Під егідою Торгово-промислової палати Придністров’я 23 березня в Тирасполі відбувся VIII Форум малого бізнесу «Лідер-2017». Від минулорічного він відрізнявся тим, що вперше його учасниками стали держадміністрації всіх міст і районів, які відіграють провідну роль у створенні сприятливих умов для розвитку підприємницької активності.
Розпочався Форум конференцією на тему «Стан, реформи та перспективи підприємництва у Придністров’ї». Заступник міністра Мінекономрозвитку ПМР Наталя Ситкіна розповіла про те, як у Придністров’ї реалізується дорожня карта поліпшення умов ведення підприємницької діяльності. «У формуванні цієї карти брали участь багато людей, у тому числі підприємців. Ми опрацювали понад чотириста пропозицій щодо покращення внутрішніх умов розвитку підприємницької діяльності, й уже на момент затвердження карта містила 141 захід. З них вже виконано або заплановано до реалізації 86», – зазначила доповідач.
З того, що вже виконано, можна назвати зниження податкового навантаження на бізнес, спрощення ведення звітності, обнулені чи зменшені ввізні мита на товари, які в Придністров’ї не виробляються. Нині ведеться підготовча робота для переведення обміну документами між бізнесом і владою в електронну форму. Нагадаємо, що в липні минулого року в Придністров’ї був прийнятий закон «Про електронний документ і електронний підпис». Це була окрема пропозиція в «дорожній карті».
Доцент економічного факультету ПДУ ім. Т. Г. Шевченка Іван Узун представив результати досліджень, які проводили економісти-науковці університету. Дані свідчать про те, що в Придністров’ї залишаються проблемними питання реєстрації підприємств, робота на зовнішніх ринках, а також виконання вже укладених контрактів. Водночас останній пункт досить важливий, оскільки надійність того, що договірні зобов’язання будуть виконані, впливає на так звані трансакційні витрати, тобто умовну вартість кожної економічної операції. Що більші такі витрати, то повільніше функціонують ринки й неефективно розвивається економіка.
Депутат Верховної Ради Вадим Кравчук висловив свою думку щодо неврегульованості провадження державних закупівель з правової точки зору. «Сьогодні кожне відомство, кожна держадміністрація проводить свій тендер, а в багатьох країнах світу давно вже функціонує єдина система державних закупівель», – зазначив він. Депутат упевнений, що необхідно створити єдиний центр державних замовлень. «Після того, як усі держзакупівлі будуть сконцентровані в єдиному відомстві та правильно сплановані, бюджет зможе заощадити певні кошти», – вважає парламентарій. Щоб виправити ситуацію, зробити процес держзамовлення більш прозорим, він вніс відповідну ініціативу до Верховної Ради.
Після низки виступів, дискусій та обговорень у рамках Форуму відбулася церемонія нагородження переможців і учасників конкурсу «Лідер малого бізнесу – 2017», в якому взяли участь 54 підприємства в 9 номінаціях.
Оцінювання відбувалося з урахуванням кількісних і якісних показників. Кількісні – це обсяг прибутків, рентабельність реалізованої продукції чи послуг, чисельність і середньомісячна заробітна плата співробітників підприємства, обсяг інвестицій. Серед якісних показників – застосування інноваційних технологій і випуск нових товарів у 2017 році, рівень підвищення кваліфікації персоналу та репутація фірми.
Цього року була заснована номінація «Краща муніципальна практика підтримки підприємництва». Переможцем стала держадміністрація м. Тирасполя і м. Дністровська. Приріст суб’єктів малого бізнесу в столиці за минулий рік склав майже 30 %. Для пожвавлення ділової активності тут постійно працюють над скороченням термінів оформлення документів, створена система «Одного вікна». При держадміністрації діє Рада з підприємництва, яка, крім своєї основної консультативно-дорадчої функції, також має право від свого імені робити аналіз і висновки щодо законів і підзаконних актів, які стосуються ведення бізнесу.
Христина ЖУРАВЕЛЬ.