Універсальна газета для придністровців

Редакція газети «Гомін» головним своїм завданням визначає: своєчасно надавати всім громадянам, читачам і передплатникам, повну і правдиву інформацію про життєдіяльність республіки.


Видається газета з 1 січня 1992 року. Отже, 1 січня 2024-го «Гомін» відзначив свій 32-й день народження. Настав час підбити підсумки минулого року й планувати свою діяльність на майбутній. Вважаємо, що журналістський колектив, як і раніше, залишається цікавим і гідним співрозмовником для придністровців, чия рідна мова – українська.

Між собою співробітники газети називають її універсальною, а себе – універсалами. Це ж, дійсно, так, адже вони однаково добре вміють готувати інформацію (нині її називають контентом) на різні теми.

Розвиток інформаційних технологій вимагає від журналістів додаткових навичок, професійна діяльність сьогодні пред’являє нові умови, потребує сучасних компетенцій. Готуючи свого щотижневика до випуску, вони успішно справляються з завданнями.

В одному з листів до редакції знаходимо цьому підтвердження: «Героїнею жодної газетної статті я не була, а от газету читаю з задоволенням. Нині вона стала універсальною, бо її читають усі – від першокласника до професора. Читаю, чесно кажучи, все. Особливо подобаються рубрики «Ювілеї», «Ми – придністровці», «Шпаргалка для батьків». Матеріали їх інформативні, пі-
знавальні, автори роблять акцент на головних речах». Такі листи надихають і водночас зобов’язують працювати ще краще.

Співробітники редакції постійно перебувають у контакті зі своїми читачами – особисто, телефоном, спілкуються в соціальних мережах. У месенджері (спеціальній програмі для телефона – Viber, Telegram тощо) щодня публікуються календарні дати, народні прикмети й прогнози погоди, а також можна прочитати основні новини, опубліковані на сторінках газети й анонси на наступний номер.

Відвідувачів інтернет-мереж приємно вражають і дивують фоторепортажі й відеоматеріали наших кореспондентів.

Думка читачів про інформаційний і дизайнерський рівень газети надзвичайно важлива для авторського колективу, який під час планування роботи не забуває про побажання передплатників. Так виникають нові рубрики й теми для висвітлення, різні за формою матеріали – новини, замітки, нариси, замальовки, інтерв’ю та огляди.

До речі, значно збільшилася кількість серйозних аналітичних статей, оглядових матеріалів, художніх творів придністровських авторів українською мовою. Протягом усього року колектив редакції не забував про вдосконалення змісту та форми республіканського періодичного видання українською мовою.

У рубриці «Підсумки року» пропонуємо деякі результати журналістської творчості.
Ще 2021 року колектив творчих працівників долучився до проекту «Свічка пам’яті». У 2022-му публікація нарисів про загиблих і померлих захисників республіки тривала.

На сторінках газети було опубліковано 29 тематичних матеріалів про ентузіастів, творців і патріотів Придністров’я: Миколу Стасішена і Семена Слободянського, Сергія Титовського й Олександра Гусара, Василя Воронкова і Сергія Шинкова, Миколу Остапенка, Юрія Нікітіна та Юрія Гаріфулліна, Олександра Кучера й Альберта Потапенка, Олександра Ситникова і Володимира Наумкіна, Володимира Дубчака і Сергія Пасічника, Сергія Наїнського і Григорія Попова, Валерія Палегу і Євгена Ткаченка. Колектив запланував зібрати матеріали проекту «Свічка пам’яті» в окремій брошурі, оскільки вважає, що про цих придністровців має знати якомога більша кількість людей.

Довгожданий час настав: наприкінці 2023 року колектив газети «Гомін» опублікував зібрані нариси в книзі «Не забудемо ці имена». Її презентація відбулася в конференц-залі ДУ «Приднестровская газета». Поміж великої кількості запрошених гостей були рідні зазахисників: Галина Генріховна Палега – вдова Валерія Палеги та Алла Семенівна Ткаченко, яка в 1992 році втратила сина Євгена. Їхні спогади про рідних людей викликали в присутніх у залі непідробні емоції співчуття і розуміння трагедії.

Крім друкованого видання, на великому екрані була презентована книга, адаптована кореспондентом газети Мариною Совою до електронних носіїв у форматі Лонгрід. Тепер вона може бути представлена ще й як окремий сайт зі своєю унікальною версткою, дизайном, що саме й відрізняє її від звичайної статті.

Важливою цариною нашого життя є економіка. На цю тему, зокрема й про сільське господарство, в рубриці «Економіка» було надруковано десятки матеріалів про придністровські підприємства, підприємців, про їхні успіхи, проблеми та способи їх подолання, про Придністров’я туристичне. Особливо насиченим був інформаційний супровід конкурсу «Придністровська якість», проведеного ТПП ПМР. Кореспонденти газети побували практично на всіх підприємствах, які заявили про участь у ньому. Наприклад, у статті «Транспортники республіки – для блага громадян» йдеться про ВАТ «Автостанції Придністров’я» (автор А. Коханова).

На промисловому підприємстві з майже 100-річною історією «Букет Молдавії» з конкурсною комісією побувала М. Сова. У статті «Багатство смаку в кожній краплі» вона дуже яскраво висвітлила його роботу. Особливо ж вражають її умілі описи продукції заводу: «Чарівний аромат дамаської троянди додає витонченості кріпленому вермуту. Японська айва надає лікерам мускатні нотки, а екзотичний зизифус, горіх і шипшина найкраще розкриваються у вишуканому бренді».

Тираспольський хлібокомбінат щоразу вражає своїми новинками. Побував там наш кореспондент Олександр Юшин і переконався в стабільно високій якості продукції цього підприємства, про що і розповів читачам газети.

Про роботу бізнесу в умовах кризи, про підтримку його Урядом, про інформаційно-консультативну підтримку платників податків регулярно повідомляли кореспонденти на сторінках газети.

У 2023 році досить насиченою інформацією була рубрика «Ми – придністровці». У ній розміщені нариси про придністровців, які ратною службою і досягненнями в праці роблять свій внесок у розвиток і процвітання Придністров’я. Наприклад, у статті «Не та мати, що народила» Ольга Азарова поділилася своїм знайомством із сім’єю Сергія та Юлії Цуркан, які всиновили трьох дітей, забезпечили їм щасливе дитинство і стали прикладом для інших сімейних пар.

Історія добрих справ волонтера Есьміри Гурбанової та її бабусі (автор Марина Сова) – прекрасний приклад того, що все найважливіше прищеплюється дитині саме в сім’ї.
Ветеранам Великої Вітчизняної війни на сторінках газети присвячена рубрика «Дорогами Великої Перемоги». Ця тема залишається актуальною в усі часи. Колектив редакції вважає, що пам’ять про ті події не повинна канути в Лету, а навпаки – передаватися від покоління до покоління, щоб ніколи подібне не повторилося.

Ми продовжуємо друкувати статті та нариси про людей, які знайшли в собі сили стати повноцінними членами суспільства і про тих, хто їм допомагає в цьому. У центрі уваги видання залишається тема забезпечення рівних можливостей для осіб з проблемами здоров’я. Наприклад, про благодійний (добровольчий) центр «Світ рівних можливостей», який організував спартакіаду «Спорт для всіх», зокрема для людей з особливостями здоров’я.
У полі зору кореспондентів була й залишається тема добровольчого руху, направленого на підтримку громадян, які опинилися у важких життєвих ситуаціях. Наприклад, у статті «Державна підтримка громадян з України» йдеться про їхню участь у допомозі вимушеним переселенцям з України.

З метою підтримки такої діяльності минулого року Верховна Рада ухвалила зміни до Закону «Про добровольчу діяльність». Нововведення на законодавчому рівні закріпили механізм видачі особистої книжки добровольця.

У рубриці «Екологія» в центрі уваги були: боротьба з амброзією, зариблення, волонтерські акції з очищення та озеленення територій.

Висвітлював колектив редакції значущу для республіки тему оголошеного Президентом ПМР Року агропромислового комплексу, сільських територій та сільського туризму. Наприклад, для когось село Білочі – тільки точка на карті Придністров’я, а для людини, яка там побувала, – це чудовий край, з яким на сторінках газети читачів познайомив Дмитро Акінін.

У зв’язку з цим у центрі уваги газети протягом року були: державний заповідник «Ягорлик», туристичні програми Агентства з туризму, туристичний проект «KAMENKA FEST+», фестивалі вина і винограду в Рибниці та у Бендерах.

У 2023 році редакція газети неодноразово приймала екскурсантів – учнів навчальних закладів, проведена зустріч із читачами газети, наприклад, однією з них була Надія Іванівна Кривенко – начальник управління експертиз та сертифікації ТПП ПМР.

У газеті широко представлена діяльність системи освіти ПМР, регулярно виходять українською мовою матеріали, необхідні педагогам і учням республіки, які вивчають українську мову як основну і другу офіційну. Видання плідно співпрацює з республіканськими загальноосвітніми установами. З огляду на це, щотижня виділяється газетна шпальта під назвою «Джерело». На ній представлені навчальні, методичні та художні матеріали, яких сьогодні бракує як у школах, так і в дитячих садках.

Газета пропонує читачам іще низку рубрик, присвячених проблемам просвіти: «Літературна сторінка», «Шпаргалка для батьків», «Весельчата». Про необхідність продовження такої просвітницької роботи свідчать численні вдячні відгуки вчителів української мови та літератури.
З метою привернення уваги суспільства і держави до питань охорони здоров’я, кореспонденти зі сторінок газети в рубриці «Здоров’я» інформували населення, наводили позитивні приклади, гідні наслідування.

Оскільки газета «Гомін» – універсальна, то ще багато цікавих тем можна знайти на її сторінках. З упевненістю можна сказати, що вона ще довго служитиме людям. Відкриваючи черговий номер газети, її постійні читачі шукають поглядом уже знайомі прізвища кореспондентів, кожен з яких самобутній і неповторний, але зрозумілий і близький, тому що те, про що вони пишуть, і є саме життя, мрії людей та їхні справи. Насправді з друкованих матеріалів газети можна скласти цілу книгу про наше квітуче Придністров’я.


Олена ДВОРСЬКА.

Фото Марини Сови.