«Зроблено з любов’ю» – під таким девізом творить майстриня з Рашкова Наталія Гончарук.
На виставці народної творчості, що відбулася з нагоди 30-річчя Спілки українців Придністров’я, було чимало ялиночок, виготовлених умільцями з Рашкова. Наївні дитячі вироби з картону та мішури сусідили зі справжніми витворами мистецтва, які можна було довго розглядати, дивуючись фантазії майстрів. З’ясувалося: якщо картонну пірамідку обернути шпагатом, а зверху нашити різноманітні намистини, вийде новорічна ялинка. І якщо на дротяну основу нанизати зелені стрічки, скріпивши їх стразами, – результат буде такий само. А ось новорічний символ із лакованих горіхів, які чергуються з клубочками різнокольорової шерсті…
Я повільно переходила від однієї ялиночки до іншої, дивуючись креативності умільців, і раптом побачила її – метрову красуню з шишок, пофарбованих у теплий зелений колір. ЇЇ святкове вбрання складалося з яскравих бутонів троянд, уміло виготовлених із блискучого атласу, та ніжних бантиків із шифону. За цією пишністю, від якої неможливо було відвести погляд, я не відразу побачила майстриню, що працювала над створенням новорічної експозиції. Вона розташовувала довкола головного символу свята кульки ручної роботи: обшиті оксамитом і мереживом, оброблені атласними стрічками та дорогоцінною тасьмою, прикрашені стразами й намистинками. Поруч поставила кошик зі свічками, мандаринами та вибіленими памороззю гілочками…
Коли створення святкової композиції завершилося, вдалося познайомитися з автором. Наталія Гончарук виявилася відкритою людиною щедрої душі й охоче розповіла, що з дитинства цікавиться різними видами творчості. Паралельно з навчанням у середній школі відвідувала й музичну, й художню, й багато різних гуртків. Власне за рукоділля взялася, коли працювала за межами Придністров’я. Там, крім повсякденних справ з утримання будинку, Наталія ще й прикрашала його до свят. Господарям дуже подобалися її квіти з флористичного паперу і стрічок, витончені топіарії й оригінальні тематичні композиції, що створюють в оселі красу та затишок.
Повернувшись до рідного Рашкова, майстриня почала працювати з підручним матеріалом. Благо, поряд з її хатою – ліс, у якому Наталія щодня гуляє з онучкою. Вікуся, у розвиток якої сім’я вклала чимало сил і часу, а головне – душі, помічає красу в усьому. І підбирає то химерну гілочку, то блискучий, немов лакований, каштанчик. Оскільки ліс переважно хвойний, то головний видобуток дворічної дівчинки – шишки, яких накопичилося кілька коробок, поки бабусі Наталці не спала на думку ідея, як можна використати природний матеріал у рукоділлі.
Розпочалася копітка робота. Потрібно було змусити шишки розкритися, очистити від насіння, пофарбувати, підібрати одну до одної, аби вийшов пропорційний конус. Ось коли знов згодилися навики роботи зі всілякими інструментами, набуті три десятиліття тому в училищі, де Наталія освоїла професію слюсаря…
Першу ялиночку зібрала за 5 днів. Показала рідним. «Доньки відразу захотіли такі ялинки для прикраси своїх робочих місць, – розповіла Наталія. – Настуся та Даринка – моя опора і мої крила. Завжди чесно скажуть: чи вдалася робота; порадять, що додати або, навпаки, прибрати. Коли вони схвально оцінили мою ялинку, я зрозуміла, що можу її представити широкій аудиторії».
Після першого «виходу ялинки у світ» надійшли замовлення на головний символ нового року від родичів, друзів і знайомих. Наталія вже змайструвала шість унікальних композицій із шишок. Для кожної підібрана своя колірна гамма, зроблені вручну десятки прикрас – відповідно до побажань тих людей, у чиїх будинках і офісах «оселяться» новорічні символи й подарують їм запах хвої, яскраві фарби й чарівний настрій.
Наталія вже готується до весняних свят. Є у талановитої майстрині задумки щодо композицій, присвячених 8 Березня та Великодню. Розкривати секрети не буду. Але якщо комусь із читачів захочеться прикрасити інтер’єр ексклюзивною композицією, зробленою з любов’ю, підкажу: майстриню з Рашкова Наталію Гончарук можна знайти в соціальній мережі Інстаграм: https://www.instagram.com/natali_goncharuk69/
Ніна ПАНАЇДА.
Фото автора.