У придністровців та гостей республіки з’явилася унікальна можливість ознайомитися зі світом культурних особливостей і традицій тираспольських старообрядців.
В історико-краєзнавчому музеї столиці відкрилася виставка реставрованих старовинних релігійних книг та фотографій, що розповідають про старовірів.
Історично відомо, що на території Придністров’я мешкали різні народи. Кожен із них привносив у загальну культуру, що формувалася, свої характерні риси, які через століття створили тут особливе світосприйняття і багату духовну спадщину.
Нову експозицію мистецтвознавці присвятили до 230-річчя Тирасполя. Це не випадково, оскільки тема конфесій украй важлива для історії міста. Відомо, що поява старообрядців на землях лівобережного Придністров’я належить до другої половини XVIII століття.
Отже, на момент заснування нашої столиці на цих землях вже проживали представники цієї віри, вони були одними з перших городян. Звертаючись до документальної статистки, ми з упевненістю можемо зробити висновок, що старообрядці відіграли значну роль у становленні громадськості того часу. Маємо дані про те, що 1820 року з 4,5 тисячі жителів Тирасполя понад 2 тисячі належали саме до цієї конфесії.
Вони прибули на ці землі як переселенці з центральних російських губерній. Втікаючи від переслідувань царської влади, старообрядці хотіли зберегти свою давню православну віру та патріархальний побутовий уклад, а також традиційні форми книжкової, музичної, мистецької культури.
У пошуках сприятливого для цього місця ревнителі старої віри оселилися на лівобережжі Дністра, та так і залишилися тут. З собою вони привезли найголовніше – цінні книги та ікони.
Таким чином, ця культурна скарбниця стала частиною тепер уже нашої спільної спадщини. Підготовлена історико-краєзнавчим музеєм виставкова композиція складається зі стародруків, якими користувалися прихильники старої віри Тирасполя і Тираспольського повіту (с. Великоплоське, Бичок, Маяки) у XIX-XX ст., з фотографій та довідкових коментарів.
У церемонії відкриття виставки взяли участь начальник Державної служби з культури та історичної спадщини Марія Кирмиз, директор Тираспольського об’єднаного музею Алла Мельничук, ректор Бендерського вищого художнього коледжу імені В. І. Постойкіна Сергій Горбаченко, голова Спілки художників Придністров’я Ольга Горбаченко, заслужений художник ПМР Павло Китаєв, козаки станиці Бичковської, студенти Придністровського держуніверситету імені Т. Г. Шевченка.
Експозиція налічує понад 20 видань із фонду музею «Давньоруська книжниця» при Покровській старообрядницькій громаді міста Бендери. Підготовка такої кількості матеріалів зайняла чимало часу. Реалізувати необхідні реставраційні роботи змогли завдяки перемозі в республіканському конкурсі соціальних проектів на надання грантів Президента ПМР у номінації «Збереження традицій, історичної спадщини».
Керівник центру матушка Ксенія Костроміна на презентації виставки висловила вдячність Вадиму Красносельському за підтримку таких починань. Подібні роботи з професійного відновлення застарілих чи зруйнованих писемних пам’яток мистецтва в нашій республіці були виконані вперше.
За скляними вітринами для відвідувачів виставкового залу представлена ціла низка унікальних стародруків та рукописних фоліантів, які належали місцевим старообрядцям. Жвавий інтерес виникає під час розгляду «Певческого сборника второй половины XIX века», «Минеи служебной, первой половины XVII», «Триоды цветной, конца XVIII века».
У наш час важливо підтримувати повагу та любов людини до книги, особливо давньої, рукописної. Дбайливе ставлення до друкованих видань допомагає зберігати справжню історію та пам’ять про людей.
Культура старообрядництва не канула в небуття і не відірвалася від життя. Полякові, Труханові, Тихонові, Бакланові, Гречушкіні, Москвичові – ці прізвища зустрічаються у записах власників книг на полях. Їхні нащадки й досі проживають у Тирасполі та його околицях, а деякі з них донині несуть у своїх душах віру предків.
Встигніть відвідати виставку «Книжково-рукописні традиції старообрядців Тирасполя». Вона експонуватиметься в залах Тираспольського об’єднаного музею до 28 жовтня
Поліна РЕШЕТНИКОВА.
Фото автора.