У сучасному суспільстві паління є поширеною звичкою серед різних груп населення, зокрема серед жінок, підлітків і навіть дітей. Згідно зі статистичними даними, людей, які регулярно вживають тютюн, у світі налічується близько мільярда. Нікотинова залежність становить серйозну небезпеку для організму людини. Водночас усвідомлення шкоди пагубного зілля є дієвою мотивацією, що допомагає подолати бажання закурити.
Усю правду про шкоду куріння переконливо демонструє той факт, що до складу тютюнового диму входить 3 000 різних хімічних сполук. У 20 сигаретах (середня добова норма курця) міститься 130 мг нікотину.
Він спричиняє звуження судин, що з часом призводить до атрофії дрібних капілярів кінцівок. Чадний газ накопичується в артеріях і уповільнює потік крові, а коли поєднується з гемоглобіном, провокує стан гіпоксії – нестачі кисню. Посилення секреції адреналіну підвищує артеріальний тиск та обумовлює прискорення частоти серцевих скорочень. Подібні наслідки куріння не тільки погіршують загальне самопочуття, знижують активність та працездатність, а і завдають шкоди всім органам та системам в організмі. Крім того, ця погана звичка небезпечна через підвищення рівня холестерину в крові, що загрожує утворенням тромбів, інфарктом чи інсультом.
Нікотин та інші токсичні речовини тютюнового диму негативно позначаються на стані та роботі мозку. Під впливом нікотину порушується його кровопостачання. У курців погіршуються увага, пам’ять, здатність до логічного мислення, порушується координація рухів. Крім того, вони частіше перевтомлюються, гірше реагують на звичайні навантаження.
У курця зі стажем часто підвищується рівень тривожності та збільшується імовірність розвитку депресії. Вплив сигарет на головний мозок також може проявлятися частими головними болями, безсонням, неврозами та психозами.
Головна шкода куріння для підлітків зумовлена їхньою фізіологічною незрілістю. Організм людей повністю формується лише до 20 років. Щоб цей процес відбувався нормально, до клітин увесь час має надходити необхідна кількість кисню та поживних речовин, а під час куріння до них додаються токсини з тютюнового диму.
Крім того, в підлітковому віці нікотинова залежність формується набагато швидше, ніж у дорослому.
Паління завдає шкоди не тільки здоров’ю курця, а також його сім’ї та співробітникам. Люди, що тривалий час перебувають поруч, регулярно вдихають дим. Його надлишок у приміщенні може викликати запаморочення, нудоту та блювання, кашель, подразнення слизових очей та горла, напади алергії. У тих, хто не курить, тютюновий дим сприяє розвитку тих самих захворювань, що й у курців.
Руйнівний і небезпечний вплив куріння на організм будь-якої людини полягає в його здатності викликати різні види раку, інфаркт міокарда, інсульт, тромбоемболію легень, атеросклероз, сліпоту, глухоту, облітеруючий ендартеріїт, імпотенцію та фригідність, безплідність, порушення зубної емалі, хвороби ШКТ, вроджені потворності, відставання в розвитку, ранню смертність.
Шкідливість куріння для організму пасивних курців підтверджується медичною статистикою: щороку у світі їх помирає приблизно 600 тисяч осіб, 300 тисяч з яких – діти.
Якщо самостійно кинути палити не вдається, варто звернутися по допомогу до лікаря психіатра-нарколога. Комплексний підхід допомагає позбавитися цієї шкідливої звички й дає установку на відмову від тютюнових виробів у майбутньому в будь-якому вигляді.
Володимир ДАНИЛОВ.