У нашій республіці продовжує діяти програма підтримки (субсидування) молодих сімей для придбання житла. Держава протягом багатьох років надає допомогу молоді, створюючи умови для її впевненості у завтрашньому дні.
Одним із значних напрямків цієї роботи є програма субсидування придбання житла для молодих сімей у галузі охорони здоров’я.
Зазначимо, що з 2020 по 2024 рр. в її межах для працівників цієї важливої для суспільства галузі було видано 72 сертифікати, що підтверджують їхнє право на одержання державної субсидії. У минулому 2024 році такий документ отримали 8 осіб, серед яких 1 лікар та 7 співробітників середнього медичного персоналу. Це велика підмога для молодих лікарів, фельдшерів і медсестер.
Що таке сертифікат? Це офіційний документ, письмове свідоцтво, яке засвідчує чи будь-який факт, чи право на щось. Сертифікат на придбання житла – це іменний документ, що підтверджує право на безоплатну субсидію на купівлю квартири для певних категорій людей. У цьому випадку він надає можливість частково або повністю покрити ваш кредит та відсотки за ним під час придбання житла. Розмір субсидії варіюється в залежності від кількості дітей у сім’ї: 10 тисяч доларів видається для сімей без дітей, 12 тисяч – за наявності однієї дитини та 14 тисяч, якщо дітей двоє чи більше. Ця гнучка система дозволяє молодим сім’ям із різними фінансовими можливостями одержати державну підтримку, що відповідає їхнім мінімальним потребам.
Зазначена державна програма передбачає те, що банк видає молодій сім’ї кредит на суму 70–75 % від оцінної вартості квартири, а частина, що залишилася, оплачується за рахунок первісного внеску, який становить 25–30 %. Частину сертифіката (30 % від його суми) можна відразу ж використовувати як початковий внесок, а сума, що залишилася, розподіляється рівномірно на 120 місяців, знижуючи щомісячне фінансове навантаження на сім’ю. При цьому обов’язковий мінімальний внесок із власних коштів має становити не менше ніж 5 % від вартості житла. Це дає гарантію того, що позичальник обов’язково буде надалі брати участь у фінансуванні своєї покупки.
Для участі у програмі бажаючим необхідно пройти кілька етапів: спочатку одержати сертифікат, потім підібрати житло, зібрати документи та подати заявку до банку. Після схвалення заявки укладається тристоронній договір між позичальником, банком та органами державної влади. Потім оформляється кредит, проводиться державна реєстрація угоди, й нарешті настає довгоочікуваний момент – молода сім’я переїжджає до своєї власної квартири.
Якщо розглянути список необхідних для купівлі нового житла документів, то він включає: паспорт позичальника, свідоцтва про шлюб і народження дітей, сертифікат, довідку про доходи, а також документи, які встановлюють право на житло, що купується. Банк може вимагати і додаткові папери, щоб переконатися у фінансовій надійності позичальника та юридичній чистоті угоди.
Процес передбачає оформлення нотаріального посвідчення та державну реєстрацію правочину. Крім основної суми угоди, позичальник повинен враховувати нотаріальні та державні збори, тобто плату за експертизу документів, укладання договору та реєстрацію права власності. До того ж, учасники програми можуть скористатися майновим податковим вирахуванням, для чого їм потрібно звернутися до податкової інспекції за місцем проживання.
У такий спосіб, завдяки цій програмі, молоді сім’ї мають реальну можливість придбати житло на вигідніших умовах. Надійна державна підтримка знижує фінансове навантаження, робить іпотеку доступнішою та допомагає сім’ям швидше обзавестися будинком.
Ігор ШЕВЧЕНКО.