Вони пізнали ГІРКОТУ ВІЙНИ

У конференц-залі ДУ «Приднестровская газета» відбулося традиційне засідання «Експертного клубу». До розмови цього разу запросили голову Республіканської громадської організації «Ветерани війни, праці та Збройних сил Придністров’я» Світлану Бахчеван.


Актуальними темами для обговорення були соціальна підтримка ветеранів, взаємодія з волонтерськими організаціями, заходи, які планують підготувати до Дня Перемоги.

Життєвий шлях старшого покоління сьогодні є яскравим прикладом мужності та самовідданості для молоді. Важливо не тільки надавати увагу та допомогу людям, що пережили страшні роки, а й зберігати пам’ять про тих, хто воював і переміг фашизм, захищав свою державу, дім і сім’ю, свої моральні та духовні цінності, свою віру в гарне життя майбутніх поколінь.

Керівник РГО Світлана Бахчеван зазначила, що час і хвороби невблаганні, з кожним роком ветеранів стає все менше, і це, безумовно, викликає сумні почуття. На сьогодні у Придністров’ї залишається всього 24 безпосередніх учасника подій Великої Вітчизняної війни, а також 211 осіб, прирівняних до них, зокрема в’язнів концтаборів, блокадників і трудівників тилу, учасників локальних воєн (до 1956 року). Ці люди пережили важкі події, тому увага і турбота про них стають особливо важливими. Підтримка, що налається їм нині, є нашою щирою вдячністю за самовідданий подвиг.

Експерт зустрічі зазначила, що протягом трьох десятиліть їхня організація проводить різноманітні заходи: покладання квітів, привітання зі святами, надає допомогу в реабілітації після лікування.

Щоквартально співробітники звіряють реєстр самотніх ветеранів, фіксують їхні потреби, закуповують медичне обладнання, слухові апарати, милиці. Всі зусилля спрямовуються на турботу і створення умов для їхнього гідного життя.

«Члени організації потребують медичної підтримки, яка може включати як первинну допомогу, так і спеціалізоване лікування, реабілітацію та протезування. Республіканська стоматологія розробила спеціальну програму, спрямовану на надання стоматологічної безкоштовної або пільгової допомоги – це і лікування, і протезування.

Наприклад, у Тирасполі понад 30 людей скористалися послугами лікарів-дантистів. Така програма є важливим кроком у забезпеченні соціальної підтримки учасників війни та дозволяє покращити якість їхнього життя, відновлюючи здоров’я та впевненість у собі», – продовжила розмову Світлана Бахчеван.

Окрім заходів, пов’язаних із соціальною підтримкою захисників Батьківщини, існує і щоденна робота, спрямована на вирішення їхніх поточних проблем. Фронтовики часто потребують індивідуальних консультацій із різних питань, у тому числі й одержання пільг або компенсацій, оформлення документів, часом і психологічної підтримки.

Важливо залучати молодь до взаємодії з учасниками Великої Вітчизняної, щоб підтримувати єдність і наступність поколінь, зберегти пам’ять про події та героїзм тих часів.

«У планах на цей рік передбачена організація співпраці з волонтерськими організаціями «Ми поряд», «Волонтери Придністров’я», «Спадкоємці Перемоги» і партією «Оновлення», – додала гостя клубу.

Спільно з волонтерськими рухами активісти громадської організації обстежують місця ветеранських поховань, здійснюють догляд за ними: відновлюють, ремонтують, прибирають.
Таке піклування допомагає формувати в молоді повагу до людей, які розбудовували велику державу, захищали її, тобто творили історію своєї Вітчизни, були відповідальними за її долю.

Особлива увага приділяється фронтовикам напередодні Дня Перемоги: влаштовуються святкові заходи, урочисті паради, зустрічі ветеранів із молоддю, концерти, театральні постановки та інші культурні акції. Збереження історії через спогади, музейні колекції, пам’ятні заходи – це не тільки спосіб ушанування, а й важлива частина культурної та громадянської спадщини кожного народу.

«Що стосується підготовки до 80-річчя Великої Перемоги, то частина заходів уже виконана. З початку поточного року ветеранів нагородили російськими ювілейними пам’ятними медалями», – підсумувала голова організації.

Святкові торжества, зокрема урочисті паради, зустрічі ветеранів, концерти, театральні постановки та інші культурні акції стануть важливою частиною ювілею. Ці заходи зміцнюють дух патріотизму, зберігають спадкоємність поколінь і нагадують всім про значення Перемоги для нашої Батьківщини.


Катерина СИДОРЧУК.

Фото автора.