У рамках Тижня науки природничо-географічний факультет ПДУ імені Т. Г. Шевченка провів конференцію за участю провідних учителів географії, кращих ліцеїстів, школярів, гімназистів і студентів, щоб поділитися своїми досягненнями та проектами.
Наука Придністров’я омолодилася. І хоч поки що ми не бачимо великих дослідницьких праць і нових імен, на рівні шкільної та студентської діяльності чимало активістів, які разом з учителями та викладачами постійно розробляють спільні цікаві ідеї чи навіть виступають ініціаторами масштабних зустрічей і диспутів.
Організаторами цієї наукової події став молодіжний клуб і Придністровський центр ВГО «Російське географічне товариство». Філія всесвітньо відомого співтовариства з’явилася в нас не так давно, проте вже встигла відзначитися своєю активністю.
Керівник філії – студент першого курсу Ілля Жеренов. Він, як і інші учасники засідання, дуже зацікавлений у розвитку потенціалу цілого кола досліджень, переплетених із природничими та суспільними науками. Тому і став одним з ведучих конференції.
Першими свою роботу представили учні 10 класу МОЗ «Первомайська ЗОШ № 1» Тетяна Бондаренко та Єгор Юдаєв. Вони провели яскраву презентацію на тему «Для чого я вивчаю географію?» й порадували своїми глибокими знаннями. Наприклад, дослідники прекрасно обізнані про наших знаменитих співвітчизників – біолога Льва Берга і ґрунтознавця Костянтина Гедройця.
Спеціально для цього заходу школярі спільно зі своїми вчителями провели опитування у своєму селищі на тему «Де потрібні знання географії?» В результаті більша частина опитуваних (46 %) відповіла: для подорожей. 23 % не змогли знайти застосування цим знанням у житті, а 20 % співвідносять науку тільки з загальноосвітніми уроками.
Дивно те, що всього 11 % інтерв’юйованих пов’язали вплив географічних знань з умінням орієнтуватися на місцевості. Всі дослідження прекрасно демонструють недостатню обізнаність людей у цій царині, спонукають шукати сучасні та інтерактивні шляхи навчання у школі та вищих навчальних закладах.
Наступне масштабне дослідження представили учні 11 класу МОЗ «Бендерський теоретичний ліцей ім. Л. С. Берга». Аліса Бобкова, Владислав Павленко та Сергій Шептикін продемонстрували глибокий аналіз даних етнічного складу міста Бендери та свого навчального закладу.
У цифрах, графіках і діаграмах старшокласники наочно показали динаміку національного складу. В рамках міста вони вивчили часовий відрізок з 1862-го до 2015 року. За цей період фіксується найбільший спад у єврейської ідентичності. При цьому здебільшого превалює російська національність, потім – молдавська і замикає її українська.
Анонімне опитування про етнічний самоаналіз ліцеїстів показало приблизно такі ж цифри. На запитання «Чи вважаєте ви, що російська мова не належить тільки росіянам за національністю. Це спільна мова всіх народів, які століттями створювали її разом на нашій землі?», позитивну відповідь дали 37 опитаних, і тільки один – негативну.
Дійсно, щодня всі ми з вами спілкуємося російською. Це наша мова міжнаціонального спілкування. Утім, вдома з рідними чи в листуванні з друзями з інших міст, ми також часто послуговуємося молдавською та українською. Саме в цьому полягає особливість Придністров’я: баланс культур і рівна взаємна повага до кожного народу.
У заключній частині заходу директор Центру дослідження культурно-історичної та духовної спадщини ПМР Микола Димченко знову звернув увагу на альманах, створений спеціально для збереження наукового надбання республіки.
На сьогодні опубліковано вже 14 випусків, 15 перебувають на стадії підготовки. З ними можна ознайомитися в міських та університетських бібліотеках, а також на сайті «Російського географічного товариства».
Ці видання є хорошою платформою для написання наукових робіт, вивчення великого кола тем і особистого пізнавального розвитку.
Науково-просвітницька конференція «Горизонти географічної науки в Придністров’ї» показала проблеми, досягнення та можливості зростання природничих і суспільних дисциплін, над якими юні уми продовжать свою роботу
Надія САМСОНОВА.
Фото автора.