У межах діяльності «Експертного клубу» в конференц-залі ДУ «Приднестровская газета» відбулася зустріч з представниками Спілки письменників Придністров’я.
До спілкування, присвяченого 30-річчю творчого об’єднання, запросили відомих у республіці авторів: Ольгу Молчанову, Ларису Стойлову, Музу Гончарову. Письменниці презентували свої твори та поділилися планами на поточний ювілейний рік.
Ольга Молчанова розповіла про перші спроби об’єднати письменників республіки після проголошення незалежності в 1990 році:
«Влітку 1991 року місто на Дністрі відвідали представники Спілки письменників Росії. Цей візит поклав початок важливій події в історії літераторів ПМР: була створена Тираспольська письменницька організація Спілки письменників Росії, яка об’єднала у своїх лавах членів Спілки письменників СРСР.
Цей крок став відправною точкою в розвитку літературної діяльності та збереженні культурної спадщини краю. Створення цієї організації допомогло не лише зміцнити зв’язки між літературними спільнотами, а й започаткувало Спілку письменників республіки. Придністровські автори стали повноправними членами Міжнародної спільноти письменницьких організацій. У 1995 році на Установчому з’їзді була заснована Спілка письменників, яка об’єднала представників різних літературних об’єднань і студій».
Нині об’єднання складається з 70 талановитих авторів, очолює його Валерій Кожушнян. За роки діяльності Спілки було випущено понад тисячу творів різних жанрів: проза, поезія, драматургія, публіцистична література. Необхідно зазначити, що останнім часом до лав письменників Придністров’я приєдналися молоді, сміливі та креативні особи, які активно шукають свою літературну стежку, можливо, в майбутньому талановиті автори.
На замовлення Державної служби з культури та історичної спадщини з 2014 року представники Спілки видають літературно-художній журнал «Литературное Приднестровье» трьома офіційними мовами ПМР – російською, молдавською та українською.
Традиційно він складається з розділів: проза, поезія, публіцистика. В останньому з них українською представлені твори Галини Васютинської, Олени Гешко, Анастасії Спориш і (вперше!) Тетяни Юзленко.
За словами Лариси Стойлової, упродовж останніх років Спілка письменників видає цікаві книги для придністровських читачів. Наприклад, Ольга Молчанова є автором збірки «Волшебные звоны». З перших її сторінок автор запрошує читача до відвертої задушевної розмови на найактуальніші теми. У струнких і розмірених поетичних рядках відкривається гаряче і живе почуття, що йде від серця. Чуйні струни душі співають про чарівне поле, де «блакитні квіти від роси і радості променяться», шумлять «шовкові трави до пояса», де «золоте сонечко – в очі, і золота річка протікає, а над річкою прекрасний шелест верб».
Нещодавно придністровські шанувальники художнього слова дістали можливість прочитати збірку віршів Лариси Стойлової «Венец». Автор відома знавцям поезії, як творча індивідуальність зі своїм літературним стилем.
Більша частина творчості її колеги Музи Гончарової присвячена місту Бендери. Це матеріали з краєзнавства, публіцистика, проза та поезія. Минулого року була презентована збірка «Моим Бендерам».
Письменники та поети Придністров’я організують зустрічі з молоддю, орієнтовані на формування почуття любові до рідного краю, високих понять честі та обов’язку перед Батьківщиною.
Члени Спілки письменників висловили жалкування, що не функціонує офіційний сайт творчого об’єднання в мережі Інтернет. Директор ДУ «Приднестровская газета» Юрій Трифонов запропонував відкрити на веб-ресурсі Спілки журналістів окремий розділ, присвячений республіканській письменницькій організації.
У планах творчої інтелігенції на 2025 рік – підготовка до друку чергового номера «Литературного Приднестровья». За словами Ольги Молчанової, велика частина видання буде присвячена 80-річчю Великої Перемоги.
Сергій ЛЕВЧЕНКО.
Фото автора.