Своє професійне свято 13 серпня відзначать будівельники. Їхня сповнена благородства праця завжди на виду, її не приховаєш. Однією з провідних організацій республіки в цій галузі є ЗАТ «БУ-28».
Історія підприємства бере свій початок з 1945 року. Воно було засноване для відновлення інфраструктури зруйнованого Тирасполя та реконструкції промисловості Молдавської РСР.
За цей час будівельна організація брала участь у спорудженні всіх промислових підприємств міста, зокрема заводів «Молдавизолит», «Автополив», «Електромаш», цехів консервних заводів. Однак у 70-ті роки найбільш масштабним і довготривалим проектом для Будівельного управління № 28 була Всесоюзна будова – зведення бавовняного комбінату.
Упродовж тридцяти п’яти років підприємство очолює нинішній директор Юрій Глемба. Що характерно, на цю посаду його не призначали. Довіру йому виказала більшість – понад 90 % колективу. Юрій Валентинович підкреслив, що для нього це стало великою честю – продовжити славетні традиції підприємства, а також легендарних будівельників краю, Героїв Соціалістичної Праці Гната Дьяченка та уславленого бригадира Дмитра Крецула.
Професійну освіту Ю. Глемба здобув в Одеському інженерно-будівельному інституті. Майстер, виконроб, старший виконроб, начальник ділянки, головний інженер і, нарешті, директор БУ-28 – такі щаблі кар’єрного, а головне, його професійного зростання.
Юрій Валентинович поділився з нашим кореспондентом власною точкою зору відносно цієї важливої професії: «Я вважаю, що бути будівельником – це одне з найблагородніших та найцікавіших занять. З давніх-давен людина завжди створювала собі затишок, споруджувала житло: і печери, й хати облаштовувала, і фортеці для захисту міст зводила. Тому будівельник – одна з найдавніших професій.
Зрозуміло, що еволюція не стоїть на місці, й від печер та хатин ми перейшли до багатоповерхових будинків. Та все це створювалося і нині створюється руками будівельників. Бути будівником – не так просто, як комусь може здатися. Тут ціла наука, яка потребує дуже багато спеціальних знань. Будівництво – складний «організм». Це не просто монтаж якихось виробів чи кладка цегли, а тривалий і об’ємний процес: від проекту та досліджень на землі до появи висотки. Велика кількість спеціалістів бере участь у роботі: проектувальники, дослідники, виробники будматеріалів, механізатори, монтажники, зварювальники, оздоблювальники, електрики – всіх просто й не згадати».
На сьогодні в управлінні працює близько 100 осіб. «Однак досвідчених спеціалістів не так легко втримати, дехто набирається досвіду і вирушає до інших країн. Є складнощі, однак ми стараємося вирішити проблему кадрів», – розповів Юрій Валентинович.
Акціонерне товариство «БУ-28» співпрацює з кафедрою «Промислове і цивільне будівництво» Бендерського філіалу ПДУ ім. Т. Г. Шевченка. Юрій Глемба акцентував увагу на тому, що у виші майбутні фахівці дістануть теоретичні знання, а практичний досвід вони вже здобудуть у будівельному управлінні. Налагоджено співробітництво і з ДОЗ СПО «Промислово-будівельний технікум». Близько 20–30 студентів закладу за спеціальностями «електрозварювальник» та «оздоблювальник» проходять виробничу практику на підприємстві та одержують заробітну плату від трьох до п’яти тисяч рублів.
Водночас виникає необхідність у підготовці фахівців, які освоюють сучасні технології виконання робіт із застосуванням високоефективних матеріалів, інструментів та обладнання. За словами Юрія Валентиновича, цьому питанню на підприємстві також приділяють належну увагу. «Розвиватися ніколи не пізно, а тепер, у сучасних реаліях, це абсолютно необхідно. Тому, коли приймаю людину на роботу, оцінюю зокрема її перспективні можливості», – сказав директор.
Пишається досвідчений будівельник і тим, що в «БУ-28» є молоді кадри, які поступово з часом набувають досвіду і просуваються службовими сходами. Це головний інженер Антон Онойко та начальник виробничо-технічного відділу В’ячеслав Селігін.
Зі зменшенням обсягів промислового будівництва підприємство більше уваги приділяє зведенню житла та соціальних об’єктів, які стають надбанням та окрасою столиці: дитяча художня школа імені О. Ф. Фойницького, офіси банків, магазини на вул. 25 Октября: «Интерцентр-люкс», «HI-TECH», житлові комплекси «На Одеській».
Юрій Глемба докладніше розповів про спорудження житла на столичній вулиці Одеській: «На жаль, кілька десятиліть ці комплекси простоювали. Будівництво припинили на початковій стадії, коли не була виконана навіть половина необхідних робіт. Фахівці «БУ-28» завершили шість об’єктів «під ключ» та ще шість побудували з нуля. Житловий фонд міста збільшився на 1 000 квартир».
На сучасному етапі розвитку пріоритетним напрямком діяльності є спорудження об’єктів за програмою Фонду капітальних вкладень. Юрій Валентинович підкреслив, що це є стабільною частиною роботи підприємства. У 2020 році урочисто була відкрита нова будівля Дубоссарського центру соціально-психологічної реабілітації дітей з особливими потребами життєдіяльності. Об’єкт зводили з нуля. Подію присвятили 30-річчю утворення ПМР. ЗАТ «БУ-28» будує житло для наших громадян у Тирасполі та Дубоссарах.
Про професію будівельника можна говорити нескінченно. Праця людей, які присвятили себе цьому виду діяльності на професійній основі, заслуговує на найвищу оцінку. Без них не було б ні будинків, ні магазинів, ні кінотеатрів, ні лікарень, ні стадіонів.
На завершення нашої бесіди Юрій Валентинович привітав своїх колег, усіх зодчих, будівельників-творців, із професійним святом та побажав удачі, великих замовлень, здійснення планів, стабільності та фінансового благополуччя!
Сергій ЛЕВЧЕНКО.
Фото автора.