Якими є роль і значення літнього відпочинку для дітей та підлітків і в чому полягають головні особливості літньої оздоровчої кампанії школярів столиці у 2023 році? Докладні відповіді на ці запитання дала кореспондентам в. о. начальника Управління народної освіти м. Тирасполя Любов Лисак.
«Турбота про оздоровлення учнів є для нас одним з найбільш пріоритетних напрямків діяльності. Літні канікули становлять четверту частину року і мають виключно важливе значення для безперервної освіти школярів, їхнього інтелектуального, емоційного та фізичного розвитку. Та головна особливість цієї роботи у 2023 році полягає в тому, що організація літнього відпочинку дітей у нас не велася цілих чотири роки. Необхідно було запускати цей механізм практично з нуля, а отже, й відновлювати колишній напрацьований містом досвід, матеріальну базу, кадри», – зазначила вона.
Ще однією серйозною особливістю є структура нинішньої оздоровчої кампанії. Міська влада вирішила не створювати мережу оздоровчих майданчиків при школах, а організувати цю роботу на базі єдиного штабу – міського Палацу дитячо-юнацької творчості. Палац наділили повноваженнями управління майданчиками, їх матеріально-технічного, фінансового та кад-рового забезпечення. Керівника ПДЮТ Ірину Кисельову призначили директором міського літнього оздоровчого табору дітей.
Самі майданчики стали структурними підрозділами міського табору, але з однією особливістю: розташовувалися вони на колишній базі – в окремих школах міста. Всього влітку 2023 року в Тирасполі було відкрито 5 осередків відпочинку при СШ № 2, 5, 14, 17, 18. Працювали вони тільки в червні одну зміну – 15 робочих днів. Для організації відпочинку, дозвілля та харчування дітей з підпорядкованих УНО освітніх установ залучили 58 співробітників, у тому числі 28 вихователів.
Основний контингент відпочивальників становили учні віком від 7 до 10 років (включно). Путівка коштувала 480 рублів. Однак для окремих категорій школярів, зокрема для дітей з малозабезпечених сімей, дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, коштом міського бюджету була надана пільга розміром у 100 %, тобто оздоровча путівка була безкоштовною.
Третьою особливістю в діяльності літніх майданчиків у поточному році була зміна розпорядку дня для учасників оздоровчого процесу. Якщо раніше – до 2019 року – він припускав перебування дітей на майданчиках з 8.30 до 18.00, то з 2023 року режим перебування скоротили до 14.30 зі скасуванням післяобіднього сну. Причин, що спонукали організаторів літнього відпочинку школярів до цього кроку, багато, а головні з них такі: по-перше, те, що діти після обіду, як правило, не сплять, а займаються чим завгодно, аби лише вихователі не бачили. По-друге, батьки, бажаючи побути зі своїми дітьми довше, забирають їх з майданчика теж раніше – відразу після сну.
Зміна режиму перебування зумовила зміну режиму харчування. Тепер на майданчиках з графіка роботи викреслили полудень. Харчування стало дворазовим: сніданок і обід. До організації харчування залучили Тираспольський комбінат «Школяр». Меню оздоровчих майданчиків цього літа було повноцінним, оскільки включало все необхідне, а саме: свіжі фрукти й овочі, смачні перші та другі страви, м’ясо, рибу, соки й компоти, випічку, каші, яйця, а також молочні продукти – молоко, сметану, сир, кефір і йогурти.
Літні оздоровчі майданчики були повністю забезпечені настільними іграми, спортивним інвентарем, звуковим обладнанням, комп’ютерами та іншим технічним оснащенням, а також медикаментами й канцелярськими товарами.
Розпорядок кожного нового дня був гранично насичений спортивними, ігровими, пізнавальними, розважальними, інтелектуальними заходами. Колективні творчі справи, квест-ігри, різноманітні конкурси, майстер-класи, походи та екскурсії, екологічні заходи, рухливі ігри на природі, гурткові заняття зробили літні канікули юних тираспольчан цікавими та незабутніми. Всього за час перебування дітей на майданчиках було проведено 174 заходи, до яких увійшли й екскурсії в бібліотеку, контактний зоопарк, екологічний центр учнів, драмтеатр і кінотеатри. Водночас на майданчиках відбулися турніри з шахів і шашок. Були організовані змагання з футболу. Творчі колективи ПДЮТ організовували для дітей концертні програми. На тематичні лекції та бесіди запрошували представників пожежної частини, інспекції у справах неповнолітніх, членів Спілки письменників і захисників Придністров’я.
Процес літнього оздоровлення в Тирасполі охопив всього 632 школярі. Наш кореспондент поцікавився у головного спеціаліста Тираспольського УНО Олени Добрової, яка була куратором цієї діяльності, який із майданчиків і кого зі співробітників слід відзначити особливо. На це вона відповіла: «Нікого особливо виділяти не потрібно. Всі працювали сумлінно й самовіддано. Наприкінці зміни ми провели анкетування учнів та їхніх батьків за підсумками роботи літнього табору. Зокрема, запитали, які в них є зауваження щодо функціонування майданчиків та які пропозиції на майбутнє. Так от, у нас немає жодного негативного відгуку. Всі оцінили роботу табору на «відмінно!»
Олександр ПЕТРЕНКО.
Фото автора.