Справа його живе

У Дубоссарах відбулися пам’ятні заходи, присвячені першому отаману Союзу дністровських козаків Пантелію Сазонову.

Отаман загинув 30 років тому, захищаючи молоду Придністровську Молдавську Республіку. На згадку про героя його ім’ям назвали козацький кадетський клас. На його честь названа станиця і вулиця в місті, а також заснований нагрудний знак «Сазоновець».

Пантелій Семенович 2 квітня 1992 року дістав смертельне поранення в бою, коли разом із товаришами потрапив у засідку в районі Дубоссарської ГЕС.

Відтоді минуло багато років, але справа його живе. Саме Сазонов, як нащадок козаків, ще в 1986 році розпочав відродження козацтва на Дністрі. У 1990-му йому вдалося організувати в Дубоссарах ініціативну групу з відродження козацтва, в результаті її діяльності 11 лютого того ж року відбулася перша установча конференція потомствених козаків, на якій прийняли статут і програму Дубоссарського козацького округу, а самого Пантелія Семеновича обрали отаманом.

Завдяки тому, що Сазонов зумів налагодити зв’язок з донськими та кубанськими організаціями козаків, у 90-і роки на допомогу Придністров’ю прибули козаки-побратими з Дону, Кубані, Терека.

Заходи, присвячені пам’яті П. Сазонова, відбулися на дубоссарському Меморіалі Воїнської Слави, біля пам’ятного знака в укріпрайоні «Гребля ГЕС», де загинув герой, а також біля будинку, в якому проживав перший отаман. Працівниками Дубоссарського музею була організована виставка «Пам’ять безсмертна», яка розповідає про його життя і трагічну загибель.

На жалобному мітингу були присутні військовий отаман Чорноморського козацького війська Ігор Небейголова, отаман Дубоссарського козацького округу ЧКВ Олег Бєлінський, представники державної адміністрації, козаки та городяни.

До присутніх звернулася заступник глави державної адміністрації з соціальних питань Наталія Кравець: «Відважний, цілеспрямований, мудрий і вірний своїм ідеям – він був істинним лідером, який згуртував навколо себе людей, поєднаних спільними помислами. Він був справжнім отаманом, козаки брали з нього приклад і вірили йому. У непростий час для нашої республіки він став на захист Придністров’я і віддав найцінніше – своє життя. Дубоссарці пишаються своїм земляком, чиє ім’я навічно вписане в історію нашого міста, району та республіки. Вічна йому пам’ять». Наталія Дмитрівна також підкреслила, що Пантелій Сазонов був людиною, яка всією душею вболівала за своє місто і за свій край.

Військовий отаман ЧКВ Ігор Небейголова у своєму виступі зазначив: «У рік 30-річчя відбиття широкомасштабної збройної агресії Республіки Молдова проти народу Придністров’я дуже боляче згадувати про тих, кого вже немає. Та поруч є молоде покоління, яке, орієнтуючись на захисників Придністров’я, стане гідним наступником їхньої справи. Ми разом змогли вистояти тоді, зможемо і надалі. Тому що у нас були та з нами залишаються такі лідери, як Пантелій Семенович Сазонов, який відродив на землі Придністров’я козацтво».

На завершення мітингу пам’ять загиблого отамана вшанували хвилиною мовчання та поклали квіти до місця його спочинку.

Цього пам’ятного дня кращих козаків відзначили нагородами, а в Дубоссарському музеї молодим козачатам, справжнім патріотам нашої країни, вручили їхні перші козацькі посвідчення.

І як сказав отаман ДКО ЧКВ Олег Бєлінський, «…нині серед нас є молодь, а отже, його справа не помре – вона процвітатиме на благо нашої Придністровської Молдавської Республіки».

Дмитро ВЛАДОВ.

Фото з сайту держадміністрації м. Дубоссари.