ЗВІТУЄ ПРОКУРАТУРА

Президент Вадим Красносельський взяв участь у розширеному засіданні Колегії Прокуратури. Доповідь про діяльність наглядового органу в минулому році подав керівник Анатолій Гурецький.


У 2024 р. прокурорськими співробітниками було розглянуто 467 звернень про дотримання прав і свобод людини. Це на третину менше, ніж рік тому. Однак, на думку органів відомства, цей показник не є наслідком зменшення кількості правопорушень. Про це свідчить також статистика: кількість порушень прав і свобод громадян, виявлених у ході планових прокурорських перевірок, становила 1 059, що на 249 більше, ніж у 2023 році.

Звідси логічний висновок: громадяни рідше звертаються за захистом до органів прокуратури, тож назріла потреба активізувати інформування населення про таку можливість. При цьому варто нагадати читачам, що на вимогу Глави держави планові прокурорські перевірки про дотримання законодавства щодо звернення громадян проводяться тепер не щорічно, а двічі на рік. Протягом 2024-го таких порушень виявлено на 110 більше, ніж у попередньому звітному періоді (578 фактів).

Зі 179 до 360 зросла кількість виявлених порушень трудових прав громадян. Галузі, де зафіксовано їхню найбільшу кількість, – це АПК та громадське харчування. Протягом останніх кількох років актуальною залишається проблема невиплати заробітних плат. І на цю соціальну несправедливість прокурорські працівники також реагують: на примусове виконання направлено 215 постанов про стягнення заборгованості за нарахованою зарплатою на суму 2,8 млн руб., а це в 11 разів більше, ніж 2023-го. У галузі економіки виявлено 95 порушень, а в царині захисту довкілля понад 178.


ЦИТАТНИК ГЛАВИ ДЕРЖАВИ

Вадим Красносельський, Президент ПМР.

Законодавство єдине для всіх, незалежно від посади, статусу, рангу, соціального становища.

У разі виникнення законодавчої колізії, рішення має прийматися на користь громадянина.


Окремо Прокурор республіки зупинився на криміногенній обстановці та діяльності органів розслідування, оцінюючи яку Анатолій Гурецький констатував наявність системних проблем. За поданими ним даними, у 2024 р. органами Прокуратури скасовано 2 332 незаконні ухвали, що на 446 більше, ніж роком раніше, за однакового рівня злочинності. На думку доповідача, рівень проведення дослідчих перевірок є явно недостатнім. А за цифрами стоять конкретні долі людей. Анатолій Гурецький навів велику кількість різнопланових прикладів із практичної діяльності.


ОСОБЛИВА ДУМКА
Анатолій ГУРЕЦЬКИЙ, Прокурор республіки.
Люди перестали звертатися зі скаргами. Може, ми їх разом із вами так виховали? Своїм ставленням, бюрократичними підходами.


Прокуратура республіки є одним із найбільш активних суб’єктів законотворчого процесу. Минулого року нею було внесено до Верховної Ради 22 законодавчі ініціативи. Поряд із цим була оприлюднена інформація про участь прокурорських працівників у розгляді судами кримінальних справ (1 347). Керівник відомства вказав на найбільш поширені підстави та причини скасування вироків, говорив також про терміни кримінального судочинства, випадки недотримання яких, як і раніше, трапляються.

Думки, зауваження та запитання, що стосуються змісту доповіді, оголосили представники Верховної Ради, голова Верховного суду Адріан Пеньковський, міністр юстиції Олександра Тумба.

Завершуючи доповідь, Анатолій Гурецький зазначив:

«Колектив Прокуратури в нинішньому складі здатний ефективно і в повному обсязі виконувати завдання, що стоять перед ним. Вимоги до співробітників нашого відомства високі».

Підсумки розширеного засідання Колегії Прокуратури підбив Вадим Красносельський, визнавши її роботу задовільною. Глава держави нагадав найважливіші вимоги, які диктує саме життя: якщо виявлена недосконалість чинного законодавства, то має бути невідкладно вжито заходів для внесення необхідних коректив; кожне звернення, що надійшло, повинно розглядатися безпосередньо адресатом.

Керівник республіки вкотре наголосив на значущості міжвідомчої взаємодії. Президент також нагадав учасникам засідання, що поточний рік – двічі ювілейний. Республіка відзначить 80-річчя Великої Перемоги та 35-ту річницю утворення ПМР. З огляду на це буде оголошена амністія. Вадим Красносельський доручив відповідальним органам державної влади підготувати відповідні законопроекти.


Олександр ЗАВЕЛЯ.

Фото прес-служби Президента.