Створення сучасної туристичної галузі – один із пріоритетів Стратегії розвитку ПМР. Щоб максимально повно задовольнити потреби жителів нашої республіки та іноземних гостей в активному відпочинку, націленому на пізнання краю, вже зроблено чимало, зокрема в рамках державної цільової програми.
Нині особлива увага приділятиметься нашим селам. Це й не дивно, адже 2023-й оголошений Роком агропромислового комплексу, сільських територій і сільського туризму. Тож усі ми можемо більше дізнатися про те, на чому тримається рідний край: про його багату історію та старовинні традиції, про народні промисли та ремесла, про храми, що відроджуються з руїн, і збережену в первозданному вигляді природу, про знаменитих земляків, які прославили Придністров’я в минулому й працюють на благо країни сьогодні.
Кам’янський район привертає увагу туристів багатьма чинниками. Почати хоча б з природно-ландшафтного комплексу, в якому живописні гори поєднуються з затишними долинами на березі Дністра та малих річечок. Лісовий масив площею 7 000 га не тільки прикрашає пейзаж у будь-яку пору року, радує затишними куточками для відпочинку, а й виконує найважливішу екологічну функцію. Фахівці відзначають, що на Кам’янщині найбільш сприятливі в ПМР клімат та екологічна ситуація. Про тутешні чисте повітря та джерельні води гості, які хоч раз відвідали район, розповідають із поетичним натхненням.
Радує клімат, придатний для комфортного подорожування та відпочинку протягом більшої частини календарного року, а місцевим жителям він надає можливість вирощувати щонайширший асортимент овочів, ягід і фруктів – екологічно чистих, смачних у свіжому та переробленому виді й вельми затребуваних прихильниками агротуризму.
Славиться регіон і багатовіковою історією, що відбилася в пам’ятках архітектури та культури, в переказах і легендах, у народній творчості та сучасних фестивалях, які виросли з фольклорного коріння.
Завдяки цій базі, на Кам’янщині представлені всі види туризму. Екскурсійний пропонує відвідини музеїв Героїв Радянського Союзу Ф. Жарчинського, І. Коваля, П. Вершигори, І. Солтиса та Я. Кучерова, що очолював підпілля в роки Великої Вітчизняної війни. На маршрутах цього напряму зосереджено понад 30 пам’ятників. Йдеться не лише про монументи, зведені на честь відомих людей, а й про історичні будівлі (наприклад, про будинок княгині Трубецької), про унікальні споруди, зокрема вітгенштейнівські виноградні тераси, про пам’ятки природи тощо.
Паломницький туризм ознайомить зі святинями різних конфесій, а головне – покаже, що в Придністров’ї немає і не було міжрелігійної ворожнечі. Кращий тому приклад – древній Рашків, де сусідять руїни синагоги та православного храму. Тут і сьогодні діють католицький костел і старовинна Свято-Троїцька церква.
Екологічний туризм представлений ландшафтними заповідниками у Валя-Адинці та Рашкові, карстовими воронками в Грушці, гідрологічним пам’ятником – джерелом в Окниці та неабиякою багатирською силою, що віє від вікових дубів, які ховаються в одному з урочищ!
Послуги лікувально-оздоровчого туризму надають на базі найбільшого в ПМР санаторію «Дністер», який за 130 років здобув добру славу у відпочивальників не тільки нашого регіону, а й країн далекого зарубіжжя.
Сьогодні ми тільки починаємо знайомство з маршрутами, якими допитливі придністровці мандруватимуть, щоб відкрити таємниці минулого, насолодитися красою природи, долучитися до культурної спадщини. Попереду – цілий рік цікавих подорожей селами Придністров’я
Тетяна ГРИЦЮК.
Фото автора.