ОБЕРЕЖНО: небезпечна піротехніка!

Наближаються новорічні свята, під час яких біля ялинок і просто на вулицях запалюються бенгальські вогники, влаштовуються феєрверки.


Проте, все це небезпечно і в будь яку секунду може призвести до виникнення пожеж, інших надзвичайних подій. Іноді через власну необачність травмуються і навіть гинуть люди. Особливу небезпеку несуть із собою різноманітні салюти, ракети, феєрверки та петарди. Купуючи піротехнічні іграшки, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Палаючі ракети залітають на балкони квартир, на дахи будівель, іноді розбивають вікна в будинках та спричиняють пожежу.

Побутові піротехнічні вироби, які є у вільному продажу, поділяються на 3 класи потенційної небезпеки. До першого класу належать хлопавки та бенгальські вогні (небезпечний радіус – 0,5 м). Їх можна використовувати навіть 10-річним дітям, але під наглядом дорослих. До другого класу небезпеки відносять петарди й так звані фонтани (радіус небезпеки – до 5 м). Користуватися ними неповнолітнім, до 18 років, заборонено. До третього (найнебезпечнішого) класу належать ракети, батареї салютів і римські свічки (радіус небезпечної дії – до 20 м). Римська свічка має вставлятися у сніг або в землю не менш, ніж наполовину. Підпалюється з витягнутої руки. Потім треба відбігти на 20 м.

Що потрібно знати під час купівлі петард, хлопавок, бенгальських вогнів? Як уникнути біди, не зіпсувати свята собі й іншим?

Під час придбання піротехнічної продукції в торговельній мережі необхідно:
вимагати від продавця надання копії сертифіката якості виробника і сертифіката відповідності, виданого повноважним органом країни-виробника (постачальника).

Перевірити наявність на піротехнічному виробі або його упаковці інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін.

Пам’ятати, що кожен піротехнічний виріб в обов’язковому порядку повинен мати інструкцію з застосування (експлуатації), що містить текст про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком споживача щодо його застосування.

Iснують загальні правила, які обов’язково необхідно виконувати:
 не можна носити піротехнічні іграшки в кишенях;
 не можна спалювати їх у багатті;
 не можна розбирати вироби та піддавати їх механічним впливам;
 не можна працювати з піротехнічними виробами в нетверезому стані;
 не палити, працюючи з піротехнікою;
 зберігайте піротехнічні вироби в недоступному для дітей місці;
 не допускайте відкритого вогню в приміщенні, де зберігаються вироби;
 зберігайте їх на значній відстані від нагрівальних приладів;
 пам’ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи – це може позначитися на їхній якості та роботі;
 якщо піротехнічні вироби відсиріли, не сушіть їх на батареях опалення або печах;
 не використовуйте піротехнічні вироби для бешкетування, застосовуйте їх тільки за призначенням.

Щоб уникнути несподіваних травм і запобігти нещасним випадкам, необхідно:
– по можливості не купувати святкову піротехніку;
– використовувати піротехнічні засоби тільки у присутності дорослих.

Якщо ви все ж таки вирішили побавитися петардами та ракетами, то пам’ятайте хоча б про такі небезпеки:
1. Вогонь або гарячий струмінь характерні для фонтанів, ракет та інших феєрверків, що здіймаються в небо за рахунок реактивної тяги (з «сопла» знизу). Є загроза займання розташованих поряд машин або одягу на перехожих.

2. Іскри (зірочки) з’являються під час запуску «римських свічок», салютів та іншої піротехніки, яка розривається на висоті. У «правильних» феєрверках час розрахований так, щоб ці зірочки згоріли в повітрі. Якщо ж стрільнути «римською свічкою» не вгору, а під кутом, то іскри, не встигнувши згоріти, падають просто на голови глядачів.

3. Конструкції феєрверка часто стають причиною травм. Звичайно це трапляється під час запуску ракет, які мають важкі наконечники. Якщо розігнати ракету реактивною силою, то нею можна запросто вбити. Тому запускати феєрверки потрібно тільки на відкритих майданчиках, подалі від будинків (не менше 100 м).

4. Шкідливі гази виробляються під час згоряння вибухових сумішей і за великої концентрації можуть призвести до отруєння. Тому не можна запускати феєрверки в приміщеннях, у спортивних залах.

5. Уважно вивчіть інструкцію і суворо дотримуйтеся її. Не використовуйте деформовані екземпляри. Якщо ракета (феєрверк) не спрацювала, не підходьте до неї близько і не беріть у руки: вона може вибухнути якраз у той момент, коли ви нахилитеся над нею.

Пам’ятайте! Номер виклику пожежно-рятувальної служби – 101.


Сільвія РОГУТ.

Фото: pexels.com