Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, ментальне (психічне) здоров’я – це такий душевний стан, який дає людині можливість реалізовувати весь свій потенціал, продуктивно працювати, справлятися зі звичайними життєвими труднощами.
Лікарі-психіатри радять про ментальне здоров’я піклуватися так само, як і про фізичне, щоб зберегти активність і ясність мислення.
На жаль, сучасний ритм життя негативно впливає на психічне здоров’я, викликає стреси на роботі й удома. Великий потік різної інформації, навколишнє середовище, неправильне харчування теж можуть спричинити порушення психічного стану людей.
У декого з них виникає синдром хронічної втоми, знижується настрій, приємна раніше діяльність не задовольняє, порушується сон, відчувається тривога й підвищена напруженість. Крім того, з огляду на нову інфекцію COVID-19 практично кожна людина опинилася в стресовій ситуації.
Та як би не виявлялися порушення з боку психічного здоров’я, потрібно своєчасно звертатися за допомогою до фахівця, тому що людина – не робот, і їй іноді необхідна допомога лікаря.
Усі держави-члени ВООЗ ухвалили зобов’язання щодо реалізації Комплексного плану дій у галузі психічного здоров’я на 2013 – 2030 роки. У Придністров’ї також приділяється багато уваги цій темі. Наприклад, 11 липня на майданчику Міністерства охорони здоров’я відбулася робоча зустріч представників відомства, лікувально-профілактичних установ, Міністерства закордонних справ ПМР та делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста, що координує програми з психічного здоров’я.
У відомстві повідомили, що учасникам зустрічі була представлена інформація про структуру психіатричної допомоги в нашій республіці. Мережа її складається з амбулаторної та стаціонарної служб, консультують громадян у всіх містах і районах, а стаціонарний фонд передбачає 340 ліжок. У складі служби функціонують: один диспансер, одне психіатричне відділення на базі консультативної поліклініки в Бендерах, 7 кабінетів у районах, один денний стаціонар і чотири психіатричних відділення.
Головний позаштатний психіатр Людмила Кульчицька повідомила, що у 2022 році лікарі-психіатри виявили понад 23 тисячі хворих осіб з понад 72 тисяч приймань. Доктор назвала психічні захворювання, які нині переважають: розумова відсталість, шизофренія, шизофренічні та маячні розлади, психічні розлади з деменцією тощо.
За словами фахівця, хронічні психічні захворювання, складні та тривалі, призводять до інвалідності. У 2022 році її мали 3 240 громадян республіки.
Людмила Кульчицька поінформувала, що крім стаціонарів та амбулаторій, працює й «швидка допомога». У Тирасполі та Бендерах є психіатричні бригади, в районах такі виклики обслуговують лінійні групи з профільними фахівцями.
Начальник управління організації медичної допомоги та розгляду звернень громадян МОЗ ПМР Анжела Дяченко повідомила, що великі складнощі в лікуванні людей виникають через стигматизацію в суспільній свідомості. Треба, щоб громадяни усвідомили необхідність лікування психічних розладів, щоб звернення до профільного фахівця перестало бути чимось соромним, адже вчасно надана професійна допомога збереже здоров’я.
Говорили психіатри й про необхідність реабілітації, коли пацієнтам допомагають повернутися в соціальне життя. Торкнулися і необхідності просвітницької роботи на різних рівнях, яка є великим кроком у зниженні стигматизації, а також підтримкою лікарів-психіатрів і співробітників, що працюють із пацієнтами.
Свої пропозиції внесли представники й учасники делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Вони зазначили, що на початковому етапі акценти можна зробити на двох напрямках. Лікарів і середній медперсонал поліклінічного рівня навчити просвітницької роботи: як можна розмовляти з населенням на теми психічного здоров’я, стигматизації й за необхідності перенаправляти до профільних фахівців. Також розпочне дію програма для психіатрів «Допомога тим, хто допомагає». Перша група розрахована на вісім осіб, але за необхідності курс буде повторений.
Учасники заходу запропонували продовжити зустрічі для спільного розв’язання актуальних питань щодо збереження здоров’я громадян.
Iнна ЯКИМЧУК.
Фото: minzdrav.gospmr.org