У грудні 2022 року Спілці художників Придністров’я виповнилося 30 років. До цієї дати Держслужба з культури та історичної спадщини разом із членами творчого осередку та Придністровським державним художнім музеєм підготувала виставку. В експозиції «Мистецтво творити» представлено майже 150 шедеврів скульптури, живопису, графіки, декоративно-прикладного мистецтва наших придністровських авторів.
Ця назва напрочуд співзвучна з основною темою вітального адреса Президента ПМР Вадима Красносельського, направленого ним з нагоди ювілею творчого об’єднання. У привітанні сказано, що протягом 30 років змінювався склад і актуальні напрямки діяльності членів Спілки, та незмінним залишалося одне – «…мистецтво творити». «У багатогранних роботах відбивається дух часу, люди, події, природа у властивій і неповторній для кожного з вас унікальній манері, – зазначив Глава держави. – Ви – художні літописці історії Придністров’я».
Нагадаємо, що Спілка була заснована з ініціативи художників – членів Спілки художників СРСР, які й склали її основу: Леонтій Глущенко, Анатолій Казаку, Леонід Пироженко, Геннадій Зиков, Віктор Демченко, Михайло та Емілія Руденки, Павло Китаєв, Анаіт і Валерій Куліченки, Євген Іовіца, Віктор Радованов. Першим головою об’єднання представників образотворчого мистецтва обрали Леоніда Пироженка. Спілка об’єднала ідеєю співдружності за повної свободи творчості придністровських художників різних поколінь, художніх напрямів і стилів.
Крім Леоніда Пироженка, на чолі СХП свого часу були Павло Китаєв, Володимир Шума, Сергій Панов. Нині керівником організації є викладач майстерні церковно-історичного живопису Бендерського вищого художнього коледжу імені Віктора Постойкіна, «Людина року – 2018» Ольга Горбаченко.
На ювілейній виставці «Мистецтво творити» представлені художні роботи, написані в період з 1970 року і до нинішнього часу. Це творіння 53 майстрів пензля: і тих, хто стояв біля джерел СХ Придністров’я, і тих, хто творить сьогодні. «Виставлені не тільки авторські твори, а й полотна з фондів Придністровського державного художнього музею, Тираспольського об’єднаного музею та приватних колекцій, – повідомила директор ПДХМ Наталія Єгорова. – Свої роботи представили також п’ятеро молодих авторів, які претендують на вступ до Спілки художників».
Ольга Горбаченко при цьому зазначила: «Творчість нашої Спілки характерна тим, що художники Придністров’я працюють в абсолютно різних техніках, жанрах, напрямках. Тут злилися різні художні школи колишнього Радянського Союзу. Найсильніші з них – і пітерська, і московська, і київська, а ще львівська, одеська, кишинівська. Це дає таке клекотіння художнього життя – не однакове, а різноманітне, багатонаціональне».
Крім ювілейної виставки «Мистецтво творити», Держслужба з культури та історичної спадщини спільно з творчим об’єднанням майстрів пензля і стека підготувала до 30-річчя документальний фільм про митців, а також художній альбом про Спілку та придністровських художників, що входять до складу організації. В альбомі представлено чотири розділи: живопис, графіка, скульптура, декоративне мистецтво, в яких зібрано близько 180 кращих творів 57 наших талановитих авторів, широко відомих шанувальникам образотворчого мистецтва в республіці та поза її межами.
Видання дає уявлення про особливості творчого стилю наших майстрів, розкриває багатогранність їхнього таланту, простежує віхи становлення і розвитку як придністровського мистецтва в цілому, так і Спілки художників, яка зробила значний внесок у збереження і розвій своєрідної придністровської художньої школи та популяризацію образотворчого мистецтва як найважливішої складової духовної спадщини нашого народу. Завдяки жанровій і тематичній різноманітності, альбом буде цікавий досить широким верствам: придністровцям і закордонним цінителям. Альбом вийшов накладом у 500 примірників і вже надходить у бібліотеки та музеї республіки.
Нарешті, видавництво «Марка Придністров’я» випустило у світ ювілейний конверт, присвячений 30-річчю СХП. На ньому розміщена марка з зображенням картини відомого придністровського художника Анатолія Колчака «Майстер», яка увійшла до складу серії «Придністровський державний художній музей» у 2018 році. Тираж ювілейного конверта склав 70 штук.
Високою оцінкою натхненної творчої праці талановитих придністровських художників можна вважати слова начальника Держслужби з культури та історичної спадщини Марії Кирмиз: «Ви своєю творчістю сприяєте формуванню середовища спадкоємності поколінь і збереженню найважливіших ланок становлення своєрідної художньої школи Придністров’я».
Олександр ПЕТРЕНКО
Фото culture.gospmr.org