Професія XXI століття

Реформи на кафедрі промисловості та інформаційних технологій у Бендерській політехнічній філії ПДУ зумовили новий вектор розвитку мехатроніки в легкій промисловості. Після успішної реорганізації у студентів з’явилося більше можливостей професійного зростання.


Спеціальність, відкрита у 2021 році, зайняла свою нішу під крилом Бендерського політеху влітку 2023 року. Відтоді вона перебуває в активній стадії розвитку, привертаючи увагу як молоді, так і професіоналів галузі.

Мехатроніка – це втілення синергії трьох напрямків: інформаційних технологій, інженерії та електротехніки. Вона є не просто професією XXI століття, а ключем до нової ери технологічного прогресу.

В арсеналі такого фахівця є вміння розбиратися з числовим програмним забезпеченням, з управлінням промисловими роботами та знання тонкощів виробництва четвертого покоління, де воєдино зливаються електроніка та механіка.

Микола Марунич

Ця дисципліна вивчає не просто нові машини, а цілі інтегровані системи, які змінюють вигляд виробництва, автоматизують технологічні процеси та підвищують його ефективність.
Завідувач кафедри промисловості та інформаційних технологій Бендерської політехнічної філії ПДУ, кандидат географічних наук, професор РАПН (Російська академія природничих наук) Микола Марунич керує підготовкою мехатроніків у легкій промисловості. За його словами, це актуальна і популярна професія, яка залучає мінімум людей та максимальну кількість ефективних механізмів.

«Випереджаючи запитання про те, чи повинні машини замінити людей, відповім, що ні. Проте нині заданий такий високий темп, що люди фізично не встигають виконати велике замовлення на виготовлення тієї чи іншої продукції. А час – найцінніший ресурс. Тільки за допомогою сучасного обладнання можна досягти успіху. Наша кафедра готує тих, хто ним управлятиме і керуватиме», – наголосив науковець.

Навчання за цим напрямом триває 3 роки та 10 місяців. Найчастіше на цю спеціальність вступають випускники 9 класу. Проте чекають тут і на тих, хто здобув повну середню освіту. Таких студентів зараховують одразу ж на другий курс.

Практична складова навчання відіграє ключову роль під час формування у студентів професійних навичок. У середньому на старших курсах буває по 2-3 виробничих практики, якщо не враховувати лабораторні заняття, що проходять у Бендерській політехнічній філії.
Основними базами практики є «Флоаре», «Тигина», «Виттект», «Софтшуз». З автоматикою та контрольно-вимірювальними приладами учні знайомляться на ЗАТ «Элкомсат». У програмі навчання, крім загальноосвітніх предметів, є нові актуальні дисципліни.

Наприклад, програмування мехатронних систем, коли майбутні мехатроніки працюють на комп’ютері, підключеному до промислового робота різного ступеня складності, або використовують вбудований модуль. Використовуючи коди, вони програмують цей механізм так, щоб він міг рухатися у двовимірному і тривимірному просторі, а також виконував певні операції.

За словами Миколи Марунича, це надзвичайно цікаві заняття, вони зачаровують. Такі механізми використовують і на взуттєвій фабриці «Тигина». Тож випускники матимуть де шліфувати набуті навички.

Ще однією важливою навчальною дисципліною є оптимізація мехатронних систем. Вона відповідає на запитання, як упровадити таку систему, зробити її ефективною та вбудувати в уже функціонуюче виробництво. Так можна вбудувати окремий конвеєр чи лінію. Мехатронік також здобуває робітничу професію слюсаря з автоматики та верстатів з автоматичним керуванням.

Учень другого курсу Герман Славинський вирішив освоїти спеціальність мехатроніка в легкій промисловості, бо завжди цікавився технікою, електронікою та фізикою. Спочатку хотів стати кухарем, а в навчальному закладі йому підказали, що з’явилася нова та перспективніша для нього професія.

В освітньому процесі юнакові найбільше подобається програмування, монтаж та зв’язок із цариною природознавства. На першій практиці вивчали системи безпеки на фірмі ЗАТ «Элкомсат». Після випуску Герман планує здобути вищу освіту, а надалі має бажання, окрім легкої промисловості, вивчити й інші галузі, де є мехатроніка.

Його однокурсниця Кіра Триколич – єдина дівчина на курсі. Про спеціальність дізналася з реклами.

Її привабила система дуальної освіти. Малювання, улюблений предмет зі шкільної програми, виявилося досить близьким до таких дисциплін, як креслення, інженерна та конструкторська графіка.
«Дуже багато всього в навчальному процесі пов’язано з інформатикою та фізикою. Дехто думає, що потрібна математика, а це не так. Програми вже давно все рахують самі, а без закону Ома в мехатроніці не обійтися», – зазначила студентка.

Після навчання та дворічного відпрацювання Кіра хотіла б попрацювати на ЗАТ «Электромаш». Попри те, що це не легка промисловість, дівчина впевнена, що зможе успішно перекваліфікуватися та розширити, поглибити обсяг своїх знань.

«Для тих, хто нині розмірковує, чи варто йти в мехатроніки, скажу так: це цікава професія майбутнього. На підприємствах безперервно змінюється обладнання, і там потрібні ті, хто змо-
же ним ефективно керувати», – підсумувавала майбутній фахівець з мехатроніки легкої про-мисловості.


Марина СОВА.