Засідання Уряду: огляд основних тем

На черговому засіданні вищого виконавчого органу влади було розглянуто низку важливих питань із різних галузей життєдіяльності республіки.


Одне з них стосується виплати заробітної платні в поточному місяці: затверджено розпорядження про спрямування залишків коштів на рахунках республіканського бюджету станом на 1 січня 2025 року, які мали цільове призначення, на виплату заробітної плати. Нагадаємо, Уряд має повноваження в період дії особливого правового режиму здійснювати фінансування заробітних плат залишками коштів, акумульованих на рахунках республіканського бюджету, навіть якщо вони мають цільовий характер.

Щоб виконати соціальні зобов’язання перед громадянами країни, в березні перенаправили кошти Дорожнього фонду, Фонду підтримки сільського господарства, розвитку меліоративного комплексу, відрахувань від єдиного соціального податку на покращення оснащеності закладів охорони здоров’я медичним обладнанням, меблевим та м’яким інвентарем, а також придбання спеціалізованого медичного автотранспорту тощо.

Відповідні зміни до Закону «Про республіканський бюджет на 2025 рік» внесено з ініціативи Президента. Це дозволить своєчасно та в повному обсязі виплатити зарплати за лютий працівникам бюджетного сектора. Фінансування інших видатків бюджету перебуває на особливому контролі.

«Наше завдання на сьогодні – забезпечити в пріоритетному порядку виплату заробітних плат, допомог і пенсій, а джерел покриття дефіциту, так і доходів, що надходять, недостатньо, на жаль. Поки що складно прогнозувати, але те, що витрати оптимізуватимуться, це вже ні для кого не нове, оскільки ми вже бачимо по суті скорочення надходжень за лютий», – зазначила заступник Голови Уряду – міністр фінансів Альона Рускевич.

Підтримка промисловості

Учасники онлайн-засідання говорили й про роботу підприємств. За підсумками 11 місяців 2024 року, падіння експорту товарів хімічної промисловості констатовано на рівні 29 %, а скорочення обсягів виробництва досягло 32 %. Великі промислові об’єкти все ще простоюють. Керівництво республіки робить усе можливе для того, щоб виправити ситуацію.

Важливим кроком, що мінімізує вплив кризових явищ, має стати збереження митних преференцій. Уряд пропонує змінити в Митному кодексі умови одержання пільг щодо митних зборів для підприємств хімічної промисловості. Відповідно до чинних положень Митного кодексу для них передбачено пільгу у вигляді зниження ставки збору за митне оформлення товарів, що переміщуються підприємствами з кількістю працівників понад 500 осіб. Саме цю умову, пов’язану з кількістю співробітників, запропоновано виключити, оскільки спостерігається відтік кадрів.

Також з ініціативи вищого органу виконавчої влади розроблено пропозиції щодо звільнення від сплати мита медико-фармацевтичної продукції та обладнання, що придбаються коштом бюджету за державними цільовими програмами згідно з замовленнями придністровських лікувально-профілактичних установ. Найближчим часом документи надійдуть на розгляд депутатів Верховної Ради.

І знову про нормативи

Ще одним документом, розглянутим під час засідання, є ухвала «Про затвердження на 2025 рік нормативів споживання комунальних послуг». Перший заступник Голови Уряду – міністр економічного розвитку Сергій Оболоник наголосив, що всі показники збережуться на рівні минулого року.

Наприклад, для громадян, які використовують газову плиту та газовий водонагрівач, встановлено норматив споживання природного газу у розмірі 27 м3 на одну особу на місяць. У разі обігріву житла з застосуванням індивідуальних приладів теплопостачання та наявністю приладів обліку в опалювальний сезон, цей показник становить 90 м3 газу на одну особу на місяць.

Щодо електроенергії: норматив для кожного зареєстрованого в житловому приміщенні члена сім’ї становить 45 кВт/год на місяць. Для громадян, які проживають самотньо, цей показник збільшений до 60 кВт/год, а за наявності електричної кухонної плити – до 120 кВт/год.

Крім того, без змін залишаються такими, як і раніше, нормативи споживання гарячої та холодної води, теплової енергії, а також порядок надання послуг зі збирання та вивезення твердих побутових відходів.

Як удосконалити систему розподілу випускників

Нині особлива увага приділяється виробленню механізму розподілу випускників освітніх організацій, які навчалися коштом республіканського бюджету. У профільний документ урядовці внесли зміни та доповнення, щоб зменшити кадровий дефіцит у державному секторі, а також посилити контроль за виконанням випускниками зобов’язань стосовно працевлаштування.

Тепер під час розподілу першочергова увага приділятиметься заявкам органів державної влади, місцевого самоврядування та бюджетних організацій. Нині у Придністров’ї спостерігається нестача фахівців у різних галузях, а такий захід дозволить оперативно заповнювати кадрові прогалини.

Додатково пропонується вдосконалити контроль за виконанням своїх зобов’язань випускниками. Зокрема, ЄДФСС надаватиме держорганам інформацію про працевлаштування та звільнення випускників, що допоможе своєчасно реагувати на порушення. Також Міністерство оборони на підставі запитів інформуватиме про рішення, прийняті щодо випускників, призваних на військову службу, та про їхнє подальше працевлаштування після звільнення.

Це робиться для того, щоб оптимізувати процес працевлаштування молодих кадрів, підвищити прозорість контролю за їхніми зобов’язаннями та сприяти усуненню кадрового дефіциту в державних установах нашої республіки.


Ірина МАСЛОВА.

Фото novostipmr.com