Демографічна ситуація позначається на характері ухвалених управлінських рішень. Повною мірою це стосується і такої бюджетомісткої соціальної галузі, як освіта. Органи державної влади змушені приймати непопулярні рішення щодо оптимізації освітньої системи республіки, тому що раціонально ставляться до бюджетних видатків.
Особливо актуально це тепер, коли за підсумками перших двох місяців року спад зовнішньоекономічної діяльності становив у середньому 50 %. Це призвело до значних недонадходжень до державної скарбниці.
Робота з оптимізації освітньої ниви відбувається в режимі нон-стоп відповідно до соціально-економічних реалій. Наприклад, за даними Міністерства просвіти, з ініціативи державних адміністрацій в республіці стало на 6 дитячих садків менше (вони утримуються коштом місцевих бюджетів, які здебільшого дефіцитні). Учні 5–11 класів деяких сільських шкіл були об’єднані з однолітками, які здобувають освіту в селах по сусідству. Їхня доставка до місця навчання стала можливою завдяки придбанню минулого року нових шкільних автобусів.
Визначальним у цьому є прагнення до того, щоб придністровські школярі здобували якісну освіту. Модернізація системи середньої освіти покликана забезпечити реалізацію цільового орієнтиру.
Як показала навчальна практика, через брак кваліфікованих педагогічних кадрів рівень освіти в малокомплектних школах нижчий, ніж в укомплектованих у повному обсязі. Тому з початком нового 2024-2025 навчального року до місця навчання та назад шкільні автобуси доставляють понад 300 дітей із сільських населених пунктів. Починаючи з 5 класу, учні відвідують укрупнені навчальні заклади. У малокомплектних сільських школах продовжують роботу лише 1–4 класи.
«Оптимізація освітньої мережі позитивно вплинула на доступність дошкільної освіти, оскільки батьки мають можливість обирати школи, забезпечені і педагогічними кадрами, й матеріально-технічною базою. Наприклад, у с. Андріївка дітей у дитячих садках та школі вже немає. Їх щодня доставляють до Ковбасної, де створені належні умови. Саме батьки вирішують, де перебування їхніх дітей буде результативнішим і зручнішим», – розповіла міністр просвіти Світлана Iванишина.
Найбільше малокомплектних шкіл розташовуеться в селах Рибницького району. У 2021 році місцевій владі було передано 4 шкільні автобуси, у вересні 2024-го – ще два. Крім дітей, які мешкають у с. Андріївка, змінили місце навчання і вихованці Ленінської російської школи-дитсадка, вони продовжують навчатися в с. Воронково. А учні середньої школи-дитсадка с. Зозуляни їздять на навчання у Вихватинці.
Змінилася минулого року ситуація і в Слободзейському районі. Старшокласники з Володимирівки тепер навчаються у с. Фрунзе, учнів із Незавертайлівської школи-дитсадка № 2 переведено до місцевої школи-дитсадка № 1.
Оптимізація зачепила освітню систему Григоріопольського району. Учні середньої школи с. Спея з цього навчального року здобувають освіту в с. Тея, а старшокласники з Шипки переведені до загальноосвітньої школи м. Григоріополь. Учні 5–9 класів с. Колосово продовжують навчання у школі селища Маяк.
У Дубоссарському районі учнів 5–9 класів школи с. Дойбани-1 перевели до молдавської школи в с. Гояни.
У республіці спостерігається тенденція до скорочення сільських дошкільних установ. Підставою для прийняття рішень щодо оптимізації їх кількості та діяльності є ті ж самі критерії, що й для середньої освіти, зокрема чисельність вихованців, кадрові можливості установ, укомплектованість кваліфікованими педагогічними кадрами та матеріально-технічний потенціал установ.
Минулого року мережа дошкільних освітніх закладів (ДОЗ) скоротилася на шість одиниць. Середня школа та дитячий садок «Топольок» у с. Кременчук функціонує тепер як єдина освітня установа.
Столичний дитячий садок № 72 увійшов до складу ДОЗ № 54. У Бендерах дитячий садок № 10 приєднали до дитсадка № 32, а № 13 став частиною ДОЗ № 11. Припинили діяльність два дитячі садки у Дубоссарському районі – у селах Гояни та Койково.
МОВОЮ ЦИФР
На початок 2024-2025 навчального року в республіці було сформовано 2 383 класи. Це на 67 менше, ніж роком раніше. Середня наповнюваність класів становила 19 учнів.
У республіці працює 158 загальноосвітніх шкіл. З них 70 – у містах і селищах та 88 – у сільській місцевості. Найбільше учнів відвідує міські школи – 34 тисячі, що становить 79 % від загальної кількості. У сільських школах освіту здобувають близько 9 тис. учнів. У порівнянні з попереднім навчальним роком загальна чисельність школярів скоротилася на 1,7 %.
У 2024 р. функціонувало 149 дошкільних освітніх закладів, з яких 98 у містах іселищах, 51 – у сільській місцевості. Додаткові групи для дошкільнят були організовані у 38 комплексах «Школа-дитячий садок», а також у спеціалізованих організаціях для дітей з обмеженими можливостями здоров’я, сиріт і дітей, які залишилися без батьківського піклування.
Нині дитячі садки республіки відвідує понад 17 тис. дітей. Більшість із них віком від 3 до 7 років. 2,6 тис. малюків – від 1,5 до 3 років.
Микола КОЛЕСНИК.
Фото IA «Новости Приднестровья».