ВІДПРАВЛЕННЯ ПРАВОСУДДЯ

Про підсумки роботи минулого року відзвітувала суддівська спільнота

Розширене засідання Колегії судів загальної юрисдикції відбулося в онлайн-форматі. У ньому взяли участь Президент Вадим Красносельський, Голова Верховної Ради Олександр Коршунов, Голова Уряду Олександр Розенберг, Прокурор Анатолій Гурецький, заступник Голови ВР Галина Антюфєєва, керівники державних органів влади та судів загальної юрисдикції.


Основна тема засідання – підбиття підсумків діяльності Верховного суду та судів загальної юрисдикції у 2024 р. З доповіддю виступив голова Верховного суду Адріан Пеньковський. За поданою ним інформацією, минулого року у провадженні міських та районних судів перебувало 34 084 справи та матеріалу. Це на 5,2 % менше, ніж 2023-го.

«Із загальної кількості 54 % – цивільні справи, близько 22 % – про адміністративні правопорушення, 14 % – матеріали судового контролю за виконанням вироків, 7 % – кримінальні справи, 0,7 % – скарги на ухвали у справах про адміністративні правопорушення», – навів статистичні дані голова Верховного суду.

Адріан Пеньковський докладно зупинився на показниках кожного напряму, особливу увагу приділив дотриманню процесуальних термінів. При цьому він зазначив, що для зміцнення довіри громадян до судової системи важлива своєчасність правосуддя. 65 % кримінальних справ розглядалися терміном до трьох місяців. Однак, за таких умов, зросла кількість кримінальних справ, які перебувають у провадженні понад рік. У 2023 р. таких було 26, 2024-го – 31.

Важливим показником діяльності міських і районних судів є середнє навантаження на суддів. Минулого року воно залишалося високим і становило 549 справ і матеріалів (на місяць – 52,3 справи). До того ж навантаження на 62 суддів міських та районних судів республіки нерівномірне. Найвище воно в Бендерах, Рибниці та Тирасполі, найнижче – у Дубоссарах та Кам’янці. З дев’яти вакантних суддівських посад їх найбільше в Рибниці (4), Тирасполі (2), Слободзеї (2) та в Григоріополі (1).

У звітному виступі голова Верховного суду торкнувся також проблеми матеріально-технічного забезпечення судових установ. Наприклад, 2024 року ремонтні роботи проводилися в будівлях Верховного суду, Кам’янського, Бендерського, Тираспольського міських та районних судів. У травні розпочали ремонт у Слободзейському райміськсуді, але з вини недобросовісного підрядника він був припинений.

Важливе місце у звіті Адріана Пеньковського було відведене темі умовно-дострокового звільнення. Кількість подібних матеріалів зменшилася на 9,2 % порівняно з 2023 р. (138 справ). З них 71,7 % (99 одиниць) – клопотання засуджених (задоволено третину з них), 28,3 % – за поданням органів виконання покарань (задоволено 34 з 39). Нарешті, ще п’ятеро ув’язнених звільнені від кримінального покарання через хворобу.

Доповідач висвітлив роботу Верховного суду зі зверненнями громадян. Минулого року їх надійшло 195. Більшість пояснюється незгодою з прийнятими рішеннями судів, що набули чинності, а також зі скаргами на дії суддів. Керівництвом Верховного суду було розглянуто 42 звернення. На підставі скарг громадян внесено 20 протестів у кримінальних справах.

Думками щодо результативності роботи судів поділилися Олександр Розенберг та Анатолій Гурецький. Серед зазначених ними пропозицій – удосконалення механізму компенсації моральної шкоди потерпілим та перехід до системи автоматизованого розподілу справ між суддями.

Президент Вадим Красносельський нагадав учасникам суддівської колегії непорушний принцип: краще залишити без покарання людину, яка порушила закон, ніж засудити невинного. Керівник країни рекомендував «проводити роботу над помилками» щодо кожного виправдувального вироку. Більше того, Вадим Миколайович вважає, що ці матеріали повинні використовуватися як методичні під час підготовки профільних фахівців.

Велику увагу Глава держави приділив умовно-достроковому звільненню, звернувши увагу на якісну підготовку працівниками Державної служби виконання покарань (ДСВП) матеріалів під час клопотання про умовно-дострокове звільнення засуджених. Це підтверджується й означеними показниками: задоволено 34 із 39 прохань. Вадим Красносельський рекомендував Мін’юсту активізувати цю роботу. Він наголосив, що вважає за доцільне частіше використовувати інші, не пов’язані з позбавленням волі форми покарання. Ізоляція виправдана тільки у випадку, якщо засуджений становить небезпеку для суспільства.

Президент навів дані про кількість осіб, які утримуються в місцях позбавлення волі: якщо на початку 2017 р. їх було 3 600, то на 1 січня 2025-го – 1 350. Таке скорочення свідчить про зниження навантаження на ДСВП та державу загалом, наголосив Вадим Красносельський.

До 80-річчя Перемоги та 35-річчя ПМР планують провести амністію. Відповідний законопроект перебуває на розгляді депутатів Верховної Ради.
За підсумками розширеного засідання Колегії судів загальної юрисдикції їхню діяльність у 2024 р. визнано задовільною.


P.S. Прокурор Анатолій Гурецький наголосив на високому рівні взаємодії представників суддівської спільноти та органів прокуратури. Однак він зазаначив, що є проблема, яку необхідно вирішити спільними зусиллями – це дотримання термінів розгляду кримінальних справ. Керівник наглядового відомства вважає, що однією з причин затягування судового розгляду у кримінальних справах є неявка адвокатів на судовий процес без поважної причини. Прокуратура на такі випадки реагує, однак, на думку Анатолія Гурецького, відповідна реакція має бути й від суддів.


Олександр ПЕТРЕНКО.

Фото IA»Новости Приднестровья».