Сільське господарство – провідна галузь економіки Кам’янщини. Дві третини прибутків району забезпечує агропромисловий комплекс. Ці кошти направляють на утримання соціокультурної галузі та інфраструктурних об’єктів, упорядкування спортивних і дитячих майданчиків, парків та інших місць для відпочинку.
Галузь не тільки працює на нашу продовольчу безпеку, а є гарантом розвитку населених пунктів. Цим і обумовлена неослабна увага до ситуації в АПК як на державному рівні, так і з боку суспільства. От і перше цього року засідання Громадської ради, що діє при Кам’янській держадміністрації, було присвячене сільському господарству району.
Проаналізував стан справ в АПК Олександр Шпак, який очолює районне Управління сільського господарства та природних ресурсів. Він зазначив, що у сівозміні задіяно понад 20 тис. га ріллі. Олександр Антонович підкреслив, що за підсумками минулого року аграрії Кам’янщини лідирують у республіці за врожайністю зернових культур, зокрема озимої пшениці. Намолот на хлібній ниві перевищив 51 ц/га. Вагомий внесок до районного показника зробили сільгосп-фірми «Кам’янський колос» і «Мегафрукт» (урожайність пшениці – 80 ц/га), «Подойма» (понад 60 ц/га). Достойні результати дали ячмінь і кукурудза. Зібрано багатий урожай технічних культур: соняшнику, рапсу, сої, коріандру.
Складні погодні умови під час цвітіння садів (заморозки та затяжні дощі), а також пошкодження багатолітніх насаджень градом і шквалистим вітром негативно вплинули на урожай фруктів, особливо черешні та вишні. Яблук і слив зібрали більш ніж 6 тис. т. Частина цього урожаю перероблена на Кам’янському консервному заводі.
На 855 га угідь вирощували овочі та баштанні культури. Основну увагу приділили овочевому гороху і цукровій кукурудзі, з яких на місцевому заводі виготовляють популярні в ПМР і за кордоном консерви. Вирощували також помідори, огірки, баклажани, кабачки, солодкий перець, буряк, цибулю, часник, капусту та інші овочі, затребувані на внутрішньому ринку. Близько 200 т кавунів і динь зібрали на районному баштані.
Громадські діячі порушили питання про необхідність вирощування картоплі в достатній для потреб Кам’янщини кількості. Минулого року зібрали всього 60 т цієї культури. Олександр Шпак зазначив, що сільгоспвиробники готові вирощувати будь-яку продукцію, якщо держава забезпечить її реалізацію. Громадська рада вирішила звернутися до Уряду з пропозицією про укладення договорів із сільгоспфірмами на постачання основних видів продукції, оскільки на сьогодні її збут є одним із найважливіших питань. За деякими показниками виробництво перевищує потреби внутрішнього ринку, а на зовнішніх через ситуацію, що склалася у світі, закупівельні ціни на сільгосппродукцію часто відповідають її собівартості, а то навіть нижчі. Проблеми виникають і під час відвантаження та розрахунків.
Торік одержали понад 92 млн рублів за продаж рослинницької продукції, ще стільки ж – за реалізацію тваринницької. Половина сировини відправлена на експорт, яким займаються близько 30 сільгосппідприємств Кам’янщини.
Обійтися без зовнішньоекономічної діяльності господарства не можуть, оскільки необхідно заробляти гроші для платежів до республіканського бюджету і позабюджетних фондів, для виплати зарплат працівникам галузі, для проведення весняно-польової кампанії.
Олександр Шпак повідомив, що під урожай-2024 закладений міцний фундамент: озиминою зайнято 4 800 га, велика частина цієї площі засіяна пшеницею. Попереду ще сівба пізніх культур, догляд за полями та багатолітніми насадженнями. Для цього необхідні паливно-мастильні матеріали, насіння, добрива, засоби захисту рослин тощо.
Зацікавлена дискусія розгорнулася щодо підтримки галузі. Керівник райуправління галузі висвітлив хід реалізації Державної програми розвитку агропромислового комплексу. Він підкреслив, що в результаті її втілення в життя в районі значно збільшилася кількість селянських і фермерських господарств (СФГ), стабілізувався їх фінансово-економічний стан.
Голова Громадської ради Iван Бистров поцікавився перспективами меліорації. Це питання набуло особливої актуальності в останні роки – вкрай посушливі та несприятливі для сільгоспкультур. Олександр Шпак повідомив, що в Кам’янському районі зрошується майже 850 га. Значна частина цих земель належить консервному заводу, що вирощує сировину, необхідну для виробничого циклу. Інші поля – у віданні СФГ. Землекористувачі активно встановлюють системи краплинного зрошування. Державною цільовою програмою відновлення та розвитку меліоративного комплексу передбачено до 2026 року відремонтувати насосну станцію «Кузьмин». Це посприяє розширенню площі зрошуваних земель.
Під час засідання обговорювалися перспективи розвитку в районі птахівництва, рибництва, бджільництва. Громадські діячі порушили також питання про захист бджіл у період обробки сільгоспкультур і садів проти шкідників і хвороб. Попри те, що ця проблема вже досить довгий час розглядається на різних рівнях, розв’язати її поки що не вдалося.
Тетяна ГРИЦЮК.
Фото автора (на фото Олександр Шпак).