ЗВІТУЄ МIНЦИФРИ

Міністр цифрового розвитку Олександр Димитрогло під час звітної колегії розповів про основні досягнення відомства в минулому році, зробивши акцент на важливості цифровізації державного управління, розвитку геоінформаційних систем та вдосконаленні електронних сервісів для громадян і бізнесу.


Учасниками розширеного засідання стали Голова Уряду Олександр Розенберг, представники міністерств, депутати, керівники районних і міських держадміністрацій.

Розвиток комплексу «Електронний Уряд», що включає всі основні державні інформаційні системи, став, за словами доповідача, ключовим напрямком діяльності. Знач-не розширення можливостей Порталу державних послуг у минулому році сприяло збільшенню кількості користувачів та підвищило доступність електронних сервісів. На Порталі свої послуги надають 25 відомств, а загальна кількість замовлених послуг досягла 15,3 тис., що на 5 % перевищує показники 2023 року. В результаті кількість користувачів зросла до 27,2 тис. осіб, що є свідченням зростання довіри громадян до електронних сервісів та їхньої зручності.

Своєю чергою, Голова Уряду зазначив, що електронні послуги необхідно популяризувати серед населення та переводити потрібні сервіси на цифрові майданчики.

«Потрібно розвивати наш Портал держпослуг. Дійсно, сьогодні громадяни ним активно користуються. Динаміка помітна, але недостатня. Слід активізувати популяризацію цих послуг, надавати більше інформації. Населення має чітко знати, як цей Портал працює та які послуги пропонує. Його потрібно також розширювати», – зазначив Олександр Розенберг.

Значно прискорив обмін інформацією між державними структурами та дозволив оптимізувати часові та фінансові затрати розвиток міжвідомчого електронного документообігу. Минулого року було відправлено близько 251 тис. документів, що на 5 % більше, ніж роком раніше. Паралельно розширювалися можливості здійснення електронних платежів, що також спростило процес оплати державних послуг і зменшило необхідність особистої присутності під час взаємодії з відомствами.

Міністерство активно розвивало земельний кадастр – державний механізм для регулювання земельних відносин, який стає важливим інструментом для систематизації даних про земельні ділянки. За рік істотно збільшився обсяг внесених даних, що дозволило охопити значну частину території республіки. У межах взаємодії з Російським реєстром триває створення сучасної геодезичної мережі, яка стане основою подальшого вдосконалення кадастрового обліку.

Так само цифровізація прийшла і в систему охорони здоров’я. Впровадження ресурсу «Електронна охорона здоров’я» дало можливість автоматизувати ключові процеси в медичних закладах, спростити взаємодію пацієнтів із лікарями та підвищити ефективність надання медичних послуг. У кількох поліклініках такий метод вже успішно функціонує, а найближчим часом планується запуск електронного лікарняного листа, що значно прискорить одержання необхідних документів.

Угалузі зв’язку завершений перехід на цифрове ефірне телемовлення, що сприятиме покращенню якості телесигналу та поступовій відмові від аналогового ТБ. Що стосується поштового зв’язку, завершений проект закону «Про поштовий зв’язок», а підприємство «Пошта Придністров’я» запровадило послугу «гібридної пошти», що дозволяє МВС оптимізувати відправку та доставку кореспонденції, зменшуючи витрати. Попри впровадження нових технологій, поштова галузь мусить долати фінансові труднощі, спричинені зниженням доходів та збільшенням витрат. Низька заробітна плата і дефіцит кадрів залишаються серйозними проблемами, що потребують уваги та розв’язання.

Аналізуючи тему обговорення, Олександр Розенберг звернув увагу на необхідність модернізації та пошуку нових варіантів діяльності установи.

«Галузь, пов’язана з доставкою, має стати драйвером розвитку. Прибутковість пошти треба збільшувати та розвивати. І це дозволить під час диверсифікації послуг підвищити заробітну плату працівникам», – висловив думку Голова Уряду.

Міністр звернув увагу на такий важливий напрямок у роботі відомства, як вдосконалення заходів захисту дітей від шкідливої інформації. Внесені до законодавства зміни дозволили посилити контроль за поширенням контенту та проводити експертизи продукції навіть за відсутності акредитованих фахівців. У співпраці з Державною службою з питань культури та історичної спадщини було розглянуто понад 50 фільмів на відповідність вимогам законодавства, спрямованого на захист неповнолітніх.

Разом із названими вище напрямами роботи міністерство розвивало поліграфію, видавничу справу та рекламу. У 2024 році були проведені планові перевірки друкарень ТОВ «Новий стиль» та ЗАТ «Типар», порушень не виявлено. За рік було зареєстровано понад 400 найменувань друкованих видань, це разом із книгами, журналами, газетами та образотворчими матеріалами. За звітний період Бендерська друкарня «Поліграфіст» збільшила прибутки на 3,1 %. Водночас ДУП «Видавництво «Марка Придністров’я», через зменшення попиту на поштові марки, відзначило зниження обсягу продажів на 16,7 %.

Добрим словом згадали під час колегії й державні ЗМІ, які оперативно та достовірно інформують населення про різні події, особливо в умовах інформаційних атак. У 2024 році було підготовлено понад 8 тис. інформаційних матеріалів на актуальні теми, такі як: розвиток спорту, підтримка підприємництва, охорона здоров’я та протидія незаконному обігу наркотиків.

Активно висвітлювалися заходи, присвячені історичним і культурним подіям, а також проблемам трудової зайнятості та соціального захисту. Особлива увага приділялася формуванню придністровської ідентичності та популяризації традиційних сімейних цінностей.

Голова Уряду, коментуючи діяльність засобів масової інформації, наголосив, що ЗМІ мають не лише інформувати населення, а й допомагати пояснювати роботу державних органів, щоб зменшити кількість звернень громадян з питань, пов’язаних із правозастосовною практикою.

«Хочу зазначити, що сьогодні контент є достатньо насиченим, наповненим, причому всі ЗМІ працюють дуже професійно з погляду інформаційного забезпечення нашого населення. Тільки достовірна інформація дозволяє формувати певні думки в умах», – констатував Голова Уряду Олександр Розенберг.

У 2025 році відомство планує і надалі розвивати цифрові технології та працювати над інформаційною безпекою. Особливу увагу буде приділено підтримці заходів Року придністровського народу, святкуванню 80-х роковин Перемоги та просуванню позитивного образу Придністров’я в медіапросторі. Продовжиться робота щодо вдосконалення законодавства в галузі захисту дітей від шкідливої інформації та зміцнення співпраці з міжнародними партнерами.


Юлія ПОНОМАРЕНКО.

Фото mincifra.gospmr.org