Здоров’я зникає – і радість минає

Глибокий сенс про здоровий спосіб життя (ЗСЖ) закладений у народній мудрості – прислів’ях, приказках і цитатах великих людей. Вони ж не просто так вигадали їх. Швидше за все, хотіли увічнити певні правила корисного буття.

Згадаємо хоча б слова давньогрецького історика Геродота: «Коли немає здоров’я, мовчить мудрість, не може розквітнути мистецтво, марне багатство і безсилий розум». У всі часи люди прагнули до зміцнення свого здоров’я, розвитку сили, спритності й витривалості тіла, адже це та головна цінність у житті кожного з нас. Здоров’я не можна купити ні за які гроші.

Сьогодні поняття ЗСЖ у всіх на слуху, але це ще не означає, що всі його дотримуються. Доведено, що близько 50 % людей тільки роблять вигляд, що вони в темі, а на ділі в них усе зводиться до пари відвідувань модного спортзалу, відмови від шматочка торта (й то на публіці) і довгих обговорень того, що шкідливо, а що корисно.

З усього цього списку, мабуть, по-справжньому правильними можна назвати обговорення, тому що мозок людини так влаштований, що будь-яка інформація, почута в приємній бесіді, від грамотного лектора або подана в зручній мелодійній формі (прислів’я, приказки, вірші), засвоюється і впливає на подальший хід думок. Тому обговорювати ЗСЖ, говорити про нього треба багато і довго. Можливо, до певного моменту ця інформація все-таки дасть свої результати.

Очевидно, ніхто не заперечуватиме, що формування ЗСЖ повинно починатися з самого народження і берегти його потрібно теж з першого дня появи на світ. З раннього віку прикладом для дитини є тато і мама, бабусі й дідусі. Саме від них вони «вбирають» норми поведінки й здорові звички. Тому своїм безпосереднім прикладом батьки можуть привчити дитину до основ ЗСЖ.

Фахівці стверджують, що тільки так зможе виробитися усвідомлене ставлення до свого здоров’я. Йдеться про спосіб життя, здатний знизити ризик серйозного захворювання або передчасної смерті. Лікарі кажуть, що не всім хворобам можна запобігти, проте можна уникнути значної кількості смертей. Приймаючи здоровий спосіб життя, люди можуть поліпшити своє здоров’я, щоб життя було якісним і довгим.

ВАЖЛИВI СКЛАДОВI ЗСЖ:

раціонально складений розпорядок дня; повноцінний сон; активний спосіб життя; чистота – запорука здоров’я; правильне харчування; емоційний стан.

Здоровий спосіб життя – це мета, до якої люди повинні рухатися спільними зусиллями.

На кожне запитання про ЗСЖ можна знайти коротку відповідь у приказках і прислів’ях. Згадаймо, як нас учили в дитинстві: «Палити – здоров’ю шкодити!», «Хто спортом займається, той сили набирається», «У здоровому тілі – здоровий дух» (латиною – «Mens sana in corpore sano»). Як відомо, прислів’я та приказки – це народна творчість, якій сотні років, і описує вона прості правила збереження здоров’я. У них йдеться про те, що потрібно загартовуватися, приділяти час фізкультурі тіла, відмовитися від шкідливих звичок. Ну а головне, що потрібно, – берегти своє здоров’я змолоду. Що раніше людина усвідомить правила єдиного методу збереження краси, молодості, фізичного і духовного здоров’я, то простіше їй буде отримати від життя все, чого вона хоче, і зберегти при цьому силу, здоров’я, бадьорість тіла і духу.

Анастасія КАСИМ