Поради батькам щодо літніх канікул

Один на вулиці: принципи безпеки

Початок літніх канікул – справжнє «стихійне лихо» для багатьох батьків. Добре, якщо відпочинок дитини завчасно спланований: літній шкільний табір, оздоровчий дитячий санаторій, відпочинок на селі в бабусі або на морі.

А якщо ні? Тоді до повсякденних батьківських турбот додається ще одна – найголовніша і найбільш важлива: як убезпечити сина чи доньку? Ця проблема не виникає спонтанно, вона існує завжди. Адже всі ми знаємо, які несподівані ситуації можуть підстерігати наших дітей на вулиці.

Найближчі рідні повинні пам’ятати, що головний захист дитини від усіляких неприємностей –
це батьківська та материнська любов. Однак не сліпа, а розумна: усвідомлена та діяльна. Теплі, довірливі стосунки та ваш авторитет – той фундамент, на якому можна побудувати міцну будівлю безпеки. Цеглинками ж цьому нехай послужать наші поради.

Дитина йде гуляти

З перших самостійних прогулянок привчіть дитину: перед тим, як вийти з квартири, потрібно подивитись у віконце дверей. Якщо на східцях є хтось незнайомий – не слід відкривати дверей, потрібно дочекатися, поки незнайома людина піде. Цього правила треба дотримуватися й тоді, коли дитина, наприклад, виносить сміття.

Горища, підвали, будівельні майданчики

Як свідчить аналіз нещасних випадків з дітьми, небезпека може чекати навіть у вашому дворі. Краще всього, щоб ви пояснили дитині, що найбільш небезпечні місця: люки, підвали, горища, будівельні майданчики. Потрібно також пояснити, чому ви забороняєте туди ходити.

Дитячі майданчики

Добре, що в окремих дворах є дитячі майданчики з гойдалками. І як погано, що вони є! Оскільки гойдалки мають велику рушійну силу, то якщо на великій швидкості вони вдарять дитину – це може закінчитися трагічно. Тут часом навіть школярі не можуть правильно оцінити й дотримуватися безпечної відстані.

Сідати та злазити з гойдалки слід тільки тоді, коли вона повністю зупиниться. Ні в якому разі не можна стрибати з гойдалки. Розкажіть дитині, до чого можуть призвести ці порушення.

Автомобілі

Велику небезпеку можуть мати навіть припарковані біля будинку автомобілі. Як правило, діти ще з дитячого садка або школи знають, що з машиною, яка рухається, потрібно бути вкрай обережним, у той час як авто, яке стоїть, не викликає в них відчуття небезпеки. Поясніть, що автомобіль може раптово поїхати, а водій – не помітити дитини, яка, граючись у схованки, заховалася за автомобілем.

Якщо під машину закотився м’яч – потрібно звернутися за допомогою до когось із дорослих.

Бійки

Часта причина серйозних травм у дітей – бійки. Частіше це стосується хлопчиків, однак трапляються й задерикуваті дівчатка, які здатні з’ясовувати стосунки «на кулаках». Буває дещо й страшніше кулаків – у запалі в хід ідуть підручні засоби: палки, залізяки, каміння тощо.

Втрачається розуміння того, наскільки важку травму можна нанести супротивнику. Часом спрацьовує стереотип кіно: героя вдарили по голові залізним прутом, а він не тільки живий, а ще й повністю здоровий, продовжує сутичку. Саме сцени насилля з фільмів викривляють у дітей уявлення про реальну силу удару, про сильний біль, про те, наскільки крихке та незахищене буває людське життя.

Тварини

Ще одна небезпека – наші великі та маленькі чотириногі друзі, причому не тільки бродячі, але й домашні. Йдеться про небезпечні захворювання, які можуть переноситися тваринами, а також і про собачу агресію, жертвами якої не так рідко стають саме діти.

Потрібно пояснити малюкові, що не можна розмахувати палицею або руками біля собаки, це небезпечно. Дитина повинна знати, як слід поводитися під час нападу собаки, якщо поруч немає схованки – не потрібно втікати, бо собака все рівно дожене. Поясніть, як необхідно захистити обличчя та шию, притиснувши підборіддя до грудей та закрившись стиснутими в ліктях руками. Дорослі обов’язково прийдуть на допомогу.

Не слід брати на руки або гратися з чужими, з бродячими тваринами, навіть якщо вони здаються надто лагідними. Поведінка будь-якої тварини є непередбачуваною.

Перебуваючи на відпочинку в лісі, в парку, в місцях зелених насаджень – будьте самі обережними та слідкуйте за дітьми, не залишайте їх одних – у таких місцях можуть водитися змії.

Обережно, незнайомець

З раннього віку дитина повинна чітко знати наступні правила: ніколи не вступати в розмову з незнайомими людьми й нічого не брати в них без присутності батьків; ніколи не сідати в автомашину до незнайомої людини й нікуди не ходити з чужими.

У незнайомого не можна брати нічого: ні цукерок, ні подарунків, ні грошей, ні чогось іншого, що «потрібно передати мамі».

У ситуації, коли дитині пропонують піти чи поїхати куди-небудь, дитина повинна відповісти: «Зараз я піду і спитаю дозволу», а батькам необхідно терміново з’ясувати особистість незнайомця.

Поясніть дитині, у разі якщо незнайомець схопив її за руку і кудись тягне, дозволені абсолютно всі методи самозахисту: грубощі, укуси, удари, крики. Кричати в подібній ситуації потрібно не «Допоможіть!», а «Це не мій (моя) тато (мама)!», «Мене звати так-то, зателефонуйте моїм батькам за номером …».

Прищепіть дитині тверде правило: ви ніколи не пришлете за нею в дитячий садок (школу) незнайому людину. Якщо таке трапиться, то ні в якому разі не можна йти з незнайомцем.

Нагадуйте про все це дітям частіше! Адже вони так легко забувають усе, чого ми їх навчаємо, вони такі довірливі…

Батьки, увага!

Не такі вже й рідкі ситуації, коли батьки, самі того не підозрюючи, провокують злочинця по відношенню до їхньої дитини.

Добре подумайте: чи відпускати дитину гуляти в дорогому вбранні та з коштовними прикрасами?

Ще одна типова помилка батьків у тому, що вони дають дітям ключі від квартири й при цьому вішають їх на шию. Для досвідченого злочинця досить просто відслідкувати таку самостійну дитину. Найкраще в подібних ситуаціях залишати ключі у надійних сусідів. У крайньому випадку – пришийте малюкові потаємну кишеньку, куди він зможе покласти ключі.

Iще пам’ятайте: надзвичайно важко вимагати від дитини дотримання правил дорожнього руху, чи якихось інших правил, якщо тато або мама самі поспіхом перебігають вулицю на червоне світло, ніколи не дивляться у дверне віконце перед тим, як відчинити двері.

Пам’ятайте: діти в усьому намагаються копіювати дорослих.

Дитяча безпека починається з нас самих: із нашого здорового глузду, позитивного прикладу, нашої здатності передбачати вчинки дитини. Та звичайно, з нашої безумовної й щирої батьківської любові!

Сільвія РОГУТ.
Фото: freepik.com