Меморіальні заходи –мітинг та церемонію покладання квітів до братської могили біля порохового льоху Тираспольської фортеці –тираспольчани 29 жовтня приурочили до Міжнародного дня пам’яті жертв політичних репресій.
У цей скорботний день вшанувати пам’ять загиблих прибули Президент ПМР Вадим Красносельський, перший Президент республіки Ігор Смирнов, представники органів державної влади, духовенство єпархії на чолі з архієпископом Тираспольським і Дубоссарським Савою, представники традиційних конфесій, громадських організацій, родичі репресованих і багато небайдужих тираспольчан.
Траурний мітинг на Меморіальному комплексі розпочався зі звернення Президента Вадима Красносельського до тих, хто прийшов провести в останню путь людей, чиї душі через багато років забуття нарешті знайдуть спокій. Глава держави відзначив жорстокість того часу і неможливість виправдати каральну політику, з яких би то не було ідеологічних причин.
«Тільки пам’ятаючи уроки історії, передаючи їх молодому поколінню, ми в змозі зробити все, щоб трагедія минулого ніколи не повторилася», – підкреслив Вадим Красносельський.
Придністровська земля багата історичними подіями. Серед них є видатні, унікальні, й на жаль, трагічні епізоди. У 30-ті роки XX століття на території Тираспольської фортеці за рішенням Особливої Трійки НКВС приводили у виконання численні вироки – розстрілювали людей. За архівними даними жертвами стали близько 5 000 осіб.
Щоб жахливі події минулого більш ніколи не повторилися, в 1991 році в Російській Федерації на офіційному рівні затвердили 30 жовтня Днем пам’яті жертв політичних репресій. Для нашого краю ця дата також виявилася досить актуальною: в тому ж році під час проведення реставраційних робіт на території бастіону «Святого Володимира» вперше були виявлені останки розстріляних в 1937-1938 роках жителів Тирасполя та інших людей, яких привозили в це місце з усієї МАРСР. З тих пір на цьому місці не раз проводилися розкопки та дослідницькі роботи.
Нинішнього року знову була організована траурна церемонія, щоб вшанувати пам’ять жертв політичних репресій. На Меморіальному комплексі були упокоєні в загальних гробах ще 462 виявлених людини. Пошук останків – це спільна справа, яка була б неможлива без допомоги багатьох державних і волонтерських установ, представників духовенства та інших приватних осіб.
Заупокійну літію за всіма належними правилами відслужили представники різних конфесій – архієпископ Тираспольсько-Дубоссарської єпархії Сава, настоятель парафії Святої Марти з села Слобода-Рашково Кам’янського району отець Мартин Януш, пастор церкви «Нове життя» євангельських християн-баптистів міста Тирасполя Петро Кузьминський.
До братської могили поклали квіти та вшанували пам’ять про невинних жертв політичних репресій хвилиною мовчання.
Ексгумацію останків здійснили члени громадської організації «Молодіжно-патріотичний рух «Спадкоємці Перемог» за допомогою старшого наукового співробітника НДЛ «Археологія» ПДУ ім. Т. Г. Шевченка Ігоря Четверикова. Археологи та громадські активісти вже давно ведуть дослідження в цьому місці, що допомогло нарешті виробити правильну схему для роботи з останками та виявлення важливих для впізнання людей деталей. Наприклад, вперше під час розкопок був знайдений цілісний розгорнутий протокол про вилучення особистих коштів з даними, що можна чітко прочитати. Саме ця знахідка допомогла визначити всю розстрільну яму за наявними документами.
Міжнародний день пам’яті жертв політичних репресій містить в собі ідею пам’яті, любові до своєї історії та поваги до тих людей, яких одного разу об’єднала куля. «Наш священний обов’язок – дізнатися імена всіх»,– акцентував увагу учасників події депутат Верховної Ради Ігор Буга, який виступив на жалобному мітингу.
Цього дня був відкритий музей у приміщенні порохового льоху бастіону «Святого Володимира», і юні представники молодіжного руху «Спадкоємці Перемог» на чолі з керівником виконкому Родіоном Романовим провели екскурсію, що розповідає про численні знахідки й трагічні факти нашої історії
Марина СОВА.