Дубові ліси – це не тільки символ величі природи, а й життєво важливий ресурс для людини. Вони очищають повітря, збагачують ґрунт, запобігаючи його ерозії, створюють унікальну атмосферу для відновлення сил. У Придністров’ї продовжується важлива робота зі збільшення площ лісового державного фонду.
У межах державної програми відновлення лісових ресурсів, розрахованої на 2021–2041 роки, планується значно поліпшити стан лісів у республіці. Програма була розроблена вищим органом виконавчої влади за дорученням Президента і спрямована на відновлення дубових лісів та інших цінних деревних порід. Упродовж 20 років планується висадити близько 250 га лісу, це понад 1,7 млн саджанців. Держпрограма охоплює три лісництва, зокрема Кам’янське, Рашківське та Дубоссарське.
Про те, як просуваються справи щодо відновлення дібров у Дубоссарському районі та про заходи з захисту зелених насаджень, розповів лісник Дубоссарського лісництва ДУП «Придністров’я-ліс» Віктор Гроник. До речі, Віктор Васильович працює в господарстві вже понад сорок років. Він до дрібниць знає свою роботу і ставиться до лісового господарства самовіддано, з душею.
Головний дубоссарський лісівник розповів, що площа насаджень перевищує 3,5 тис. га. У районі також розташований заповідник «Ягорлик», а загалом лісовими насадженнями зайнято близько
4 тис. га земель.
«Потрібно зазначити, що лісистість у нашій республіці нерівномірна, – зазначив Віктор Гроник. – На півночі Придністров’я цей показник досягає 25 %, а на півдні він значно нижчий. Щодо Дубоссарського району, то на сьогодні вона становить лише 10-11 %, тоді як бажано досягти 15 %. Відповідно до ухваленої програми, щороку ми повинні висаджувати близько 3 га зелених насаджень».
Практично третина земель Дубоссарського лісництва віддана дібровам: тут можна зустріти як старожилів – вікові дуби, й молоді саджанці. Основними видами є дуб черешковий, червоний та пухнастий. Працівники лісового господарства самі вирощують саджанці та сіянці в міні-розсадниках. Як посадковий матеріал також використовують жолуді.
Фахівці розповіли, що дуб – цінна порода деревини, яка вимагає ретельного догляду та особливої уваги для успішного зростання. 18 років тому на двох гектарах лісового господарства заклали нову діброву. Тоді на цьому місці висадили від 8 до 10 тис. сіянців на кожному гектарі. Однак відомо, що приживається та виживає тільки 50 % зелених насаджень.
«Дуб дуже повільно росте, особливо в молодому віці. Коли ввійде в силу, тоді він уже йде швидше. За ним потрібно доглядати 7 років – обробляти, прополювати. Потім проводимо рубки. Тут, на території нової діброви, ми спочатку висадили близько 10 тис. сіянців на гектар, а до віку стиглої рубки, через роки, потрібно щоб залишилося 600–700 дерев – найбільш якісних», – розповів Віктор Гроник.
А ще дуб не любить затінення. Згодом поряд із ним можуть рости липа та ясен, але дуб завжди повинен залишатися господарем на цій ділянці. Він віддає перевагу багатим ґрунтам, особливо чорнозему, і не росте на кам’янистих землях. Щоб виростити високоякісний та продуктивний ліс, необхідно вибирати відповідні землі.
Дуб вважається головною породою, своєрідним царем серед дерев, поділилися секретом працівники лісового господарства. І хоча кожне дерево має свою нішу в природі та приносить користь, лісовий гігант вирізняється своєю довговічністю, в нього потужна крона, а деревина має відмінну якість.
Одним із головних напрямів роботи в лісовому господарстві є і боротьба з незаконною вирубкою лісу. В останні роки на території Дубоссарського району випадків самовільних порубок не було, що стало можливим завдяки суворому контролю з боку державної лісової охорони та інших контрольних органів. Крім того, з 25 жовтня минулого року в Придністров’ї набув чинності Указ Президента Вадима Красносельського «Про заборону вирубання дерев роду дуб». З огляду на документ, у республіці заборонено вирубувати дерева на землях державного лісового фонду, в захисних лісосмугах, у населених пунктах, скверах, дендраріях, ботанічних садах, гаях та на бульварах. У виняткових випадках дозвіл на вирубку може надати лише спеціальна комісія при Уряді ПМР. Найкраще звернутися до лісгоспу та одержати дозвіл на вирубку.
Віктор Гроник розповів, що навіть в умовах енергокризи мешканці міста та сіл району виявили розуміння і несанкціонованої вирубки дерев не відбувалося.
«У період НС, з грудня минулого року, в умовах форс-мажору, коли не було газу, робота в лісі була особливо напруженою. Треба було забезпечити деревиною всіх, хто звернувся, оскільки багато людей прагнули заготувати хоч невелику кількість дров для обігріву своїх будинків. Хтось за оплату, а хтось за пільгою. Все відбувалося за підтримки держадміністрації. Ми забезпечили для пільгової категорії громадян понад 600 складометрів дров, і робота ще триває», – зазначив лісник.
Він також додав, що в Дубоссарському лісництві було видано понад 300 квитків на заготівлю хмизу в обсязі 4 складометрів на одне домоволодіння. Важливо, що вдалося уникнути ажіотажу, і весь процес був під суворим контролем державної лісової охорони, служби екологічного контролю. Робота триває, і вже сьогодні можна впевнено говорити про те, що ліси Придністров’я стають чистішими завдяки професійному ставленню працівників лісового господарства та відповідальності громадян.
Надія ДОБРЯНСЬКА.
Фото автора.