Придністровці вшановують своїх героїв

У Дубоссарах 20 травня відбулася традиційна церемонія покладання квітів на згадку про загиблих у травневі дні 1992-го. Заходи відбулися на Меморіалі Воїнської Слави та біля пам’ятного знаку в укріпрайоні «Гребля ГЕС». Минуло 30 років, але жителі Придністров’я не забувають про ті трагічні події.

У мітингу взяли участь: Президент ПМР Вадим Красносельський, Голова Верховної Ради ПМР Олександр Коршунов, заступник Голови Уряду ПМР з питань правового регулювання та взаємодії з органами державної влади – керівник Апарату Уряду ПМР Станіслав Касап, глава державної адміністрації Руслан Чабан, голова Ради народних депутатів Олександр Коломицев,  депутати, керівники та представники міністерств, відомств, громадських організацій, рідні та близькі захисників Придністров’я.

Виступаючи перед присутніми, Вадим Красносельський зазначив: «Придністров’я – мирна держава. Наше прагнення до миру – пріоритетна справа.

Придністров’я є острівцем стабільності, гарантії свободи та права людини на життя. Проте, я в цьому абсолютно переконаний, у разі агресії проти Придністров’я, увесь народ стане на його захист, на захист своєї домівки, своєї сім’ї, своїх близьких, своєї держави.

Експериментувати не треба! Навіть будувати плани щодо вторгнення в Придністров’я небезпечно. Нині дуже багато говорять про політичне врегулювання придністровського питання – про якісь автономії, спеціальний статус… Я впевнений, що врегулювання можливе тільки в одному випадку – у разі беззастережного визнання волі придністровського народу про незалежність нашої республіки. І так буде. Я в цьому не сумніваюся. Це єдиний шлях збереження миру на нашій землі».

Руслан Чабан, очільник держадміністрації Дубоссарського району та міста Дубоссари, також звернувся до присутніх: «Сьогодні ми згадуємо про трагічні події, що відбувалися 30 років тому, коли в 1992 році кожного дня наше рідне місто було під постійним обстрілом з боку націоналістів Молдови. Це стало незагойною раною нашої країни.

Ми знаємо справжню ціну миру і ніколи не забудемо, як усім містом проводжали в останню путь наших захисників та мирних жителів, загиблих від рук молдо-румунських націоналістів.

Упевнений у тому, що ніхто з нас не хоче повторення війни. Придністровці – миролюбний і дружний народ, який ніколи нікому не погрожував. З глибокою вдячністю за мир, за можливість жити, розвиватися і ростити своїх дітей на рідній землі ми схиляємо голови перед могилами наших захисників. Вічна слава і світла пам’ять загиблим захисникам Придністровської Молдавської Республіки».

У 1992 році влада Молдови, яка намагалася воєнним шляхом задушити молоду республіку, робила неодноразові спроби захопити Дубоссари й розірвати Придністров’я на частини. Того року в місті загинуло 53 людини (серед них п’ятеро дітей), понад 200 – дістали поранення, 20 –залишилися інвалідами.

Найгостріша фаза бойових дій у місті була з 14 березня до 29 липня. У період з 17 до 21 травня в Дубоссарах та околицях загинуло 39 осіб: 15 мирних жителів і 24 захисники Придністров’я, ще близько 100 дістали поранення. Місто піддавалося масованим артилерійським обстрілам, які забрали людські життя. Було зруйновано багато житлових будинків, лікарня, магазини, школи, дитсадки. 19 травня силовики Молдови зробили спробу захопити панівну висоту 125,7 біля села Погребя, яка давала можливість контролювати трасу Тирасполь – Кам’янка, де тримали позиції придністровські гвардійці. Вони знищили два броньовики противника, атаку вдалося відбити.

Та найстрашніші бої, за спогадами очевидців, почалися 20 травня. Того дня загинули: Олександр Кралов, Григорій Брагарчук, Олексій Мітітєл, Олександр Погребниченко, Сергій Дигорін, Сергій Кротов, Юрій Бойцов, Анатолій Зиманов, Сергій Агатьєв, Олександр Волошенко, Дорел Паірелі, Тарас Пшинка, Федір Чернавський, Ігор Яценко.

Тільки у травні-червні 1992-го дубоссарським ополченцям вдалося відтіснити формування збройних сил Молдови за село Дороцьке (яке стало нейтральною територією) аж до сіл Погребя та Кошниця. Обстріл житлових кварталів військами Молдови припинився в ніч з 1 на 2 серпня 1992 року, коли в місто були введені російські миротворці.

Літію за убієнними 20 травня відслужив настоятель кафедрального собору Всіх Святих протоієрей Георгій Лісовський.

Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання, а на завершення церемонії поклали квіти до гранітних плит Меморіалу.

В укріпрайоні «Гребля ГЕС», де встановлений гранітний знак, також поклали квіти та згадали тих, завдяки кому запанував мир на нашій благодатній землі.

Придністровці знають свою історію й шанують своїх героїв!

Дмитро ВЛАДОВ.

Фото прес-служби Президента.