Тільки-но тваринники увійшли в приміщення для маленьких поросят, як ті спритно збіглися до довгих годівниць і заклично завищали – настав час споживання чергової порції комбікорму.
Оператор свинотоварного комплексу Олександра Зирянова почала дбайливо розсипати виготовлену за спеціальною рецептурою зерносуміш з добавками. Гамір ущух, і розпочалася боротьба за поїдання обіду. Поросята, сопучи від старанності, безперервно жують і розштовхують одне одного, їм здається, що у сусіда купка зерносуміші більша і смачніша. Найбільш сильні й нахабні залазять просто в годівницю. Та ось усі насичуються і, попивши водиці з механічної поїлки, похитуючись на ніжках під вагою з’їденого, валяться під теплі червоні лампи спати, чекаючи споживання чергової порції їжі.
«Увесь цикл відгодівлі свиней здійснюється за вивіреною роками технологією, – розповідає завідувач ферми Олександр Тимошенко. – Залежно від віку тварин даємо комбікорми, рецептуру яких розроблено згідно з науковими дослідженнями. Мелені зерна пшениці та ячменю змішуємо в потрібних пропорціях з необхідними мікроелементами й активними біодобавками. Останні – це видно навіть зі слова «біо» – екологічно чисті компоненти раціону, завдяки яким тварини засвоюють корм ефективніше і, отже, швидше набирають вагу. Оскільки в раціоні немає хімічних стимуляторів, продукція ферми екологічно чиста і смачна. У всякому разі, попит і реалізація стовідсоткові. Господарство освоїло власну багаторічну стабільну нішу збуту, знайшло свого споживача».
Так, свинарі «ІнтерцентрЛюксу» гарантують чималий внесок у продовольчу безпеку району й республіки.
Від народження до забою тварини на ПСК ТОВ ТПФ «ІнтерцентрЛюкс» проходить всього 210 днів (для порівняння: за традиційного утримування цей термін може розтягнутися і до 300 днів). Зрозуміло, справа не тільки в збалансованих кормах і біодобавках, а й у генетиці поголів’я. Тут необхідно брати до уваги й селекційну роботу. На фермі впроваджено комп’ютерний облік поголів’я. На свиноматок і кнурів заведено «паспорти», в яких зазначається їх продуктивність, стійкість здорового потомства до хвороб. Діє оснащена всім необхідним лабораторія зі штучного запліднення свиноматок. Трудяться тут 24 тваринники, особлива відповідальність покладається на працівників пологового відділення. Високих результатів досягає досвідчений оператор Людмила Мотрюженко.
«Поголів’я Фрунзенського свинотоварного комплексу становить понад 6 000 голів. Щомісяця ми реалізуємо до семи тонн м’яса свинини живою вагою вроздріб і оптовим покупцям. У нас добре відпрацьовано і налагоджено весь технологічний ланцюжок виробництва. Плинності кадрів на підприємстві немає. Працівники вчасно отримують стабільну заробітну плату. Необхідна кормова база, величезний практичний досвід кваліфікованого персоналу, канали збуту – все це основні складові успішної діяльності підприємства. Так що залишається тільки працювати й виробляти більше м’яса для населення Придністров’я», – каже Олександр Тимошенко.
Анатолій ЯКОВЛЄВ.