В останні десятиліття туберкульоз становить глобальну небезпеку для всіх жителів Землі. Він розташувався на другому місці поміж причин смертності від інфекційних захворювань у всьому світі. Збудник туберкульозу – мікобактерія («паличка Коха»), яка дуже стійка до зовнішнього середовища.
Найдавнішу інфекцію в нашій республіці лікують у двох медичних закладах: республіканській тублікарні в Бендерах та у відділенні легеневого туберкульозу в Дубоссарській районній лікарні.
Два роки тому в Придністров’ї ухвалили Державну цільову програму «Профілактика туберкульозу на 2021 – 2025 роки». Її мета – покласти край епідемії, сприяти зниженню захворюваності на туберкульоз та смертності від нього. Документ спрямований на активізацію заходів щодо профілактики та інфекційного контролю над хворобою, покращення епідеміологічної обстановки з туберкульозу в республіці; на спрощення доступу до сучасних ефективних технологій його діагностики та лікування.
Завідувач відділення легеневого туберкульозу Дубоссарської лікарні Майя Янушкевич засмучується через те, що поміж людей досі побутує стереотип, ніби туберкульозом хворіють бомжі, алкоголіки, наркомани та асоціальні особи.
Вона наголошує, що, практично, будь-хто схильний до ризику інфікування, а отже, і до захворювання. «У нашому відділенні лікувалися вчителі, медпрацівники, військовослужбовці, тобто люди з благополучного середовища. Одна з таких хворих призналася, що колись із презирством ставилася до туберкульозних хворих, поки сама не «підхопила» цю заразу. Нині вона іншої думки», – розповіла Майя Матвіївна.
Фахівець запевняє, що основним методом виявлення осередку недуги в організмі людини є рентген. Раз на рік кожен громадянин, який досяг 15-річного віку, зобов’язаний побувати під його «всевидющим оком», адже успішне лікування хвороби безпосередньо залежить від того, наскільки рано вона була діагностована. До речі, медики, які безпосередньо контактують із хворими в медустановах, процедуру обстеження обов’язково проходять двічі на рік.
У Придністров’ї кілька років тому придбали 4 сучасних пересувних флюорографічних кабінетів (автобусів), які дозволяють з мінімальним променевим навантаженням діагностувати туберкульоз на ранніх стадіях.
Попри всі складнощі цієї хвороби, вона піддається лікуванню, і досить успішно. Процес оздоровлення може тривати від шести місяців до двох років. Нині Дубоссарське відділення, розраховане на 40 ліжко-місць, завантажене на 30 % від своїх можливостей.
Завідувач установи розповіла, що минулого року у відділенні перебували двоє дітей та троє підлітків. Вони адекватно поставилися до лікувального процесу і повністю одужали, а лікування, необхідно зазначити, досить дороге. «Наші хворі отримують його коштом Державної цільової програми. Усі необхідні медикаменти є в наявності та в повному обсязі, для пацієнта вони безплатні», – повідомила лікар.
Щоб уберегти свої легені від підступної хвороби, необхідно знати основи її профілактики, тобто, дотримуватися заходів, спрямованих на підвищення захисних сил організму: раціонального та своєчасного харчування (перевагу варто надавати білкам: м’ясу, рибі, молочним продуктам), відмови від куріння та зловживання алкоголем, здорового способу життя, загартування організму, правильного режиму праці та навчання.
Ефективним способом попередження захворювання є вакцинація новонароджених – БЦЖ. Це така специфічна профілактика. Дітям і школярам роблять щеплення Манту і таким способом визначають наявність захворювання. Його необхідно робити щороку, незалежно від того, якою була попередня реакція.
«Нині загальна картина щодо захворюваності краща, ніж, наприклад, у порівнянні з 2019 роком. Позначився вплив пандемії ковіду, коли населення дотримувалося маскового режиму. У 2019 році вперше було виявлено 380 пацієнтів, а вже у 2020-му показник становив 261 особу. У 2021 році ця цифра зменшилася до 250 хворих, тоді як у 2022-му серед вперше виявлених фактів захворювання опинилося 253 особи.
Тенденція до зниження спостерігається протягом 5-6 років. Стало й менше рецидивів хвороби. Щодо захворюваності дітей, то вона перебуває на рівні попередніх років, за цим показником лідирує Рибницький район. Краща ситуація в Тирасполі та Бендерах», – розповів нам головний лікар Республіканської туберкульозної лікарні Сергій Осадчий.
Зупинити наступ палички Коха цілком можливо, варто лише серйозніше ставитися до власного здоров’я, дбати про своє оточення та ніколи не забувати, що життя в людини одне. Його потрібно берегти й цінувати, щоб не втратити через власну недбалість. Держава тим часом робить усе від неї залежне для збереження здорового суспільства.
Уляна БОНДАРЧУК
Фото автора