Є у придністровських виноробів чудова традиція відзначати 14 лютого день святого Трифона Зарізана – покровителя виноградарів і садівників. Цього дня вони обрізають виноградну лозу і поливають її торішнім вином, щоб урожай нинішнього сезону був багатим.
Це свято болгарське, та припало воно до душі придністровцям і стало традиційним для тих, хто хоч якось причетний до винограду та вина: вирощує його, виготовляє виноградний напій і споживає його.
На залитих сонцем схилах села Дойбани Дубоссарського району розкинулися плантації виноградників заводу «KVINT». Тут висаджені не тільки місцеві сорти винограду, а й французькі – для виготовлення коньячних спиртів.
Цього року працівники виробництва відзначили свято святого Трифона Зарізана. Місце зрізаної лози освятив священнослужитель.
Інформаційне агентство «Новости Приднестровья» повідомило, що привітав усіх виноробів зі святом в. о. директора Дойбанського виробництва В’ячеслав Бабой: «Хочу подякувати вам за працю, завдяки якій минулого року ми зібрали хороший урожай винограду. Хотілося б висловити подяку за ваше ставлення до лози, за душу, яку ви вкладаєте у виноградники. Це дає нам можливість щорічно досягати високих і якісних урожаїв, а потім створювати відмінні виноматеріали. Хочу побажати, щоб цей рік був легким і родючим, а вашим родинам – щастя, добра, удачі, щирості та любові».
Ми пам’ятаємо, що минулий рік для виноробів був ювілейним: виробництву виповнилося 30 років. 125-річчя у 2022 році відзначив і Тираспольський винно-коньячний завод «KVINT», куди надходять виноматеріали з дойбанських виноградників. Підприємства успішно розвиваються, а винно-коньячна продукція придністровського виробництва відома далеко за межами республіки. Винороби впевнені, що в цьому їм допомагає і покровитель – святий Трифон.
Старший агроном Дойбанського виробництва Петро Дікусар розповів: «За традицією будемо обрізати лозу, поливати її вином. З цієї ж лози нове вино вийде. Торік трохи не дотягли до запланованого врожаю, оскільки було мало опадів у літні місяці. З запланованих 15 тисяч тонн зібрали 14,5 тисяч. Сподіваємося, що цього року нам більше пощастить».
Вирощуванням винограду зайнято 160 працівників. Виноградна культура вимагає уваги й турботи упродовж усього року. Площа плантацій досягла 1,5 тисячі гектарів. У зимовий період зазвичай починається обрізка виноградної лози, щоб встигнути до весни підготувати рослини. У святковий день дали старт новому врожаю нинішнього року. На заході обрали нову «Королеву лози», яка здійснила спеціальний обряд. Вона першою обрізала лозу, а надалі контролюватиме роботу, починаючи від обрізки й до збору врожаю.
Щорічно у вересні-жовтні для туристів у Дойбанах проводять «Дні відкритих дверей» з відвідуванням виноградників і дегустацією молодих вин. Співробітники підприємства показують етапи виробництва виноматеріалу.
На самому заводі «KVINT» теж проводять екскурсії та дегустації в спеціальних залах. Відвідувачі можуть побувати в музеї одного з найстаріших виноробних підприємств республіки й дізнатися якомога більше про його історію. На сьогодні продукція ТВКЗ «KVINT» експортується в Росію, Китай, країни Європи та інші держави світу
Роман ПЕТРИКIВ.
Фото IA «Новости Приднестровья».