Глава держадміністрації Слободзейського району та м. Слободзеї Василь Тищенко подав
Уряду звіт про підсумки діяльності району та його держадміністрації у 2024 році.
У розширеній нараді взяли участь Президент Вадим Красносельський, Голова Уряду Олександр Розенберг, керівники міністерств і відомств республіки, а також депутати Верховної Ради. У кабінеті Василя Тищенка під час онлайн-зв’язку були присутні заступники глави та начальники управлінь Слободзейської держадміністрації.
Керівник району та міста розповів про діяльність очолюваного ним органу управління. Пріоритетними напрямками в діяльності держадміністрації у 2024 році було безперебійне функціонування всіх галузей економіки району, а також бюджетних установ: системи народної освіти, об’єктів культури та спорту, муніципальних підприємств житлово-комунального господарства.
І все ж особливу увагу звернули на економіку. Як наголосив Василь Тищенко, доходи місцевого бюджету за звітний період зросли на 10 % порівняно з даними 2023 року. Перевиконання плану дозволило скоротити розмір затверджених трансфертів із республіканської скарбниці на покриття своїх бюджетних зобов’язань. Щодо витрат, то у 2024 році вони склали 95 % від запланованої суми. При цьому більшість цих коштів витратили на виплату заробітної плати працівникам бюджетної галузі.
Василь Тищенко розповів і про великих платників податків району. Загалом на Слободзейщині діють 626 підприємств малого та середнього бізнесу, 4 015 індивідуальних підприємців. Сільськогосподарську діяльність ведуть 136 організацій та 287 селянських (фермерських) господарств. Найбільш вагомий внесок у розвиток району зроблять такі організації, як ТОВ «Фикс», ТОВ «Экспедиция Агро», ТОВ «АгроПромЛюкс», ТОВ «Агростар», ТОВ «ЕвроРостАгро», ТОВ «Пик Агро». Попри складні в Придністров’ї умови розвитку для бізнесу, у 2024 році розпочали свою діяльність ще 9 організацій. Обсяг виробленої продукції (робіт, послуг) організаціями району становив 1 206 млн рублів, із них 48 % – це продукція малого бізнесу, а 46 % сільськогосподарська.
Упродовж 2024 року державні цільові програми працювати, але, як зазначив Василь Тищенко, виконані вони не в повному обсязі. Це пов’язано з призупиненням фінансування витрат наприкінці звітного року. Кредиторську заборгованість, що утворилася, за рахунками та виконаними роботами необхідно профінансувати в поточному році з лімітів поточного року, пояснив він. Наприклад, районну програму з капбудівництва та ремонту профінансовано на 70 %. Близько 1,5 млн руб. виділено в рамках програми з реставрації та ремонту меморіалів воїнської слави та пам’ятників радянським воїнам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Крім того, у звітному році відповідно до державної цільової програми, виділено кредити шістьом молодим сім’ям та п’ятьом селянсько-фермерським господарствам. Для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, було придбано 11 житлових приміщень (8 житлових будинків та 3 квартири). Ще 24 людини були забезпечені тимчасовим житлом.
Великий блок доповіді Василь Тищенко присвятив галузям освіти, спорту, культури. Говорив про заходи, що проводяться в цій сфері, про розвиток матеріально-технічної бази, досягнення учнів, артистів, спортсменів та їхніх педагогів.
Зупинився глава держадміністрації й на демографічних показниках міста та району. За рік з’явилося на світ 356 дітей (188 хлопчиків та 168 дівчаток), пішло з життя 1 152 особи, зареєстровано 159 та розірвано 216 шлюбів.
Розповів він і про роботу в Управлінні документацією та архівами Слободзейського району, про документообіг, висвітлення діяльності держадміністрації на її офіційному сайті. Про діяльність ДА в період Надзвичайного економічного стану керівник району розповів в окремому блоці звіту.
Серед завдань, що стоять перед районом та його держадміністрацією у 2025 році, Василь Тищенко як першочергові та невідкладні позначив такі:
– забезпечення соціальних зобов’язань, виконання програм розвитку району, а також робота зі зверненнями та листами громадян району;
– проведення заходів на честь 80-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні, зокрема з реставрації, ремонту, відновлення та наведення порядку на всіх Меморіалах Слави, цвинтарях, братських могилах;
– продовження роботи з дітьми-сиротами щодо забезпечення їх житлом;
– зміцнення міжнаціональної єдності, збереження культурної спадщини та популяризація традицій, що становлять основу ідентичності придністровців.
Після завершення звіту глави району виступили учасники розширеної наради. Голова Слободзейської райміськради Тетяна Залевська говорила про продуктивну взаємодію Ради з держадміністрацією. Депутат ерховної Ради Павло Шинкарюк розповів про якнайшвидше завершення всіх ремонтних робіт у районній поліклініці. Була порушена проблема дефіциту місцевого бюджету та необхідність шукати додаткові джерела доходів, а також можливості скорочення видатків району.
Президент і Голова Уряду окреслили необхідність невідкладного проведення низки системних заходів щодо структурної оптимізації в держадміністрації та муніципальних установах з метою уникнення дублювання функціонала. Наприклад, у Слободзейському районі можливе об’єднання управлінь, які відповідають за економічний та інфраструктурний розвиток, будівництво, ЖКГ та дорожнє господарство. Крім того, Президент республіки порушив питання про підвищення рентабельності підприємств житлово-комунального господарства району.
Підсумовуючи виступ, Вадим Красносельський визнав діяльність державної адміністрації Слободзейського району та міста Слободзеї за підсумками звітного 2024 року задовільною.
Павло ОСТАПЕНКО.
Фото slobodzeya.gospmr.org