причин не бажає відпрацьовувати, він має можливість відшкодувати затрати держави за роки навчання. Слід зазначити, що в деяких випадках існує відстрочка, яка регулюється в індивідуальному порядку. Виняток становить пільгова категорія студентів – це діти-сироти, які можуть не відпрацьовувати і не оплачувати відпрацювання.

Один із випускників, кому надана пільга, активіст університету Дмитро Гаврилов поділився планами з нашим кореспондентом. Юнак розповів, що бажає працювати в банківській галузі програмістом, оскільки чітко бачить перспективи кар’єрного росту і добре знає технології розвитку ІТ. Дмитро зазначив, що сучасні інновації відкривають нові горизонти для фахівців молодого покоління.

Особливістю під час розподілу є місце проживання випускника, однак, якщо у відповідних галузях немає вакансій, а вони є в іншому районі або місті, роботодавець зобов’язаний забезпечити молодого фахівця житлом. До того ж посадова ставка (тобто обсяг роботи на 1.0 чи 0.5 ст.) в договорі не впливає на загальний термін відпрацювання.

Для іноземних громадян, які навчалися в закладах республіки на бюджеті, правила відпрацювання такі ж, як і для інших студентів. Загальний підхід сприяє залученню іноземних фахівців на ринок праці країни та забезпечує рівні умови для всіх студентів, незалежно від походження.

Дівчат-випускниць цікавило питання декрету і відпрацювання. Міністр відповів, що народження і виховання малюків є незаперечно важливим фактором демографії, що буде враховуватися, але як саме, покаже механізм, який ще розробляється.

«Важливо зазначити: якщо державна комісія не може розподілити випускника за фахом, у цьому випадку надається вільний розподіл. Це означає, що випускники можуть самостійно обирати місце роботи, виходячи зі своїх уподобань та можливостей», – підсумував міністр і побажав студентам успішного складання іспитів, розвивати набуті навички та вміння в подальшій кар’єрі.


Ольга КВIТКА.

Фото автора.