Президент ПМР Вадим Красносельський здійснив інспекційний об’їзд населених пунктів республіки з відвідуванням установ соціальної спрямованості, об’єктів, що внесені до програми ФКВ-2021.
Прес-служба Президента повідомляє, що під час об’їздів відбулися дискусії з представниками держадміністрацій, населенням, а також відвідування безпосередньо тих об’єктів, що фінансуються Фондом капвкладень. Ми знайомимо читачів з найголовнішими, на наш погляд, питаннями, які порушували придністровці на зустрічах із Президентом.
З громадськими діячами Бендер Глава ПМР спілкувався в діалоговому форматі 16 червня на майданчику кінотеатру ім. Горького. До бесіди запросили всього близько сорока осіб (у зв’язку з карантинними обмеженнями). У дискусії взяли участь і представники керівництва Уряду та деяких міністерств. Говорили про переговорний процес з відсиланням до історичних фактів про зародження і становлення Придністров’я як держави, а також до подій сьогоднішнього дня. Вадим Красносельський зупинився окремо на стані переговорного процесу, зокрема на необґрунтованості звинувачень, що лунають на адресу Придністров’я, у сепаратизмі. Не залишилася поза увагою й тема миротворчої діяльності на території республіки. «У важку годину небезпеки російські миротворці стали на захист жителів республіки, тепер настав час придністровцям захистити, в тому числі інформаційно, миротворчу діяльність, формат якої наполегливо намагаються змінити», – зазначив Президент і нагадав про те, як у 1992 році міжнародні спостерігачі, які перебували на той час у Придністров’ї, бачили все своїми очима, а з початком воєнних дій були екстрено евакуйовані, та згодом навіть не спромоглися надати відповідні звіти й документально оформити висновки. Щодо минулої зустрічі Президента ПМР з делегацією нинішніх посередників і спостерігачів переговорного процесу у форматі «3+2», Вадим Красносельський сказав, що вперше до цього процесу були запрошені громадські діячі: «Ми там не чаї розпиваємо. Ми відстоюємо придністровську позицію. Мені було важливо, щоб громадськість знала, бачила, як відбувається спілкування, брала участь в обговоренні».
Говорили на зустрічі про пандемію та вакцинацію, про соціальні виплати та підтримку молоді, про пільгове надання медичних послуг захисникам та сім’ям загиблих. Президента запитували про індексацію бойових виплат, щодо яких він доручив зробити відповідні підрахунки й доповісти йому про висновки. Лунали того дня слова подяки за забезпечення захисників-інвалідів власним житлом та на адресу придністровських медиків за врятовані в період пандемії життя.
Обговорили на зустрічі ініціативу створення спеціалізованого центру для підтримки людей, які опинилися в складній життєвій ситуації. Йшлося про пам’ятники загиблим і померлим захисникам. Було зазначено, що у 2019 році централізовано встановили півсотні пам’ятних знаків на Борисівському кладовищі. Таку ж кількість передбачено встановити й нинішнього року. Оформлена друга лінія Алеї Героїв – місця поховання померлих у повоєнні роки захисників. Якщо родичі приймають рішення про поховання близької людини на цій території, то пам’ятник єдиного зразка встановлюють державним коштом. Порушувалася й тема дитячого оздоровлення: бендерчани просять відродити місцевий табір «Юність». Президент доручив опрацювати це питання й навіть є надія, що вже до канікулярнооздоровчого сезону 2022 року установа почне приймати дітей.
Темою обговорення стала освітньо-виховна робота з молоддю, зокрема форми й методи цієї роботи, що настав час змінювати їх на більш сучасні. Йшлося також про нові підходи до організації простору для проведення уроків фізкультури в освітніх закладах. Перспективною бачиться пропозиція розроблення загальнореспубліканської програми. Звернулися громадяни до Президента за підтримкою ініціатив, пов’язаних із заходами щодо збереження об’єктів культурно-історичної спадщини. Обговорили й пропозицію встановлення на території Бендер пам’ятника жертвам політичних репресій.
Актуальною залишається й проблема з ремонтом доріг, кошти на який у Бендерах уже вичерпані. Залишається надія на кредитування міста для розв’язання наболілого питання.
Щодо ФКВ, на зустрічі відзначали, що в інфраструктуру Бендер уже вкладено 157 млн рублів: відремонтовано 19 дитячих садків, 12 шкіл, п’ять соціально-корекційних закладів, чотири ЛПУ, реконструюються і будуються спортивні та парково-дозвільні об’єкти, значні кошти вкладено в ремонт комунальних мереж.
Завершився захід демонстрацією на великому кіноекрані підготовленого БТВ документального фільму «В єдності народу – сила держави».
Президент Придністров’я 21 червня провів у режимі відеоконференції нараду, необхідність якої назріла в результаті порушених під час інспекційного об’їзду міст і районів республіки питань.
До дискусії запросили представників Уряду ПМР, міністерств і відомств, держадміністрацій міст і районів республіки, а також депутатів, керівників сільрад і організацій, що порушували в ході зустрічей на місцях актуальні питання, які вимагають детального опрацювання. Зокрема зупинилися на індексації виплат за бойові заслуги, надання низки пільг дітям, а також батькам загиблих захисників Придністров’я, максимальному залученні матерів учасників бойових дій щодо захисту республіки в просвітницько-виховну роботу – як в освітніх установах, так і у військових частинах, де служать призовники.
Щодо оплати за надання медичних послуг іногороднім громадянам Вадим Красносельський нагадав про свою вимогу: в період пандемії цю практику відмінити у зв’язку з тимчасовим перепрофілюванням більшості медичних установ під інфекційні госпіталі.
Президент дав також рекомендації й доручення щодо підготовки державними ЗМI тематичних матеріалів з нагоди майбутніх ювілеїв Придністровської гвардії, Міноборони, МВС. До чергової річниці Яссько-Кишинівської операції необхідно привести до ладу Кіцканський плацдарм – обеліск і територію навколо нього. Бендерській адміністрації належить визначити місце розміщення майбутнього пам’ятника жертвам політичних репресій. Доручено знайти кошти для оснащення вже нинішнього року Бендерської школи-інтернату комп’ютерним класом. На наступний рік планується виконати на об’єкті фасадно-ремонтні роботи, а також налагодити діяльність водоканалу в Бендерах. Обговорювали на нараді питання доцільності збільшення мережі установ для одиноких громадян похилого віку і розширення штату соціальних працівників, які їх обслуговуватимуть. За дорученням Президента буде проведено моніторинг, дана експертна оцінка ситуації й запропоновані варіанти її розв’язання.
По кожному підприємству-банкруту буде призначена прокурорська перевірка.
Спеціально створеній комісії належить дати висновок щодо стану будівлі Будинку культури села Грушка. Вирішуватимуть: відновлювати його чи зносити. Профільним службам доручено розв’язати питання передачі БК смт Маяк на баланс місцевої адміністрації, що сприятиме подальшому включенню ремонту об’єкта у ФКВ. Будуть вишукані кошти для оновлення даху на Будинку культури села Делакеу. Керівництву установ банківської галузі доручено опрацювати питання розширення мережі банкоматів шляхом установлення їх у віддалених населених пунктах республіки.
Уряд націлений на вдосконалення механізму ліцензування галузі пасажирських перевезень. Вадим Красносельський зазначив, що жителям усіх населених пунктів повинна бути забезпечена транспортна доступність. «Держава продумала механізм субсидування перевізникам фінансових втрат, пов’язаних з обслуговуванням невигідних маршрутів, однак при цьому підхід повинен бути розумно-партнерським: потрібно оцінювати рентабельність не окремих маршрутів, а організації напрямків у цілому», – зазначив Президент. У разі відмови перевізника від невигідних, на його думку, маршрутів, муніципальна влада повинна брати їх на себе, але не окремо, а пакетом – разом з рентабельними. Глава держави зазначив, що ліцензування є ефективним інструментом і держава повинна ним користуватися.
Зі столичним керівництвом, тираспольськими та дністровськими депутатами Вадим Красносельський у діалогово-дискусійному форматі провів зустріч 22 червня в залі засідань держадміністрації Тирасполя та Дністровська. Його запитували про нинішній стан справ у зовнішній політиці, й він акцентував увагу на тому, що придністровців десятиліттями неправдиво звинувачують, але ми ніколи не виступали в ролі сепаратистів. «Я завжди відкрито доводжу свою позицію щодо цього, посилаюся на офіційні документи й чекаю, коли буде висловлена думка з іншого берега. Але там мовчать, тому що їм нічого відповісти на факти», – зазначив Вадим Красносельський. Він згадав трагічні для придністровців події 2 березня і 19 червня 1992 року, а також окремо зупинився на даті 19 червня 2021 року. Тоді як придністровці сумували за жертвами молдовського націоналізму, в Бєльцях (РМ) відкривали пам’ятник тим, хто прийшов на придністровську землю зі смертоносною зброєю.
Глава держави розповів про складнощі переговорного процесу і спроби його активізувати й наповнити практичним змістом: «Дуже складно вести переговори з тими, хто постійно норовить обдурити, штовхнути в спину… Але придністровська позиція незмінна: як би важко не було, ми будемо продовжувати переговорний процес».
Президенту висловили подяку за своєчасне створення Оперативного штабу і прийняття рішень, зокрема непопулярних, за взяту на себе відповідальність і особисту залученість у всі процеси, пов’язані з протистоянням поширенню коронавірусу. Прес-служба Президента повідомляє, що говорили на зустрічі про витрати на боротьбу з COVID, про готовність на випадок нової хвилі захворюваності, про прищеплювальну кампанію та сертифікацію.
Щодо інфраструктурного перетворення міста було зазначено, що фінансові вкладення в нього упродовж кількох років перевищили 300 млн рублів (відремонтовано 67 об’єктів). Йшлося й про подальші плани: завершення реконструкції ПДУ, створення музейного кварталу, упорядкування набережної, а на більш довгострокову перспективу – про перехід від доведення до ладу центрального сектору до інфраструктурного оновлення мікрорайонів, про долю міського стадіону та будівництво локальних фізкультурних зон, а також про ремонт стадіону в Дністровську. Порушено проблему забезпечення пожежної безпеки освітніх установ. Говорили про механізм ефективного утримання та обслуговування соціально значущих об’єктів.
Відзначено, що Тирасполь як столиця вимагає підвищеної уваги (Вадим Красносельський нагадав про закон «Про статус столиці»).
Були порушені питання бюджетного планування, геодезії та відсутності земельного кадастру, туризму, необхідності розвитку мережі велодоріжок та упорядкування пішохідних зон.
Говорили й на тему житлового будівництва, субсидування бюджетників на придбання квартир на вторинному ринку.
Не оминули увагою питання молодіжної політики та високу якість придністровської освіти, а також дефіцит кваліфікованих кадрів робітничих спеціальностей та заходів, що вживаються на державному рівні для розв’язання цієї проблеми. Президента запитували про ймовірність створення в республіці навчальної платформи для підготовки управлінців, яка стала своєрідним соціальним ліфтом для молодих фахівців. Глава держави ідею підтримав і зазначив, що така освіта має бути базовою.
ФКВ-2021: президентська інспекція тираспольських об’єктів
У рамках інспектування міських об’єктів, зазначалося, що за роки дії програми ФКВ увагу приділено 12 медичним установам, розташованим на території Тирасполя, 19 загальноосвітнім навчальним закладам і 15 дошкільним. Кошти виділялися також на ремонт, будівництво та оснащення училищ, технікумів, шкіл мистецтв та установ спортивної спрямованості. До програми потрапили вісім закладів корекційного профілю, два заклади культури й один – додаткової освіти. Будували дитячі майданчики та упорядковували рекреаційно-паркові зони, реконструйовано міст через Дністер, розширена маршрутна мережа міського електротранспорту. За кілька років по лінії ФКВ у розвиток столичної інфраструктури вкладено 312 млн рублів.
Одним з об’єктів, що фінансуються з ФКВ-2021, є муніципальна спеціальна корекційна освітня установа (МСКОУ) № 2. Реконструкція її відбувається поетапно. За дорученням Президента, для МСКОУ упродовж двох років був побудований новий корпус, який здали в експлуатацію у 2019 році. Вадим Красносельський тоді брав участь у церемонії його відкриття і тоді ж було прийняте рішення про продовження інфраструктурного благоустрою цієї установи. Главі держави повідомили, що заплановані роботи виконані на 75 %. Для зручності вихованців і колективу два корпуси з’єднали переходом, установили ліфт, продумали систему вентиляції та кондиціонування приміщень, обладнали харчоблок, упорядкували й забезпечили спеціалізованим інвентарем спальні. У кімнатах для занять фізичними вправами встановлено спеціально замовлене обладнання системи Гросса. Упорядковується прилегла до установи територія. Підхід до ігрового комплексу обладнаний пандусами. Нині для спеціалізованого транспорту будують гараж. Глава держави звернув увагу на необхідність максимального озеленення території установи. Основний обсяг запланованих робіт повинен бути завершений до початку вересня.
З Президентом поділилися не тільки досягненнями, а й планами на перспективу.
Огляд повідомлення прес-служби Президента
підготувала Любов ФЕТIСОВА.
Фото прес-служби Президента.