Раціон дитини восени

Збалансоване харчування особливо важливе восени.Овочі в раціоні повинні поєднуватися з м’ясними, молочними та борошняними виробами. Це необхідно для того, щоб організм, який розвивається, максимально засвоїв усі вітаміни. Крім того, різноманітність на столі – це запорука гарного апетиту та настрою вашої дитини.

Дитина 7–14 років за добу повинна споживати 80 г білків, 80–100 г жирів і не менше 300 г вуглеводів. Звичайно ж, продукти харчування мають містити вітаміни та мікроелементи.

20 найнеобхідніших продуктів в осінньому раціоні дитини

ГРЕЧКА

Гречку справедливо називають царицею всіх каш, адже в ній міститься максимальна кількість мікроелементів, у порівнянні з іншими крупами. Отже, ця смачна каша обов’язково повинна бути в осінньому меню вашого улюбленого вихованця.

РИС

У рисі міститься 8 найнеобхідніших дитячому організму амінокислот, а також фосфор, цинк, залізо, кальцій, калій та йод.

ВIВСЯНКА

Ідеальна каша для сніданку дитини –  вівсянка. У ній міститься магній, потрібний для зміцнення нервової системи дитини, а також фосфор і кальцій – для кісток.

ЯГОДИ

Осінні ягоди – обліпиха, журавлина і брусниця – джерело вітаміну С, необхідного для імунітету організму, що росте, в період вірусних епідемій.

ЯБЛУКА

Як кажуть англійці, з’їдай одне яблуко в день – і забудь про лікарів. Яблука не тільки зміцнюють імунітет, але і виводять з організму шкідливі токсини. А печені яблука нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту.

ВИНОГРАД

Багатий антиоксидантами та глюкозою виноград – важливий продукт осіннього раціону дитини. Тим більше, що восени виноград максимально якісний і корисний.

ШИПШИНА

Свіжі, щойно зібрані плоди шипшини –це золотий запас для всієї родини, адже шипшина, багата вітаміном С, відмінно підвищує імунітет дитини.

МОРКВА ТА ГАРБУЗ

У моркві та гарбузі міститься велика кількість вітаміну А – каротину, який необхідний для зору дитини. Важливо заправляти страви зі свіжої моркви та гарбуза тваринними жирами – сметаною чи вершками, щоб каротин краще засвоювався дитячим організмом.

КАРТОПЛЯ, КВАСОЛЯ I КАПУСТА

Вітаміни групи В, що містяться в картоплі, квасолі та капусті, зміцнюють дитячий імунітет і нервову систему, позитивно впливають на кровотворення.

А восени в цих овочах, щойно зібраних з грядки, міститься максимум корисних речовин.

ЦИБУЛЯ I ЧАСНИК

У цибулі та часнику містяться фітонциди, які допомагають нашому організму боротися з вірусами. Тому ці овочі теж повинні бути в раціоні дитини, хоча і в невеликих кількостях.

М’ЯСО I РИБА

Вітаміни в дитячому харчуванні мають бути не тільки рослинного походження. Організму потрібні також жиророзчинні вітаміни та білки, що є в м’ясі та рибі.

Саме тваринні жири забезпечують ефект зігрівання для людського організму в холод.

Тому восени потрібно збільшити кількість м’ясних і рибних страв у меню вашої дитини.

МОЛОЧНI ПРОДУКТИ

Молочні продукти необхідні на осінньому столі дитини, як джерело вітамінів А, Е, В2, В6, РР і кальцію, потрібного для формування скелета і зубів дитини. Особливо корисні сир і йогурти, виготовлені вдома з якісного ультрапастеризованого молока.

МЕД

Зростаючий організм не може обійтися без меду. Хіба що дитина – алергік. В інших випадках вона щодня повинна з’їдати хоча б пару ложок меду, адже в цьому продукті міститься просто безліч корисних мікроелементів.

ГОРIХИ

Осінь – пора збору волоських горіхів. Отже в раціоні повинні бути ці поживні корисні плоди.

У горіхах багато вітаміну С, необхідного для зміцнення дитячого імунітету.

Але важливо пам’ятати, що смачні ласощі – досить важкий і жирний продукт, тому вони необхідні в помірній кількості.

ШОКОЛАД

Хороший, якісний, без домішок і різних Е-добавок шоколад – теж корисний продукт для дитини. Невеликий шматочок шоколаду підбадьорить дитину під час занять, зарядить енергією і стане відмінним перекусом між уроками.

Навчання в умовах пандемії

Коротка пам’ятка спрямована на допомогу учням, учителям і батькам під час навчання

в умовах пандемії COVID-19.

Правила для учнів

Ретельно мийте руки з милом або обробляйте їх антисептиком:

• перед вживанням їжі;

• після кожного відвідування вбиральні;

• після повернення з вулиці.

При кашлі та чханні:

• прикривайте обличчя рукавом одягу або одноразовою паперовою серветкою;

• після використання серветки викиньте її у смітник;

• ретельно вимийте руки з милом.

Дотримуйтеся дистанції.

Тримайтеся подалі від хворих людей.

Уникайте місць, де збираються великі групи громадян.

Обов’язково користуйтеся маскою, респіратором:

  • на вході до навчального закладу;
  • • під час пересування коридорами та приміщеннями школи.

На заняттях захисні маски або респіратори можна не використовувати.

У яких випадках необхідно повідомити класного керівника і не відвідувати заняття?

Наявність температури вище 37.0 або поява симптомів респіраторного захворювання.

Наявність зв’язку з людиною, хворою на COVID-19.

ТЕСТ «Чи хороші ви батьки?»

  1. Чи слідкуєте ви за статтями в журналах, програмами радіо і телебачення на теми виховання? Чи читаєте ви книжки за такою тематикою?
  2. Чи вважаєте провину вашої дитини результатом упущення вами якихось моментів у вихованні?
  3. Чи є ви з чоловіком (дружиною) однодумцями у вихованні дітей?
  4. Чи приймаєте допомогу вашої дитини в будь-якій справі, навіть якщо справа від цього не виграє?
  5. Чи забороняєте ви щось дитині й наказуєте її лише тоді, коли це цілком виправдано і необхідно?
  6. Чи вважаєте ви послідовність найголовнішим з усіх педагогічних принципів?
  7. Чи вважаєте ви, що середовище й оточення – це фактори, які суттєво впливають на виховання дітей?
  8. Чи вважаєте ви спорт і фізкультуру важливими факторами гармонійного розвитку підлітка?
  9. Як ви вважаєте, що краще: просити про щось свою дитину чи наказати їй це зробити?
  1. Якщо вам доводиться казати дитині: «У мене немає вільного часу» або «Зачекай, доки я не закінчу роботу», чи стає вам від цього неприємно?

За кожну позитивну відповідь поставте собі 2 бали, за відповідь «іноді» – 1 бал, за негативну відповідь – 0 балів.

Якщо ви набрали: менше 6 балів – справи ваші кепські. Спробуйте негайно розпочати вивчення азів батьківського вміння виховувати своїх нащадків;

від 7 до 14 балів – поняття про батьківські обов’язки у вас є, але треба більше уваги та часу приділяти дітям, більше спілкуватися з ними;

понад 15 балів – ви справляєтеся зі своїми батьківськими обов’язками, але не тіште себе тим, що робите все можливе – в цій царині немає меж.

Дитячий гардероб

на осінь

Прохолодні ранки та вечори нагадують, що літня пора вже минає…Тепер на більшість батьків чекає завдання: підібрати для своїх дітей зручний та красивий осінній гардероб, аби жодні зміни погоди не завадили їм насолоджуватися дитинством, почуватися комфортно та радісно.

На що звернути увагу, вибираючи осінні речі?

Одяг має забезпечувати максимальний комфорт, щоб діткам було тепло та зручно. Якщо ж ці речі ще й стильні та якісні, тоді перед вами справжній ідеал чи то курточки, штанів чи светра. Важливо пам’ятати, що погода восени досить мінлива: зранку холодно, потім буває тепло й сонячно, далі ж не встигнеш зняти реглан, як вже знову повіває вечірньою прохолодою і хочеться закутатися в найтепліші речі. А ще не забуваймо про дощі, калюжі й вітер. Тому варто підбирати гардероб таким чином, щоб не потрібно було повністю переодягатися по кілька разів на день, а просто, вдягнути вітрівку чи теплу безрукавку, яку легко зняти при потребі.

Ключове завдання – вибір верхнього одягу

Якщо в літню пору про куртки та шапки ніхто і не згадував, то з приходом осені це чи не основна річ гардеробу. Вибирати її слід прискіпливо – пам’ятаючи, що вона не повинна скову-вати рухів маленьких активістів, має захищати від вітру та хоч трохи від дощу. Загалом на осінь знадобиться дві куртки, адже вересень часто ностальгує за літом, тому тішить теплими днями, для яких буде достатньо легенької куртки чи вітрівки. А от у жовтні, як правило, значно холодніше, тому варто придбати ще й теплішу курточку, бажано, яка не промокала б. Для зовсім маленьких карапузів зручнішими будуть суцільні комбінезони.

Гарним варіантом для осіннього гардероба є ще й жилетка. Вона особливо актуальна у вітряну, проте не надто холодну погоду. До того ж, більшість діток залюбки носять такий елемент одягу, бо він зручний та виглядає стильно.

Не менш важливими є головні убори: шапки, хомути та шарфи. Підліткам не завжди подобаються такі аксесуари, тому купуючи, радьтеся з малюком, питайте, яка модель йому більше подобається. Тоді у вас зростуть шанси, що малеча без особливих капризів носитиме шапку та шарф. Для тих діток, які не люблять шарфи та гольфи, є ще один варіант – шапки-балаклави. Вони закривають ще й шию, тому ніякий вітер та холод не страшні. А загалом восени знадобиться дві шапки: тонша трикотажна й тепліша. Не зайвими будуть і рукавички.

Базовий одяг на осінь

Куртку вибрали, а тепер слід подумати про те, що буде під нею – базовий одяг. У перші дні вересня гардероб ще не надто змінюється, бо чимало теплих днів, коли актуальними залишаються літні футболки, шорти та сукні. Проте незабаром доведеться вдягати й тепліші речі, тому слід купити светр, водолазки, реглани. Для зовсім холодної пори доречним буде термоодяг, який зберігає тепло, є водночас тоненьким і теплим, дихає та не створює парникового ефекту.

А загалом до вже наявних літніх речей варто добавити ще такі:

  • Приблизно 4–6 тоненьких кофт з довгим рукавом;
  • 1-2 гольфи, які вбережуть відхолоду та вітру, закриваючи шию та зберігаючи тепло;
  • 2-3 толстовки з капюшоном на блискавці;
  • Теплий в’язаний светр;
  • Купити джинси, які не лише стильно виглядають, а ще й є зручними;
  • Утеплені штани;
  • Якщо вашій малечі 3-4 роки й вона обожнює калюжі, ніколи не будуть зайвими комбінезони, що відштовхують воду та бруд. Не одяг, а мрія! Дитина щаслива бігає по калюжах після дощу, мама ж спокійна, що малечі сухо й тепло.

Цей перелік кожен зможе доповнити на свій розсуд, беручи до уваги вік дитини, кількість речей,  які залишилися з попередніх сезонів, з активності та частоти ваших прогулянок.

Сільвія РОГУТ.