Багато доброго можна зробити, маючи гарний настрій

Юрій Володимирович полюбився мільйонам глядачів не лише як чудовий цирковий клоун і талановитий актор, а й як найдобріша людина. Його іпостасям немає рахунку: він і гуморист, і артист цирку, й актор, автор кількох книг, телеведучий, приголомшливий оповідач анекдотів. Не дарма Юрія Нікуліна називали «Найдобрішим клоуном». Його любили дорослі та діти, а внесок у розвиток циркового мистецтва та кінематографа складно переоцінити.

Циркові роботи Юрія Нікуліна стали класикою жанру, а фрази та пісні, які пролунали в його виконанні в улюблених комедіях, миттєво перетворювалися на афоризми та поширювалися в народі. Чимало на рахунку Нікуліна й серйозних ролей. Наприклад, у фільмах про війну він був максимально переконливим, оскільки сам пройшов через горнило ВВВ.

Балагур із дитинства, він одразу після школи потрапив до армії. Служба розтягнулася на сім років. Спочатку він воював артилеристом на радянсько-фінській війні, потім – на фронтах Великої Вітчизняної. У бій повертався після запалення легенів та серйозної контузії. Додому повернувся лише в 1946-му.

Коли акторові запропонували роль Лопатіна у фільмі «Двадцять днів без війни», Нікулін і сам відмовлявся, і чиновники «Ленфільму» його не затверджували. Наполягав Костянтин Симонов, оскільки в основі фільму була його військова повість.

Актор без освіти. Професійної освіти Юрій Володимирович Нікулін не здобув. Коли закінчилася війна, і він прийшов на іспити до Державного інституту кінематографії, приймальна комісія не виявила в нього акторських обдарувань. «Ви не підходите для кіно», – сказали йому. Тоді він спробував свої сили на театральному факультеті в Інституті театрального мистецтва, але відповідь була приблизно такою ж. Наполегливість привела Нікуліна до школи-студії розмовних жанрів при Московському цирку на Цвітному бульварі.

Анекдоти від Нікуліна. Ще школярем Юрій Нікулін зібрав близько 1 000 анекдотів. Ось тільки деякі згодом розшифрувати він так і не зміг. Справа в тому, що юнак часто записував не весь анекдот, а лише ключові фрази чи слова.

В армії з ним стався цікавий випадок, пов’язаний з анекдотами. Юрій посперечався з товаришем на 10 пачок цигарок, хто більше розповість анекдотів. Умова була такою – якщо суперник знає анекдот, слід розпочинати інший. Анекдоти від Нікуліна в казармі лунали понад 2 години. Товариші втомилися сміятися та визнали його переможцем.

Актор кіно – у 36 років. Кінодебют Нікуліна відбувся в комедії Файнциммера «Дівчина з гітарою», де йому дісталася епізодична роль піротехніка. За сюжетом його герой вбігає з валізкою до кімнати, де комісія переглядає учасників конкурсу, та каже: «Товариші, я вибачаюся, товариші! Для фестивалю, розумієте, вигадав ефектну річ. Люди побачать – ахнуть. Самодіяльний феєрверк типу салют». І хоча роль була, здавалося б, прохідною, Нікулін серйозно готувався до неї. Глядачі одразу звернули на нього увагу, і минуло зовсім небагато часу, як Юрій Володимирович став відомим і популярним актором.

Не хотів зніматися у «Кавказькій полонянці». Коли сценарій культової комедії Гайдая «Кавказька полонянка» був практично готовий, Юрій Нікулін його забракував. Він заявив, що багато сцен неправдоподібні та нецікаві, й зніматися відмовився. Режисерові довелося докласти чимало зусиль, щоб умовити його залишитися. Він дозволив Нікуліну та Моргунову внести деякі виправлення до сценарію. До речі, Гайдай купив ящик шампанського і видавав по одній пляшці всім, хто вигадував цікаву історію про Шуріка.

Iм’я Юрія Нікуліна внесене до списку великих коміків світу.

Представники оксфордської «Енциклопедії кіно» внесли ім’я Нікуліна до переліку «Великих коміків світу», оскільки вважали радянського та російського артиста видатним комедійним актором.

Цитати від Нікуліна

Багато доброго можна зробити, маючи гарний настрій.

Якщо кожен із нас зможе зробити щасливою іншу людину, хоча б одну, на землі всі будуть щасливі.

Коли хтось просто посміхнеться, мені й це радісно усвідомлювати. Тому що навіть після невеликої усмішки в організмі обов’язково гине один маленький мікроб

Уляна БОНДАРЧУК.