Перемоги в спорті – перемоги в житті

Члени організації «Світ рівних можливостей» переконані, що спорт – це прямий шлях до створення інклюзивного суспільства, де для кожного є місце в соціальному житті. Найважливішою метою їхньої діяльності є зміна стереотипів суспільства стосовно до людей з інвалідністю та їхньої соціальної адаптації.


Тема інвалідності багато десятиліть замовчувалася, перебувала під забороною, часом навіть заперечувалася. Суспільство практично не мало можливості сформувати реальний образ людини з проблемами опорно-рухового апарату та іншими важкими захворюваннями. Нині настав інший час, коли страх і забобони відступають, а на їхнє місце приходять такі сучасні поняття, як усвідомленість та інтегрованість.

Благодійний фонд «Світ рівних можливостей» був зареєстрований у 2011 році й одразу розпочав активну діяльність. Керівником цього руху є Дмитро Кузук. У свої 22 роки він опинився в інвалідному візку і на власному досвіді відчув, що означає дійсно не мати можливості взаємодіяти з суспільством. Саме тому вирішив зробити довкілля доступнішим. Це стало метою його життя, яку він згодом успішно реалізував.

До 2022 року діяльність фонду вже поширилася в кількох важливих сферах. Досягнення у створенні карти доступності вражають. Кожен із нас може спостерігати це на вулицях свого міста. Зниження бордюрного каменю, встановлення пандусів, невисокі сходи, спеціалізовані заїзди – все це та багато іншого зробило місця громадського користування більш зручними для людей з інвалідністю, людей похилого віку та дорослих з маленькими дітьми. Таким чином, вдалося змінити архітектурний ландшафт не тільки Бендер, де почалися перші зміни, а й потроху кожного міста нашої республіки.

Найголовнішою перемогою фонду є комфортабельний та багатофункціональний клуб Республіканського благодійного фонду сприяння активній реабілітації та соціалізації інвалідів «Інвапанспорт». З підвального приміщення площею 40 м2 учасники вже повністю обжили свої нові 280 м2. Кожен куточок тут чимось зайнятий: є зали загальнофізичної та індивідуальної підготовки, тренажерна зона для силових навантажень та виставка творчих робіт, які з’явилися під час пандемії.

У центрі намагаються культивувати актуальні та доступні види спорту. На першому місці – настільний теніс, на другому – паралімпійська гра бочче (перекочування та кидання куль) і професійний дартс. Для розвитку влучності та уваги незабаром планується відкриття тиру для пневматичної зброї.

Загалом секції на постійній основі відвідують близько 42 осіб різних вікових груп. Окрім бендерчан, на тренування двічі на тиждень приїжджають постояльці Психоневрологічного будинку-інтернату м. Тирасполя та Республіканського центру дітей-інвалідів.

Змагання – це найкраща можливість об’єднати людей з діагнозом та без. За словами керівника фонду Дмитра Кузука, в людях треба шукати схожості, а не відмінності, бачити рівну собі особистість, а не «візок».

До того ж, заняття можуть відвідувати на вільній основі й люди без інвалідності. Обов’язкова умова лише одна – працювати на результат, розвиватися та сумлінно ставитися до спорту та фізичних навантажень.

Олександр і В’ячеслав тричі на тиждень обмінюються гострими подачами у грі. Тож і не дивно, що вони стали срібним і бронзовим призерами в одному із змагань Придністров’я з настільного тенісу в поточному році. Спортсмени з інтересом та азартом щоразу по-дружньому підбадьорюють один одного для стрімкості розвитку партії. Молоді люди відвідують центр протягом довгих років, дотримуються дисципліни й не мислять свого життя без тренувань, які підтримують їхній стан здоров’я.

Під час спілкування з ними та багатьма іншими відвідувачами центру не виникає жодних бар’єрів та складнощів. Усі доброзичливі, усміхнені та відкриті, мають одну мету – розвиток. Візит до такого місця залишив незабутні приємні враження. Виникає непереборне бажання обов’язково заглянути сюди ще раз: самій взяти в руки ракетку і вправлятися у спритності.

Клуб спортивної реабілітації можна відвідати у будні з 15:00 до 18:00 за адресою: м. Бендери, вул. Первомайська, 49. Телефон для довідок: 0 (777) 57-659


Марина СОВА.

Фото автора.