Завдяки ефективній профорієнтаційній роботі багато придністровських школярів уже знають, який широкий спектр популярних на ринку праці спеціальностей пропонують навчальні заклади республіки. Для того, щоб юнацтво розуміло, де можна застосувати здобуту професію, колектив Кам’янського політехнічного технікуму (КПТ) спільно з соціальними партнерами провів для міських старшокласників екскурсії на підприємства.
«Кілька років тому для актуалізації освітніх програм відповідно до сучасних вимог ми уклали договори про соціальне партнерство з провідними підприємствами Кам’янщини, що працюють в аграрному секторі, лісовому господарстві, інших галузях, використовуючи прогресивні виробничі технології, – повідомила Ольга Котерняк, яка завідує в КПТ практикою. – Ці господарчі суб’єкти, що мають сучасну матеріально-технічну базу, беруть на себе практичну частину підготовки студентів технікуму. Практиканти, які добре себе зарекомендують, нерідко дістають від керівництва підприємств пропозицію працевлаштування».
Одними з найпопулярніших професій, яким навчають у Кам’янському політехнічному, є: «Кухарська і кондитерська справа», «Технічне обслуговування двигунів, систем та агрегатів автомобілів». Тому навчальний заклад найактивніше співпрацює з підприємствами громадського харчування і транспортної галузі. Серед соціальних партнерів першого напряму – міські кафе та ресторани, харчоблоки шкіл і дитсадків району, санаторій «Дністер». Техніки вчаться застосовувати теоретичні знання на базі ТОВ «Іриста», «Майстер-Сервіс», інших підприємств.
Наприклад, у ТОВ «АвтоВид» нині проходять переддипломну практику четверо студентів випускного курсу. За роки навчання вони, додатково до основної професії, набули компетенції слюсарів і водіїв, що підтверджене відповідними документами.
На підприємстві екскурсантам не тільки розповіли, що спеціальність автомеханіка у століття, коли машини – не розкіш, а засіб пересування, вельми популярна, ще й показали, як обслуговуються різні технічні вузли: ходова частина, гальмівна система, амортизатори. Школярі побачили, як проводиться комп’ютерна діагностика легкових автомобілів, що прибули на щорічний техогляд, як усуваються виявлені несправності. Мабуть, головним результатом екскурсії став чітко висловлений намір декількох дев’ятиклассників здобути спеціальність техніка.
Якщо ця професія здебільшого орієнтована на парубків, то кухарське мистецтво давно стало універсальною справою. У групах, де займаються кондитери, технологи громадського харчування, офіціанти, вже намічається паритет дівчат і хлопців.
Христина Євстратій знає про це не з чуток. Сама освоювала в КПТ навички спеціальності кухаря та кондитера. Дівчину, яка закінчила навчальний заклад із червоним дипломом, охоче прийняли на роботу в «Колізей» – один із відомих ресторанів Кам’янки. За десять років Христині довелося попрацювати офіціантом і кухарем. Незабаром їй, як молодому фахівцю, що відмінно зарекомендував себе на всіх ділянках, запропонували посаду адміністратора. Тепер Х. Євстратій відповідає за весь виробничий процес.
Зі знанням справи вона показала півсотні школярів ресторан: від вишуканого банкетного залу до приміщення, де миють посуд. Розповіла про всі тонкощі організації роботи на різних ділянках: від закупівлі продуктів, які мають бути високоякісними та свіжими, до урочистої подачі на стіл святкових страв. На харчоблоці старшокласники дізналися, що в ресторані представлена європейська кухня. Основна увага приділяється традиційним російським, українським, молдавським стравам. У буфетній екскурсанти побачили різницю між повсякденним посудом і святковими сервізами. Школярам розповіли про тонкощі сервіровки столу та секрети прикраси залів у залежності від приводу, що зібрав у ресторані ту чи іншу компанію (в «Колізеї» можуть створити незабутню атмосферу для весілля на 200 осіб і романтичного побачення для закоханої пари), про організацію роботи диско-бару та відкритої тераси. Дізналися вони, й у чому запорука успіху підприємства громадського харчування: відвідувачів повинен обслуговувати ввічливий і привітний персонал.
«Екскурсія була цікавою та пізнавальною. Тепер ми знаємо не тільки про те, які професії пропонує Кам’янський політехнічний, а і про те, де можна працевлаштуватися з дипломом технікуму, – поділилася враженнями дев’ятикласниця міської середньої школи №1 Анастасія Гроза. – Для мене відвідування ресторану стало ще одним чинником на користь того, щоб вступати влітку в КПТ. Нині я займаюся в навчально-виробничому центрі, засвоюю ази кухарської справи. Планую продовжити професійну освіту в цьому напрямі. Рада, що нам показали перспективи застосування набутих знань і навичок у реальному житті та можливості для побудови кар’єри в різних царинах».
Ніна ПАНАЇДА.
Фото автора.